Вече е научно доказано, че незрящите хора са истински факири в правилното запаметяване и припомняне, пише научното списание "Лайв сайънс".
Ако сме лишени от зрение, ние ще възприемаме света само като последователности от събития, обяснява невробиологът Ехуд Зохари от Еврейския университета в Йерусалим.
Например, за да правят разлика между иначе неразличими обекти, като кофички кисело мляко на различни марки, които се различават само по етикетите, слепите обикновено си ги представят като подредени в редица, като всяка от тях е снабдена с мисловен етикет, на който например е "написано" "втората отляво".
Ежедневното използване на подобни мнемонични техники прави незрящите хора по-добри в запаметяването на всякакви данни, смятат Зохари и колегите му. Учените доказват превъзходството на незрящите експериментално.
19 слепи по рождение хора и още толкова зрящи трябвало да се справят с две задачи за запомняне. При първата от доброволците се изисквало да си спомнят 20 чути преди това думи. При втората те трябвало не само да ги възпроизведат, но и да посочат в каква последователност са ги чули.
Незрящите доброволци си припомнили между 20 и 35 % повече думи от тези с нормално зрение.
Тяхното голямо предимство било обаче в способността им да възпроизвеждат думите в реда, в който са ги чули - слепите доброволци успели да си припомнят в правилна последователност почти двойно повече думи.
Обикновено със зрителното възприятие са заети между 20 - 30% от мозъка ни, обяснява Зохари за спиаснието.
"Нашето изследване показва, че незрящите по рождение вероятно използват съответната област на мозъчната кора (зрителния кортекс) за други нужди - за целите на запаметяването или използването на езика например".