Банер
44XNXDG_-PQ.jpg

ОБУЧЕНИЕ АВС"Създай Себе си"

Банер

ВАЖНО!

Във връзка със зачестилите напоследък обаждания от хора, изгорели от "услугите" на измислени мошеници, представящи се за част от екипа на "Окултен Център Селена" уведомяваме най-учтиво, че екипът ни се състои от двама души Маг Селена и Маг Живин. Всяко друго позоваване на "Окултен Център Селена", на неговия Уебсайт, на авторските ни материали и регистрирани девизи и слогани е чист опит за измама и въвеждане в заблуждение на хората в беда с цел извличане на неправомерна печалба.

Екипът на "Окултен Център Селена"

ЗА СВЕЩЕНОТО АВОКАДО
Написано от Маг Селена   
Събота, 08 Септември 2007 00:00
ПЛОД, ЗЕЛЕНЧУК И ЯДКА - ВСИЧКО Е ЕДНО!

Родината на това овощно дърво е Средна и Южна Америка. То принадлежи към семейство дафинови, има вечно зелени листа, много приличащи на дафиновите. Още през VI-VIII в. Авокадото се оглежда в Централна Америка Средната маса на един плод е около 250г-600г, с крушовидна форма. Покрит е с тъмнозелено до тъмновиолетово на цвят гладка или грапава кора.

В средата има голяма кафеникава костилка, която не става за храна. Костилката е обградена от сочна маслена месеста част със светло зелен цвят и вкус на лешник. Авокадото е богато на витамини А, РР, Е, В1, В2, В6, калий, цинк, желязо магнезий.

Авокадото съдържа около 30 процента лесно усвоими от организма мазнини, а също и около 3 процента белтъчини, и поради това добре се съчетава с морски продукти, месо от птици и яйца. В 100 г авокадо се сдържат около 218 калории.

Авокадото традиционно се използва от жените в Мексико и Аризона като козметично масло, което леко прониква в кожата и я освежава. Полученото масло е жълтозелено има мек орехов мирис и е богато на витамините А, Е, Д, калий,калций, натрий, фосфор и желязо.

Счита се че е много подходящо да се консумира от хора страдащи от заболявания на черния дроб. Когато избирате авокадо, подръжте плода в ръка. Кората трябва да е без петна. Той трябва да бъде плътен, при натиск с пръст да поддава, но не трябва да остават вдлъбнатини Разрежете авокадото на две и като въртите двете части ги отделете една от друга.

За да не потъмнее месестата част я напръскайте с лимонов сок. Ако плодът е много твърд, оставете за няколко дни да узрее. Оптималната температура за съхраняване е около 10 градуса. Авокадото се консумира сурово, защото топлинната обработка променя вкуса му. Използва се в сандвичи, сосове, салати, десерти.

Авокадо е наричано още крокодилска круша заради грапавата му нагъната кожица. Авокадото бива или безкрайно обожавано, или категорично отхвърляно.

Авокадото датира още от времето на ацтеките. Испанските конквистадори са го нарекли “абагадо” по името, дадено му от ацтеките – “масло от дървото”. Принадлежи към семейство дафинови, има вечно зелени листа, много приличащи на дафиновите. Познати са около 500 вида авокадо, които произхождат от три разновидности: мексиканско, гватемалско и западно-индийско.

Авокадото е плодът на дървото Persea Americana, роднина на лавровото дърво. Вирее в субтропиците на западното полукълбо. Съществуват над 400 диви и култивирани сорта, като средно 1 дърво ражда от 500 до 2000 плода през живота си. Плодът на авокадото притежава крушовидна форма, маслена консистенция с лешников аромат и костила, наподобяваща обелен кестен. Класифицирано е като "неутрален"плод, тъй като притежава хранителни съставки и вкусови качества характерни хем за плодовете, хем за зеленчуците.
Учените смятат авокадото за най-еволюиралото хранително растение в света.

С биохимическия си състав, напомнящ повече на ядки отколкото на плод, авокадото дава достатъчно протеини, за да напълно замести месото и сиренето в дневното хранене. Източник е на 15 жизненоважни минерали, включително на желязо, мед и магнезий, които изграждат и възстановяват червените кръвни телца и предпазват от анемия. Една порция авокадо дава на човешкия организъм моно-ненаситени мазнини, които играят съществена роля за поддържане на нормалното ниво на холестерола и осигуряват нужното количество калий за регулиране на сърдечния ритъм. Факт е, че авокадото съдържа 60 пъти повече калий от бананите.


Средната маса на един плод е около 250г-600г, с крушовидна форма. Покрит е с тъмнозелено до тъмновиолетово на цвят гладка или грапава кора. В средата има голяма кафеникава костилка, която не става за храна. Костилката е обградена от сочна маслена месеста част със светло зелен цвят и вкус на лешник.

КАК ДА ИЗБИРАМЕ АВОКАДО?

Авокадото е годно за консумация, само когато е напълно узряло. Узрялото авокадо е меко на пипане, а месестата му част може да се маже "като масло".
да се съчетава се с много продукти - от ароматни до пикантни, от сладки до кисели. То се разрязва по дължина, двете половини се отделят една от друга и костилката се изважда. Авокадото може да се приготви по различни начини - пикантно овкусено за намазване върху хляб, може да се напълни с меко сирене, да се използва при приготвяне на супи ( за целта авокадото се прибавя в края на варенето и супата се отстранява от огъня), влиза в състава на различни салати и е подходящо за сладки десерти.

За да проверите дали е узряло, притиснете леко. Трябва да го усетите еластично, да не е твърдо.
Когато избирате авокадо, подръжте плода в ръка. Кората трябва да е без петна. Той трябва да бъде плътен, при натиск с пръст да поддава, но не трябва да остават вдлъбнатини
Повечето сортове авокадо трябва да са черни на цвят, ако са узрели, иначе не стават за ядене.

В зависимост от сорта узрялото авокадо е зелено до черно на цвят, кората му е гладка и лъскава, а теглото достига до 1 кг. Формата на плодовете е кръгла, овална или крушовидна. Цветът на сърцевината на авокадото е тъмно-зелен близо до кората и преминава към жълтеникав в близост до костилката, която е кафява и с яйцевидна форма. Неузрялото авокадо е твърдо.
Избирайте плодовете да са тежки за размера си и да нямат петна. Съхранявайте в непрозрачен плик на стайна температура 2 -3 дни, докато узрее. Узрелите плодове съхранявайте няколко дни в хладилник.

Когато избирате авокадо, изберете едър плод, който е относително тежък за размера си. Проверете да няма натъртени места или обелена кожа на плода. Черните петна също са знак за старост - избягвайте ги! Не подбирайте плода по цват - различните сортове имат различно оцветяване. Ако попаднете на кафяв плод, това не значи че е презрял. Авокадото е готово за консумация, когато леко поддава на натиск с пръсти. Ако има натъртени места и е твърде меко, значи е презряло.

Авокадото е богато на мазнини и на калий, и не съдържа натрий и холестерол. Единствено зехтинът е по богат на мазнини от него.
Обеленото и нарязано авокадо използвайте за салати и сандвичи, като го намажете на филия и посолите по вкус.


ПЕТ ПРИЧИНИ ДА ОБИЧАШ АВОКАДО

Този удивителен продукт, както подобава на истински плод, расте по дърветата, а на вкус е като зеленчук! Дълго време диетолозите заклеймяваха авокадото заради високата му калоричност, за което се оказват абсолютно несправедливи - в него няма и грам вредни мазнини.

* Авокадото съдържа вещества, които поглъщат излишъка от холестерин в кръвта.
* Благодарение на високото си съдържание на фолиева киселина авокадото е често препоръчвано по време на бременност за по-благоприятно развитие на бъдещото дете.
* Японски учени са стигнали до извода, че този екзотичен плод прекрасно защитава черния дроб от токсини.
* Маслото от авокадо без проблеми прониква в горните слоеве на кожата и способства по-бързото заздравяване на рани, заради което страшно се цени в козметологията и фармакологията.
* Консумацията на авокадо намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.



КАК ДА СЪХРАНЯВАМЕ АВОКАДО?

• Външният вид на авокадото показва качеството му ­ кората трябва да бъде гладка, блестяща и без никакви кафеникави петна.
• Ако не е съвсем узряло, се оставя в кухнята на стайна температура (в никакъв случай в хладилника!). Узрява за 3­4 дни.
• Когато е зряло, авокадото е малко меко, когато се натисне близо до дръжката.
• Два начина за белене ­ или да го затоплите за няколко минути в ръцете си и после да го срежете на две и да обелите кожата с лъжица, или да нацепите кожата по цялата є дължина и да го обелите като банан.
• За да извадите лесно сърцевината, я набодете с върха на ножа или с дебела игла.


Оставете твърди авокадо да узреят на стайна температура, след това можете да ги съхранявате до 1 седмица в хладилник. Ако плодът е много твърд, оставете за няколко дни да узрее. Оптималната температура за съхраняване е около 10 градуса.

Щом веднъж е срязано, авокадото почернява бързо. Ако искате да го запазите, напръскайте повърхността му с лимонов сок, опаковайте го херметически и го поставете в хладилник.

Ако купите недобре узряло авокадо, можете да го оставите да доузрее на стайна температура, като го завиете в хартиен плик. В хладилник, необелено може да се съхранява до 2-3 дни, а ако е обелено - най-много ден, ден и половина. Натрошена на пюре и замръзена - пастата от авокадо може да остане до 1 година във фризера.

КАКВО ДА ПРИГОТВИМ С АВОКАДО?

* Разрежете авокадото на две и като въртите двете части ги отделете една от друга.
* Авокадото се консумира сурово, защото топлинната обработка променя вкуса му.
* Използва се в сандвичи, сосове, салати, десерти.
* Пасирайте меки авокадо, за да приготвите сос “Гуакамоле”.
* Обелете и го нарежете за салати, сандвичи и бургери.
* Разполовете го по дължина, отстранете семката и го използвайте за основа при приготвяне на салата с пиле или със скариди.
* От костилка можете да се сдобиете с красиво зелено растение, което много бързо се превръща в дръвче.

ХРАНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА АВОКАДО:

* Без натрий и холестерол.
* Много богато на калий. В 1/3 авокадо се съдържат 370 мг – колкото в 180 г портокалов сок.
* Авокадото е богато на витамини А, РР, Е, В1, В2, В6, калий, цинк, желязо магнезий.
* Авокадото съдържа около 30 процента лесно усвоими от организма мазнини, а също и около 3 процента белтъчини, и поради това добре се съчетава с морски продукти, месо от птици и яйца.
* В 100 г авокадо се сдържат около 218 калории.

Авокадото традиционно се използва от жените в Мексико и Аризона като козметично масло, което леко прониква в кожата и я освежава. Полученото масло е жълтозелено има мек орехов мирис и е богато на витамините А, Е, Д, калий,калций, натрий, фосфор и желязо.

Счита се че е много подходящо да се консумира от хора страдащи от заболявания на черния дроб.

В Колумбия и Еквадор го готвят на супа, в Бразилия го добавят към сладоледа, мексиканците го използват за заместител на маслото, корейците го смесват с мляко за приготвяне на крем за лице, а в много страни го поднасят и като сватбен подарък.

В миналото авокадото е било сервирано само на аристократите, но в днешни дни то вече се превръща в един от най-любимите храни на милиони хора по света. Авокадото идва от Централна Америка и Мексико, където древните индианци го почитали като растение с големи хранителни и лечебни свойства. В Испания е познато под името абогадо, а във Франция - авокат, което се превежда като "Адвокат", но всъщност представлява опит да се произнесе индианското му название ахуакатл, както са го наричали древните ацтеки.
При археологически разкопки в Перу са открити костилки от авокадо, заровени заедно с мумии отпреди 750 г. пр.н.е. Жените на вождовете на маите използвали авокадото за красота и удължаване на живота. Ацтеките познавали неговите качества на сексуален стимулант и го взимали при бъбречна недостатъчност, болести на отделителната система и половите органи. Когато испанските мореплаватели стигат Америка, в книгите си описват авокадото като растение с приятен мек дъх и първоначално го нариали "моряшко масло" и "крокодилска круша".

Лекува диабет, високо кръвно налягане, язва, гастрит, анемия, сърдечно-съдови, очни, бъбречни, чернодробни и жлъчни заболявания, укрепва имунната система, засилва метаболизма, действува против туморни и ракови заболявания. Прочиства кръвта, регулира мензиса и други гинекологични проблеми, и почти няма болест, при която то да няма благотворен ефект. Тонизира нервната система и психиката.

Авокадото влиза в националните ястия на всички страни от субтропичния пояс, където го правят на салати, сосове и десерти, и дори го превръщат на сладоледи, тортила и кафе. Най-често се приготвя на сос "Гуакамоле" и салати, но в последно време хората все по-често прибавят авокадото към най-различни ястия, включително и към пици, спагети, омлети, бебешки храни и много други.



Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
 
Сходни статии
За сайта
© 2024 selenabg.com. Този сайт е притежание на Окултен Център Селена. Всички права запазени .