Пингвини с 18-сантиметров клюн населявали Перу преди 36 млн. години, показват вкаменелости, намерени в латиноамериканската държава.
Прадедите на днешните обитатели на Антарктида, наречени с латинското име Icadyptes salasi, достигали на бой почти колкото човек и със своите 1,5 м били по-високи и от най-едрия съвременен пингвин - императорския.
Находката разтърси из основи научната представа за еволюцията на пингвините. Изследователите се надяват тя да хвърли повече светлина и върху поведението им при по-топъл климат.
Откритието е описано в журнала "Proceedings of the National Academy of Sciences" от Джулия Кларк и нейния екип от университета в Северна Каролина.
Бил е чудовище, разказват учените. Те намерили останки от два индивида в изключително добро състояние.
Приема се, че с огромния си клюн великанът хващал и по-големи риби, но прилагал по-различна техника в сравнение с днешните си събратя.
Предполагаемото наличие на мощни вратни мускули подсказва, че вероятно е пронизвал жертвите си.
Всичко около Icadyptes salasi е в противовес на схващането, че при затопляне на климата видовете еволюират и намаляват размера си.
Според тази хипотеза по-големият размер е подходящ за студовете - но икадиптите са намерени в регион, който в древността се е доближавал до условията в пустинята Атакама.
Засега учените смятат, че появата им е обусловена от изобилието на храна заради покачилите се тогава води на Световния океан.