ОБУЧЕНИЕ АВС"Създай Себе си"
ВАЖНО!
Във връзка със зачестилите напоследък обаждания от хора, изгорели от "услугите" на измислени мошеници, представящи се за част от екипа на "Окултен Център Селена" уведомяваме най-учтиво, че екипът ни се състои от двама души Маг Селена и Маг Живин. Всяко друго позоваване на "Окултен Център Селена", на неговия Уебсайт, на авторските ни материали и регистрирани девизи и слогани е чист опит за измама и въвеждане в заблуждение на хората в беда с цел извличане на неправомерна печалба.
Екипът на "Окултен Център Селена"
|
СЕНЗАЦИОННИ АРХЕОЛОГИЧНИ НАХОДКИ |
Написано от Маг Селена
|
Понеделник, 10 Септември 2007 00:00 |
СЕНЗАЦИОННИ НАХОДКИ БЯХА ОТКРИТИ В ПЕРПЕРИКОН. АРХЕОЛОЗИ ОТКРИХА В СОЗОПОЛ КЕРЕМИЧНА КУПА НА 2500 ГОДИНИ.
СЕНЗАЦИОННИ НАХОДКИ БЯХА ОТКРИТИ В ПЕРПЕРИКОН Археологът Николай Овчаров заяви, че едни от последните открити находки в Перперикон са уникални и сензационни. Сред находките са керамичен макет на царски трон, керамично изображение на орел и два железни хоругвени кръста. Той посочи, че през септември по-голямата част от Акропола на древния скален град Перперикон ще бъда разкрита и експонирана за туристите.
„За последните няколко месеца на Перперикон са намерени много находки, но няколко от тях са сензационни“, заяви археолога професор Николай Овчаров, който по време на пресконференция показа последните находки от археологическите разкопки в древния скален град Перперикон.
Една от последните уникални находки в Перперикон е керамичен макет на царски трон, датиран от преди 6000 години. Това е първата подобна фигура, върху която има фалос, символ на мъжкото начало. Според проф. Овчаров този керамичен макет свидетелства, че мъжкото начало е било обожествявано.
Друг уникален предмет е откритият фрагмент от керамично изображение на орел, който датира от ХI - Х век преди Новата ера. „Хералдичният орел е символ на царската власт, който се заражда като такъв символ именно тогава на Перперикон. Находката говори за развитието на митологията на Перперикон. Това е времето на преход между бронзовата и желязната епоха, когато цивилизацията на Древна Елада още не е била оформена, а тракийската е била във възход“, допълни Овчаров.
Третата археологическа находка представлява два железни хоругвени кръста, които са стояли върху християнските реликви. Находката датира от Средновековието. Николай Овчаров напомни, че през IV - V век на Перперикон е била построена най-голямата църква в Родопите.
„Християнският период в скалния град продължава до 1362 г., когато е обсаден от турците. Намерените кръстове, заедно с още около 60 предмета, са били в Цитаделата, основната крепост на Перперикон, където жителите се затварят за да се отбраняват. Почти всички намерени кръстове са били осквернени. Те са намерени с отрязани краища, изкривени и деформирани, отбеляза археологът.
В Перперикон е открит и християнски некропол, датиращ от ХVI - ХVII век. "Твърде вероятно е това да са последните обитатели на крепостта, преди турското нашествие", подчерта професорът.
Продължава проучването на най-голямото водохранилище на Акропола, изсечено в скалите. Това е най-голямото водохранилище и в Европа, което има капацитет да съхранява 300 000 литра вода. „Общо водохранилищата на Пеперикон побират около един милион литра вода, което е свидетелство за гъстата населеност на крепостта през вековете“, добави Николай Овчаров. Той посочи, че през септември по-голямата част от Акропола ще бъда разкрита и експонирана за туристите.
Перперикон е археологически комплекс, състоящ се от голямо мегалитно светилище, свещен град и крепост. Предполага се, че това е прочутото в древността светилище на Дионис на тракийското племе сатри, чийто жречески род били бесите.
Перперикон се намира в Източните Родопи, на 15 километра североизточно от днешния град Кърджали. В подножието му се намира село Горна крепост, край което тече Перперишката река, вливаща се наблизо в язовир “Студен кладенец”. По поречието на реката са разположени археологически обекти от различни епохи, подредени около естествения център Перперикон.
Перперикон се състои от четири основоопределящи части, представляващи съвършена композиция от новокаменната епоха: мощна крепостна стена, Акропол- изграден от огромни каменни блокове, разположен в най- високата част на хълма, дворец- изсечен в скалите и заемащ площ от 10 000 кв. м. и северно и южно предградия - представляващи малки улички в скалите, жилищни сгради и храмове.
АРХЕОЛОЗИ ОТКРИХА В СОЗОПОЛ КЕРЕМИЧНА КУПА НА 2500 ГОДИНИ Археолози откриха край Созопол гробница, покрита с пясъчна могила, за която се твърди, че е на повече от 2500 години. В нея са намерени керамични гробни дарове на починал преди 25 столетия човек. Сред находките е и голяма керамична купа, върху която е имало надпис на старогръцки език. Смята се, че новооткритата гробница ще даде повече сведения за първата демократична държава в нашите земи - Аполония Понтика.
Археологическа експедиция на Националния исторически музей (НИМ) край Созопол откри ценна находка. Екип, ръководен от Кръстина Панайотова от БАН, е открил гробница, покрита с пясъчна могила. Между обичайните керамични гробни дарове на починалия преди 2500 години гражданин на Аполония е и голяма керамична купа, на която в три реда е очертан дълъг надпис на старогръцки език.
След разчитането на надписа ще бъде хвърлена нова светлина върху историята на Аполония Понтика - първата демократична държава в нашите земи.
Божидар Димитров, директор на музея, който е на инспекционна обиколка на археологическите експедиции, е отнесъл находката в лабораторията на НИМ за консервация и реставрация. Купата с надписа е открита във фамилния парцел на некропола (гробището на града, разположено на плажа "Харманите") на тиранина на Милет - Хистияи.
Хистияи е бил управител на най- големия град-държава и е живял в края на VІ – началото на V в. пр. Хр. В 513 г. Хистияи е командвал персийския флот във войната срещу скитите, бил е съветник на персийския цар Дарий, бил е един от водачите на въстанието на гърците в Мала Азия срещу персийското владичество. В 494 г., след потушаване на въстанието, очевидно се е заселил със семейството си в Аполония Понтика.
Аполония е древното име на съвременния град Созопол. След като през VIII–VII в. пр. Хр. елините създали своите апойкии (дъщерни градове-държави) по тракийските крайбрежия на Егейско, Мраморно и Черно море, настъпил процесът на взаимното опознаване на сближаващи се културни ценности и на идеи в мисленето. Вероятно тогава в елинската литература и образност се е създала представата за Тракия - родината на Орфей, певец, поет и посветител във вярата в безсмъртието, на студения северния вятър Борей, на блестящия в златните си доспехи Резос, антроподемон и прорицател.
Ключово място в контактите между траки и елини заема Аполония Понтика, най-голямата и най-богатата апойкия на Западния Черноморски бряг. Още през II хил. пр. Хр. в района на съвременния град Созопол са живеели траки, които познавали мореплаването. Свидетелство за това са находките от ранни котви, открити в голямо количество през последните години на интензивни проучвания. В края на VII в. пр. Хр. преселници от йонийския Милет основали тук свой полис и го нарекли на името на бога Аполон.
Големите керамични струпвания, открити в некропола, които съдържат различни форми съдове със строго определени обредни функции са свидетелство за популярността на атическите Антестерии и в Аполонийския полис.
Аполония Понтика е самоуправляваща се и напълно независима държавна формация от самото начало на съществуването си. Появата и животът на полиса Аполония Понтика има огромно въздействие върху живота на тракийския народ, населяващ в тази епоха днешните български земи. Древните гърци внасят в живота на примитивното тракийско общество нови икономически практики, модерни за епохата технологични постижения, различни от традиционните политически и религиозно-културни идеи.
Без съмнение Аполония Понтика, заедно с останалите пет по-малки гръцки полиси по днешния български бряг на Черно море стимулират бързо и прогресивно развитието на стопанството при траките, отваряйки му чрез пристанищата и корабите на полисите огромния пазар на Егейския басейн и Средиземноморието.
Досега са разкопавани само некрополите на аполонийци в Созопол най-вече и частично в Бургас и Атия.
Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
|
|