Банер
БЕРЕГИНЯ.jpg

ОБУЧЕНИЕ АВС"Създай Себе си"

Банер

ВАЖНО!

Във връзка със зачестилите напоследък обаждания от хора, изгорели от "услугите" на измислени мошеници, представящи се за част от екипа на "Окултен Център Селена" уведомяваме най-учтиво, че екипът ни се състои от двама души Маг Селена и Маг Живин. Всяко друго позоваване на "Окултен Център Селена", на неговия Уебсайт, на авторските ни материали и регистрирани девизи и слогани е чист опит за измама и въвеждане в заблуждение на хората в беда с цел извличане на неправомерна печалба.

Екипът на "Окултен Център Селена"

Пазаруването: лекува или подлудява?
Написано от Румяна Алексиева   
Вторник, 19 Юни 2007 00:00
10% от хората на планетата са маниаци-купувачи. От тях 90% са жени. Доскоро да си купиш нещичко, когато си имал лош ден, проблеми в работата или в къщи, беше официално-препоръчвана терапия, лекарство, с което да се спасиш от потъване в черната дупка на стреса, тревожността и напрежението. Този подход, обаче, се оказва път към ада за милиони, за които маниашкия роман на Софи Кинсела за Беки Б.– шопохоличката ("Тайният живот на Беки Б. Маниашки роман” – Софи Кинсела), не е източник на развлечение, а ужасяваща реалност. Наречена “ониомания”, поредната болест на цивилизацията е маниакално влечение да се купува в неимоверни количества, без човек да се съобразява с необходимостта и последствията. Най-засегнати от новата форма на зависимост са жените.
Проблемът започва на ензимно ниво – липса на серотонин
Има цял ред причини, които водят хората към натрапчивото желание да купуват. Основната сред тях е ниската самооценка. Придобиването на нови вещи кара човек да се възприема в собствените си очи като успял, обезпечен, силен и значителен и макар и не задълго – повишава самооценката.
Самотата, тъгата, разочарованието, скуката също поддикват хората към необосновани харчове. Ако човек постоянно броди по магазините, е вероятно да иска да избегне някаква работа, задължение или нуждата да вземе някакво сложно, съдбоносно решение. Или пък просто да иска да е обкръжен с хора, за да не се чувства толкова самотен.
Неотдавна учени стигнаха до заключение, че пристъпите на ониомания са свързани с недостига на хормона серотонин в организма, който е отговорен за смяната на настроенията. Серотонинът също така управлява апетита, емоциите, поривите и пристрастията. Той улеснява заспиването и съня, оказва анти-стресово въздействие, регулира тонуса на кръвоносните съдове, развитието на алергии и възпалителните процеси. Недостигът на серотонин в кръвта води до депресивни състояния, развитие на шизофрения и ниска самооценка.
Жените са по-податливи от мъжете към ониоманията, тъй като женският организъм е по-чувствителен към намаляването на нивото на серотонина Патологичните купувачи изпитват еуфория, крайна възбуда по време на процеса на пазаруване и в този момент способността им да мислят трезво и разумно практически напълно изчезва. Понякога покупките дори не се отварят, след като бъдат занесени в къщи, а направо се прибират в някой шкаф. За час тези хора могат да изхарчат невероятни суми и въпреки, че са загубили сериозна сума пари, това не ги отказва от пагубната привичка.
Не винете само рекламата
За формирането на ониоманията влияят много фактори. Един от тях се явява и рекламата, която внушава, че покупката на дадена стока ще ни направи по-щастливи, по-красиви, по-конкурентни, по-значителни и т.н. Почвата, обаче, за развитие на ониомания подготвят травмите в детството и склонността към депресии, която се проявява у ониоманите още когато са подрастващи. Какво се крие зад външността на ониомана? Психологически проблем да изразяват чувствата си, трудности при общуването и във взаимоотношенията, затруднение да удовлетворяват основни човешки потребности.
Придобиването на някаква вещ, украшение или козметика се възприема като начин да се самоуспокоят, да се възнаградят, да се утешат. Ако у човека има някакъв дълбок вътрешен конфликт или някакъв неразрешен проблем в личен план, създаващ вътрешно напрежение, то покупката му носи кратко чувство на радост, създава илюзия за облекчение, но това трае непродължително време.
Както и при другите видове на зависимост, когато човек не може да живее без алкохол или наркотици, например, а после страда от махмурлук и се чувства зле, така и страдащият от ониомания, става жертва на страстта си. След като “изсипе” натрупаното напрежение в акта на неудържимото пазаруване, ониоманът започва да изпитва чувство на вина, разкаяние и агресия, насочена към самия него.
Самостоятелното справянето с този вид зависимост не е толкова лесно, както не е лесно човек сам да преодолее зависимостта си от алкохол или наркотици. Често се налага работа с психолог или психотерапевт, за да се стигне да се стигне до дълбочината на проблема, да се открият причините за развитието на заболяването и да се преодолее. Първата стъпка към успеха, както и при другите форми на зависимост, е осъзнаването и признаването на факта, че проблем съществува и че поредната покупка няма да удовлетвори истинските потребности – нуждата от общуване, от признание от страна на околните, от близост. Човешката неповторимост, ценност и успех не зависят от това, какво сме купили, а от самите нас.
Ако не се лекува, ониоманията води до последствия в социалния живот на личността като дългове, кражба на стоки от търговски обекти или на пари от близките, разводи и семейни конфликти. Страстта към пазаруване се отразява и върху здравословното състояние на хората, като най-често се проявява с психо-соматични заболявания, аритмия, хипертония, гастрит и язва, депресия, страхова невроза, нарушения в съня, агресия и авто-агресия, общо отслабване на имунните сили на организма и като последствие – често боледуване.


Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
 
Сходни статии
За сайта
© 2025 selenabg.com. Този сайт е притежание на Окултен Център Селена. Всички права запазени .