Банер
44XNXDG_-PQ.jpg

ОБУЧЕНИЕ АВС"Създай Себе си"

Банер

ВАЖНО!

Във връзка със зачестилите напоследък обаждания от хора, изгорели от "услугите" на измислени мошеници, представящи се за част от екипа на "Окултен Център Селена" уведомяваме най-учтиво, че екипът ни се състои от двама души Маг Селена и Маг Живин. Всяко друго позоваване на "Окултен Център Селена", на неговия Уебсайт, на авторските ни материали и регистрирани девизи и слогани е чист опит за измама и въвеждане в заблуждение на хората в беда с цел извличане на неправомерна печалба.

Екипът на "Окултен Център Селена"

Египет откри най-значимата си находка ...
Написано от Маг Селена   
Понеделник, 16 Юли 2007 00:00
Това е най-значимата находка след откриването на гробницата на Тутанкамон. Мумията на  ХатшепсутНа пресконференция в Кайро генералният секретар на Висшия съвет за египетски антични ценности Захи Хауас оповести, че едната от двете мумии на жени, намерени в скромна гробница в Долината на царете през 1903 г., е на древната египетска владетелка Хатшепсут, предадоха световните информационни агенции.

"Това е най-значимата находка след откриването на гробницата на Тутанкамон през 1922 г., и е най-голямото приключение в живота ми", заяви Захи Хауас на пресконференцията, на която присъстваха египетският министър на културата Фарук Хосни, както и много чуждестранни журналисти.

Археолозите са идентифицирали царицата благодарение на кътен зъб, намерен в кутия в храма на Деир ел-Бахари. Въпросният зъб съответства на липсващия такъв в челюстта на мумията.

Царица Хатшепсут управлява Египет в периода 1479 - 1458 преди Христа по време на 18-ата династия. Тя е едва втората жена, възкачвала се на престола на фараоните. Дъщерята на Тутмос Първи се омъжва за своя полубрат Тутмос Втори.

Когато той умира, Хатшепсут управлява като регент от името на малолетния си син Тутмос Трети, но постепенно властта й става ефективна. След смъртта й Тутмос Трети прави опит да заличи всички следи от съществуването й.

Статуите на Хатшепсут са съборени, монументите - обезобразени, а името на царицата е зачеркнато от архивите. През 1902 г. британският археолог Хауърд Картър открива гробницата на Хатшепсут при разкопки в Долината на царете.

През 1920 г. той я изследва обстойно и намира два саркофага - един за владетелката и един за баща й. И двата се оказват празни. Загадката с изчезналата мумия на Хатшепсут озадачава египтолозите повече от век.

Докато търсят отговор на въпроса какво се е случило с останките на царицата, специалистите насочват вниманието си към друга гробница, известна като KV-60, която Хауърд Картър открива и отваря през пролетта на 1903 г.

Вътре открива два саркофага с мумиите на жени. Върху единият е обозначено името на Ситре Ин - дойката на Хатшепсут, а другият е безименен. Специалистите не проявяват особен интерес към гробницата, тъй като тя не е царска.

През 1989 г. обаче вниманието им отново се насочва към нея, когато египтологът Доналд Райън повторно я отваря. Саркофагът с името на дойката е отнесен в Музея в Кайро, а другият е оставен в гробницата.


Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
 
Сходни статии
За сайта
© 2024 selenabg.com. Този сайт е притежание на Окултен Център Селена. Всички права запазени .