Адипонектинът и соматотропният хормон играят главна роля по отношение продължителността на живота и здравословното състояние, особено в преклонна възраст, твърди доклад, изнесен пред участниците в Шестия международен конгрес на невроендокринолозите в Питсбърг (САЩ). В изследването, проведено от полски учени, са взели участие 133 жени на възраст от 20 до 102 години (25 от жените са били над 100-годишна възраст). Според изследователите, нивото на хормона адипонектин в кръвта на участничките над 100 г. значително превишава показателите на жените от другите възрастови групи.
При тях са фиксирани също понижени нива на инсулин и лептин в съчетание с ниска инсулин-резистентност и ниско съдържание на холестерол.
Хормонът адипонектин се изработва от мастната тъкан и представлява пептид, възпрепятстващ образуването на мастни отлагания върху стените на кръвоносните съдове. Този хормон играе важна роля в метаболизма на захарта и холестерола.
Според координатора на изследователския проект, доктор Агнежка Барановски-Бик, голямата продължителност на живота и доброто здравословно състояние на участничките в експеримента са пряко свързани с повишеното ниво на адипонектин.
Специалисти от Университета на Вашингтон пък докладват за изследване на влиянието на изкуствено повишеното ниво на соматотропния хормон (хормона на ръста) върху здравословното състояние и качеството на живот при възрастните пациенти. С възрастта изработването на соматотропния хормон постепенно се съкращава, което води до загуба на мускулна маса и намаляване на двигателната активност в преклонна възраст.
Фармацевтичната компания “Пфайзер” вече разработи препарат за изкуствено стимулиране на изработването на соматотропния хормон с наименование капроморелин. 395 мъже и жени на възраст от 65 до 84 години са взели участие в контролираното изпитание на препарата в продължение на 1 година. При всички участници е било наблюдавано възстановяване на мускулната маса. Много от тях за първи път от много години са успели да преодолеят пеша значителни разстояния и без чужда помощ да се изкачват по стълби.
Въпреки положителните резултати от клиничните изпитания на капроморелина, разпространението на този препарат в САЩ все още предстои да бъде одобрено. Според координатора на изследователския проект, Джордж Мериам, основният проблем се състои в това, че Федералната агенция по лекарствата на САЩ (FDA) не разглежда стареенето като болест и се отнася с голямо недоверие към препаратите, предназначени за смегчаване на негативните последствия от този процес. Освен това, не са изучени и страничните ефекти от продължителното използване на подобни хормонални препарати.
Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
|