Още древногръцкият лечител Хипократ е определил гроздето като "цар на плодовете" и е систематизирал лечебните му качества. В древния Рим прочутият с гастрономическия си усет и пищни пирове Лукул е започнал храненето си с грозде, пиел хубави вина и завършвал винаги с грозде като десерт. Затова и редица специалисти смятат Лукул за основоположник на ампелографията – науката, която изучава свойствата на чудесния плод.
Тези и други любопитни факти са изтъкнати на провеждания край Атина международен симпозиум, посветен на ампелотерапията (гроздолечението). Форумът е свързан с традиционните "Празници на гроздето", които започват в Гърция в началото на гроздобера.
По съдържание на въглехидрати гроздето е на второ място от всички плодове след банана. Не се препоръчва на диабетици, но пък е идеален плод за спортисти. В сочните зрънца е полезно всичко – от кожицата до семките. Ципата е богата на баластни вещества, които изхвърлят излишните течности от организма и стопяват мазнините. Затова гроздовата диета е подходяща за онези, които искат да отслабнат. Естествените оцветители мерицитин и кверцитин имат противоракови свойства. Самата вътрешност е букет от витамини, минерали и органични киселини. Витамините А, С и Е осигуряват регенерирането на клетките. Действието им се подсилва и от високото съдържание на калий, магнезий, фосфор и фолиева киселина, нужни за образуването на нови клетки.
Гроздовите семки прочистват червата, а козметичните препарати с екстракт от лозови листа помагат при отонични гастрити, болести на бъбреците и повишена секреторна функция. При гастрит и язва е най-добре да се консумира под формата на сок или пък да се изплюват семките и люспата.Изключително добро действие има гроздето при заболяване на черния дроб, жлъчката и при храносмилателни смущения. Продължителната му консумация помага да се нормализира артериалното налягане, намалява нивото на холестерина в кръвта, повишава тонуса на сърдечния мускул и подобрява кръвообращението.
Най-подходящи за консумация са сортовете с тънка люспа, които щадят стомаха – мускат, ризлинг, семельон, чауш и други. Оптималното количество е около 1 кг плод или 0,5 литра сок на ден. Американските диетолози препоръчват гроздето, както и другите плодове, да се ядат преди или заедно с основното ястие, или след дълга пауза. Защото ако се консумира веднага след ядене, има опасност то дълго да престои в стомаха и да започне вредна ферментация. Освен това при съчетаването на продуктите, съдържащият се в гроздето Витамин С подпомага усвояването на различни минерални вещества, и най-вече желязото, намиращи се в друга храна.
За красиво лице и брилиантна кожа френските експерти препоръчват на дамите сутрин да смачкват няколко гроздови зърна и с тях да обтриват лицето си. След 10 минути се изплаква със студена вода.
Сместа от гликолова, винена и ябълкова киселина почиства, подхранва кожата и подобрява кръвообращението.