Банер
МАКОШ 2.jpg

ОБУЧЕНИЕ АВС"Създай Себе си"

Банер

ВАЖНО!

Във връзка със зачестилите напоследък обаждания от хора, изгорели от "услугите" на измислени мошеници, представящи се за част от екипа на "Окултен Център Селена" уведомяваме най-учтиво, че екипът ни се състои от двама души Маг Селена и Маг Живин. Всяко друго позоваване на "Окултен Център Селена", на неговия Уебсайт, на авторските ни материали и регистрирани девизи и слогани е чист опит за измама и въвеждане в заблуждение на хората в беда с цел извличане на неправомерна печалба.

Екипът на "Окултен Център Селена"

Чичен Ица - магическият град на маите и толтеките
Написано от Маг Селена   
Събота, 02 Февруари 2008 00:00
Чичен Ица е древен град на маите и толтеките на полуостров Юкатан в Мексико. В превод името означава "при кладенеца на племето ица". На полуостров Юкатан няма течащи реки и затова трите естествени дълбоки кладенеца на мястото са го направили притегателен център за заселване.

До Х век Чичен Ица е един от най-важните центрове на маите. А когато цивилизацията им започва да запада, градът е превзет от толтеките, които го превръщат в новата си столица.

Многобройните археологически находки, които днес могат да се видят в Чичен Ица, са смес от културите на маите и толтеките. Не е изключено градът да е бил седалище на върховния вожд и богочовек Топилцин Кецалкоатъл.

В културата на маите той е известен с името Кукулкан (пернат змей), а зданието, което безспорно доминира в Чичен Ица, носи неговото име - Кукулканската пирамида. От всичките четири страни на пирамидата има стълбища с по 91 стъпала. Всяка основа на квадрата е дълга 55.5 м, а пирамидата се издига на 9 нива на височина от 25 м. На върха й има храм.

Построена е върху по-древна, също така пирамидална структура. В основата на северната стълба има глава на змей. И малко математика - ако се приеме, че основата на храма на върха е още едно стъпало, то се получава следната сметка: 91х4+1=365. Този факт кара учените да предполагат, че пирамидата е имала астрономическо значение.

В Чичен Ица може да се види и огромна площадка за игри с топка. Тя е оградена от две паралелни стени, които са високи 8.2 м и дълги 83 м, а разстоянието между тях е 27 м. От двете страни на площадката има храмове.

В западната част на площада е друга известна забележителност - Храмът на воините. В основата му стои пирамида с основи 40 на 40 метра. Пред него има площадка с четири реда колони, чиято височина достига 3 м. На повечето от тях са изобразени толтекски воини.

Някога колоните са поддържали покрив, но сега от него нищо не се е запазило. Храмът е украсен със скулптури и фрески, характерни за изкуството на толтеките - образи на ягуари и орли.
Не е останала и следа от покрива над светилището, разположено на горната площадка на Храма на воините.

Запазени са само два стилизирани змея във формата на колони на входа на светилището. Вътре е открита статуята на толтекския бог на дъжда Чак Моол, който се е превърнал в своеобразен символ на Чичен Ица.

От пирамидата Кукулкан на север тръгва улица, широка 10 м и дълга 300 м, която води до Свещения кладенец на Чак Моол с диаметър от около 60 м. Дълбочината му е 50 м. Легендите твърдят, че тук жреците на маите са принасяли хора в жертва - най-често млади девойки, които да измолят дъжд.

За жертвоприношения на хора свидетелстват и каменните платформи с култови украси, намиращи се близо до пирамидата.
На югозапад от Кукулкан се намира сравнително малка пирамида, наречена Могилата на Върховния жрец, тъй като на върха й има седем надгробни плочи.

Още по на юг е Червеният дом, получил името си от цвета на фасадата. Той е типично съоръжение на маите, чийто покрив е украсен с изображения на бога на дъжда Чака.

На югоизток се издига кула, използвана от маите за астрономически наблюдения. На юг от нея се намира огромно съоръжение с размери 70 на 35 м, високо почти 20 м, наречено от испанците Женският манастир. На външен вид то по-скоро напомня дворец.

Широката стълба извежда до покрива, където е "манастирът", украсен с релефни изображения на бог Чака.

Разцветът на Чичен Ица не продължава дълго - около 1220 г. повечето от обитателите му го напускат, вероятно след война с Майапан, друг могъщ град на полуостров Юкатан. Никога повече не са строени големи сгради, но Свещеният кладенец остава място за поклонение.

През 1531 г. испанският конквистадор Франциско де Монтейо обявява Чичен Ица за испанска територия, но няколко месеца по-късно въстание на маите го изтласква от Юкатан.
През 1901 г. консулът на САЩ в Юкатан Едуард Х. Томпсън купува Чичен Ица (руините нямат защитен статут тогава) и отива да живее в града с жена си, която е от племе на маите.

Той посвещава следващите 30 г. на аматьорски археологически разкопки. През 1924 г. институтът "Карнеги" и Харвардският университет започват професионално проучване на Чичен Ица.

Днес градът на маите и толтеките е включен в списъка на Световното културно наследство и е популярна туристическа дестинация.

 segabg.com

 



Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
 
Сходни статии
За сайта
© 2024 selenabg.com. Този сайт е притежание на Окултен Център Селена. Всички права запазени .