Съвременната наука вече претендира да е обяснила причините за загадъчното самовъзпламеняване и окултни видения. На дневен ред е урочасването като физично явление. Докторът на биологическите науки, професор Юрий Симаков предполага, че освен електромагнитни полета очите излъчват и така наречените форм-полета с мрежести структури. Зрителните фоторецептори, пръчици и кълбенца, образуват клетъчно-слоести структури. При това предната структура на фоторецепторите е силно гофрирана жива мембрана, която е способна да създава реално вълново поле. Насочеността на вълните в това поле зависи от насочеността на клетките или от установката на погледа ни.
Изследователят на изкуствения интелект к.т.н. Виталий Правдивцев обяснява това явление, сравнявайки действието на зрителните вълни с радиовълните. «Невидимите и неусещани от нас радиовълни се проявяват, когато стигнат до обекта на своето предназначение. Те се материализират, като от небитието се появява топлина или сигнал; запалва се крушката, на екрана на телевизора се появява образ, радиото «проговаря». Нещо подобно се получава и със зрителните вълни, които имат своите информационни особенности. Например, екстрасенсите, "облъчвайки" човек, могат да предизвикат в организма му физиологични и психични промени, да изменят действието на някой орган или да повлияят душевното състояние на пациента си".
Като че ли прави ще излязат бабите ни, които са се притеснявали от погледа на непознати хора и са бързали да измият очите на децата, страхувайки се от урочасване. Явно за организма ни не е безразлично на кого гледаме и кой ни гледа. Този феномен е известен от древни времена, още в III в пр н.е. гръцкият учен Евклид се е опитвал да го обясни. Известният дресьор Владимир Дуров е представил документално описан случай. Пред специално събралите се учени той демонстрирал уникален опит. Втренчено гледайки в очите стоящия пред него лъв, той си представил как стоящата редом лъвица се промъква към въображаемо парче месо, лежащо пред лъва. Съвсем неочаквано лъвът се разярил, хвърлил се към лъвицата и се отипал да я ухапе, а след това дълго време не можел да се успокои. Животното било успокоено от дресьора отново само с един поглед.
Разбира се, не всички притежават такива феноменални способности, но на практика всеки познава чувството на втренчения поглед, който като че ли се забива в тила му. Учените от канадския университет Куинз решили да потвърдят или отхвърлят научно това мнение. Те провели научен експеримент, по време на който доброволците трябвало да определят гледа ли ги вторият участник в опита или не. Резултатите от експеримента показали, че 95% от участниците наистина усещат чуждия поглед. Те описвали чувството като лек натиск върху тила или слабо духане на вятър.
За пръв път заговорил за сериозно изучаване на излъчваната от очите енергия, известният австрийски химик от XIX в. барон Карл фон Райхенбах. Той дълги години изследвал "особено чувствителни хора" – днес ги наричат екстрасенси – и стигнал до извода, че те възприемат по-добре от останалите излъчваната от живите същества неизвестна енергия. По-късно неговите последователи предположили, че от очите се излъчват тясни снопчета биорадиационни излъчвания на мозъка, притежаващи електромагнитна природа.