Банер
10599179_10203574076624485_4834538729582980488_n.jpg

ОБУЧЕНИЕ АВС"Създай Себе си"

Банер

ВАЖНО!

Във връзка със зачестилите напоследък обаждания от хора, изгорели от "услугите" на измислени мошеници, представящи се за част от екипа на "Окултен Център Селена" уведомяваме най-учтиво, че екипът ни се състои от двама души Маг Селена и Маг Живин. Всяко друго позоваване на "Окултен Център Селена", на неговия Уебсайт, на авторските ни материали и регистрирани девизи и слогани е чист опит за измама и въвеждане в заблуждение на хората в беда с цел извличане на неправомерна печалба.

Екипът на "Окултен Център Селена"

Смокини и морски дарове подмладяват кожата
Написано от Маг Селена   
Сряда, 15 Август 2007 00:00
Недостигът на желязо води до косопад, липсата на цинк загрозява.

Казват, че състоянието на кожата, косите и ноктите говори за здравето на човека. Не изглеждат ли добре, най-вероятно нещо липсва в организма. Според дерматолозите кожата и косите са особено чувствителни към недостига на повечето жизненоважни витамини и микроелементи.

Тези вещества са също необходими за редица други органи и системи в човешкото тяло. Например недостигът на витамин В2 води не само до ранички и зачервяване във външните ъгли на устата, но и до влошено зрение, анемия, затруднения в работата на нервната система. Това е само един витамин, а на човека са нужни толкова много други вещества.

Най-естественият и широко достъпен начин за набавянето им е правилното хранене. Чрез него всеки може да възстанови и съхранява здравината на ноктите, еластичността и чистотата на кожата, гъстотата и блясъка на косите си.

Витамин А

Укрепва кожата, лигавиците, косата и ноктите. Изключително полезен е при възстановяването им, когато е била нарушена тяхната цялост. Можем да си го доставим от риба, масло, както и от зелени зеленчуци (спанак, маруля, салата,зеле, броколи, магданоз, мента). Също от моркови, домати, жълти плодове. Начин да се осигури повече витамин А е да не се белят плодовете и зеленчуците, както и да се ядат най-зелените листа на салатата.

Липсата на витамин А може да се разпознае по затруднено виждане през нощта, по наличието на зачервена и груба кожа. Приема се, че е полезен при лекуване на акне (младежки пъпки). Но лечебните дози на витамин А трябва да се контролират от дерматолог. Свръхколичества от този витамин правят кожата жълтеникава, водят до косопад и главоболие.

Витамините от група В

Съдействат за красивия външен вид на лицето и косата. Специално витамин В6 се използува за ограничаване на косопада. Витамините от група В се намират в по-голямо количество в пшеницата, пшеничните кълнове, ориза, орехите, бадемите, листните зеленчуци, маята, черния дроб, млякото и яйцата. Тези витамини са разтворими във вода. Ето защо свареният ориз не бива да се изплаква. Добре е да се помни, че при продължителна термична обработка на храните се губи витамин В1, защото се разрушава от високата температура.

Витамин С

Той е необходим за образуване на колаген. Това е белтък, който поддържа здравината на кожата, костите, хрущялите и ставните връзки, регулира еластичността на съединителната тъкан. И още - витамин С е бариера срещу кожни дефекти, осигурява здравина на капилярните съдове, намалява кръвотеченията и образуването на синини по тялото. Той осигурява естествената защита при инфекции на кожата. Намира се в зелените зеленчуци, особено в магданоза. Също в картофите, червените плодове (ягоди, малини, касис), в шипките и лимоните. Лесно се губи при готвене, защото се разтваря във вода.

Тъй като човешкото тяло не може да складира в себе си витамин С, необходимо е той да се приема всекидневно.

Витамин Д

Изпълнява важна функция при обмяната на калция и е нужен за ноктите. Нарича се още витаминът на слънцето. Под въздействие на ултравиолетовите лъчи той се синтезира от човешкото тяло. Съдържа се в маслото, маргарина, животинските мазнини (без свинската мас) и в повечето рибни продукти.

Витамин Е

Предпазва клетките от преждевременно стареене. Помага за дишането им, както и за преминаването на кислорода в кръвта. Можем да си го доставим от соево масло, зехтин, пшеничени кълнове, мая.

Фосфорът

Подпомага правилната функция на клетките. Намира се практически във всички видове храни и особено в зърнените ястия, маята, рибата, сиренето, яйцата.

Йодът

Той е абсолютно необходим за производството на хормони от щитовидната жлеза. Ако се наруши функцията й, в състоянието на кожата настъпват болестни промени. Например при намалена активност на щитовидната жлеза се развива болестта мексидем. Тогава кожата загрубява, покрива се с дребни люспи, става студена и суха. А косата се разрежда, ноктите започват да се чупят. Болестните състояния налагат йодният дефицит да се компенсира с лекарства.

Превантивно този микроелемент трябва да се доставя чрез консумация на морски продукти, включително и водорасли, някои от които могат да се приемат във вид на салата. Йод има също в репичките, яйцата, лимоните, чесъна и лука.

Цинкът

Заздравява кожата и ноктите. Сигнал за липсата му са белите петънца по нокътните плочки. Богати на цинк са морските деликатеси (миди, херинга), говеждото и агнешкото месо, както и пшеничните кълнове.

Желязото
когато не е в достатъчно количество води до косопад. Проблеми с косата (изтъняване, сухост, загуба на пигмент) често се срещат при жени в периоди след обилна менструация или при млади момичета, страдащи от анемия. Състоянието се коригира с медикаменти и подходяща диета. Тя включва зелени зеленчуци (особено спанак), сушени плодове, кайсии, яйца, черен дроб, зърнени и други ястия, които са богати на желязо.

 

Акне

С храненето се свързва загрозяващото акне вулгарис. Това упорито кожно заболяване, засягащо масово подрастващите през пубертета, се предизвиква от запушване на изходните канали на мастните жлези. Диетичното хранене е съществен елемент от лечението на акнето. Препоръчва се млечно-вегетариански хранителен режим с широко застъпване на сурови зеленчуци и плодове. Забранени са животинските мазнини, тлъстите меса и риби, яйчeният жълтък, хайверът, алкохолът.

Кафето

Подправките и солта изискват специално внимание. Злоупотребата с кафе повишава склонността на кожата към разширени кръвоносни съдове, които я загрозяват. В такива случаи се променят цветът и тургоръът на кожата. Силните подправки и многото мазнини също правят кожата отпусната и бледа. До подпухване на лицето и отоци под очите се стига и при хронична злоупотреба със сол. Количествата на натриевия хлорид в естествените храни, общо взето, са достатъчни за нуждите ни. Ние обаче добавяме сол в топлите ястия и салатите, които иначе ни се струват безвкусни. С този вреден навик си докарваме не само неприятности за кожата, но и за бъбреците, кръвното налягане и пр. От многото сол можем да се отървем, ако не поставяме солници на масата, а при готвене намалим до минимум добавянето на натриев хлорид. Хубаво е да изкисваме саламуреното сирене и маслините преди консумация.

Когато пазаруваме, трябва да четем етикетите на храните и да избягваме продуктите, в които има допълнително прибавена сол. Здравословно е да наблягаме на пресните храни и това е напълно постижимо през лятото. Диетолозите съветват полезните хранителни съставки да се приемат в количество, което съответства на нуждата им. Много важно е да търсим и постигаме оптимално разнообразие на консумираните продукти. Те трябва да бъдат чисти - без химични и биологични замърсители.

И ако към този начин на хранене добавим физическа активност, съответна за възрастта и здравословното състояние на всеки от нас, със сигурност ще се радваме на красива кожа, здрави нокти, гъста коса и наистина приятен външен вид.



Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
 
Сходни статии
За сайта
© 2024 selenabg.com. Този сайт е притежание на Окултен Център Селена. Всички права запазени .