Гроздето е един от най-полезните плодове, доказаха научни изследвания в последните години. Поради това растението е и сред широко консумираните есенни плодове. Предпочитаме да похапваме вкусните зърна пресни, но с тях освен популярните алкохолни напитки могат да се направят различни десерти и сладка.
В средиземноморската кухня дори го използват като добавка към някои видове меса. Изсушените зърна - стафиди, са незаменима добавка към много сладкиши и основни ястия. Произходът на гроздето и до днес остава загадка.
Известно е обаче, че датира още от дълбока древност и се е смятало за храна на боговете. Изсъхнали зрънца от плода са открити в гробниците на египетските фараони, сокът от грозде се споменава и в Библията.
Отглеждането на гроздето обикновено се свързва и с производството на вино - процес, познат от незапомнени времена. Съществуват около 50 различни видове и сортове грозде, които се отглеждат във всички точки на земното кълбо. Гроздето още в древността се предписвало от лекарите за облекчаването на различни заболявания.
Плодът и днес продължава много успешно да се прилага от докторите, тъй като зърната са много богати на витамини и микроелементи, полезни за организма. В някои държави прилагат т. нар. ампелотерапия, или лечение с грозде и гроздов сок. Хората, страдащи от заболявания на стомаха, трябва да консумират плода след почистване на люспите и малките семенца.
Сокът от гроздето също е изключително полезен. Известно е, че ако захарността на повечето от плодовете варира между 5% и 15%, то в гроздето е около 20%, а в гроздовия сок достига и до 25%.