Банер
Svarog-2006.jpg

ОБУЧЕНИЕ АВС"Създай Себе си"

Банер

ВАЖНО!

Във връзка със зачестилите напоследък обаждания от хора, изгорели от "услугите" на измислени мошеници, представящи се за част от екипа на "Окултен Център Селена" уведомяваме най-учтиво, че екипът ни се състои от двама души Маг Селена и Маг Живин. Всяко друго позоваване на "Окултен Център Селена", на неговия Уебсайт, на авторските ни материали и регистрирани девизи и слогани е чист опит за измама и въвеждане в заблуждение на хората в беда с цел извличане на неправомерна печалба.

Екипът на "Окултен Център Селена"

СВЕТИЛИЩЕТО В ТАТУЛ ПО-СТАРО ОТ ПИРАМИДИТЕ
Написано от Маг Селена   
Четвъртък, 12 Юли 2007 00:00
Големият апогей на светилището е през ХIХ-ХI в. пр.н.е. - средната и късната бронзова епоха. Светилището в с. ТатулДедите ни гадаели на керамични прешлени, принасяли в жертва елени

Най-древната бронзова кука за риболов у нас е на 3500 години

Единственото известно досега светилище на легендарния Орфей е край момчилградското село Татул. Мегалитните паметници в Източните Родопи са по-древни от египетските пирамиди. Това с категоричност доказват тазгодишните заключителни разкопки на уникалния мегалитен паметник в Кърджалийско.


С финансовата инжекция от европейския проект "ФАР - Трансгранично сътрудничество" стана възможно да се финализира проучвателната експедиция до Татул. Предстои социализацията и облагородяването на региона около паметника - реставрация, консервация, изграждане на път, осветяване, озеленяване и т.н.
Знаехме, че сме попаднали на уникален мегалитен ансамбъл, около който се създава грандиозен архитектурен комплекс, удивително добре запазен, разкрива проф. Николай Овчаров, ръководител на екипа. Вече е доказано, че живот на светилището съществува в продължение на 6000 години. Потвърдена бе и хипотезата, че мегалитните светилища в Източните Родопи са по-стари от египетските пирамиди, посочи професорът. Големият апогей на светилището е през ХIХ-ХI в. пр.н.е. - средната и късната бронзова епоха. Тогава започват първите скални изсичания, от същата епоха са и каменните и 35-те глинени олтари - т.нар. есхари. На тях са поставяни различни предмети - рисувана керамика, керамични прешлени за гадаене, умалени копия на бронзови брадви, множество полускъпоценни камъни, най-старата открита бронзова кука за риболов отпреди 3500 години. Най-впечатляващ е олтарът между стените под античното светилище, той е по-голям от останалите, твърди доц. Красимир Лещаков. Състои се от четири части - за горене на огън и три площадки за поставяне на дарове. Интересното е, че застъпва остатъци от сграда, която може да се датира от около 1000 г. преди него. Това е култов олтар за пренасяне на жертви на боговете, наоколо открихме и еленови рога, обяснява доц. Лещаков.
През последните дни на разкопките експедицията попада и на стабилен пласт с изобилна керамика от ранножелязната епоха, което показва, че светилището продължава да функционира след бронзовата епоха. Така то влиза в периода, когато се появява монументалната архитектура на хълма. Според хипотеза на проф. Овчаров и доц. Лещаков архитектура съществува и през двете епохи. Но при големите строежи от античността тези сгради са били унищожени напълно. Не можем да докажем 100% хипотезата си, но смятаме, че отговаря на истината, съобщи българският Индиана Джоунс.
Храмът, открит през последните години, както и крепидата, заграждаща свещеното пространство, са от IV-III в. пр.н.е.
Вероятно храмът не е бил случаен и е построен по най-добрите образци, съществували в елинистическия свят. Изграден е на мястото на тракийско светилище, но със съдействието на Птолемеите. Тази хипотеза на екипа обаче също не е доказана окончателно. По времето на император Тиберий храмът е преустроен. През II-IV в. преживява разцвет с появяването на нови сгради, с нова архитектура и така го заварва приемането на християнството в началото на V в. Тазгодишните разкопки доказаха също, че през Средновековието комплексът представлява укрепено светско имение на византийската династия на Палеолозите. Не трябва непрекъснато да ни измъчват съмнения. Няма да проучим никога със 100-процентова сигурност, но смятам, че говорим за единствения досега известен храм на легендарния Орфей. Разбира се, критици винаги ще има, но невероятната запазеност, помпозност и красота на този ансамбъл, особено след неговата реставрация, ще ликвидира всякакъв скептицизъм в следващите години, убеден е ученият.
Предстои архитекти да изработят защитно покритие и проект за социализацията на уникалното древно място. Между 500 хил. и 1 млн. лв. ще са необходими за покриването на района за паметника, приблизително с размери около 500 кв. м. Зимните месеци са опасни за Татул, защото променливите температури поразяват камъка, обясняват специалистите.

Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
 
Сходни статии
За сайта
© 2024 selenabg.com. Този сайт е притежание на Окултен Център Селена. Всички права запазени .