Банер
sv78THxhAl0.jpg

ОБУЧЕНИЕ АВС"Създай Себе си"

Банер

ВАЖНО!

Във връзка със зачестилите напоследък обаждания от хора, изгорели от "услугите" на измислени мошеници, представящи се за част от екипа на "Окултен Център Селена" уведомяваме най-учтиво, че екипът ни се състои от двама души Маг Селена и Маг Живин. Всяко друго позоваване на "Окултен Център Селена", на неговия Уебсайт, на авторските ни материали и регистрирани девизи и слогани е чист опит за измама и въвеждане в заблуждение на хората в беда с цел извличане на неправомерна печалба.

Екипът на "Окултен Център Селена"

Ядосана? Кой, аз ли?
Написано от Румяна Алексиева   
Събота, 07 Юли 2007 00:00
Гневът затваря сърцето, натоварва организма и води до хаос в съзнанието .

Повечето хора никога не научават как да признаят или да изразят гнева си по “здравословен” начин, което води до преиграване в съвсем обикновени, тривиални ситуации или пък се държат неадекватно, за да покажат – или да скрият – гнева си.

Начинът на изразяване на гнева или на реакция към него се заучава в детството, а с годините се оформя като стил на поведение:
1. Мълчалива
Когато се ядоса, се затваря в себе си, като оставя останалите да се чудят какво се е объркало. Може с дни да демонстрира отчуждение, без да каже дума.
2. Страдаща
Винаги казва, че не е ядосана, но вътрешно “кипи” и се държи като мъченица.
3. Динамит
Бързо се ядосва и бързо предизвиква гняв у околните. Импулсивна, избухлива, не си дава сметка какво влияние има поведението й върху останалите.
4. Саркастична
Крие гнева си и обидата със сарказъм и критицизъм.
5. Виновна
Крие гнева си от останалите, като обвинява себе си за случилото се. Често се чувства незначителна и малоценна.
Гневът е нормална човешка емоция. Той съобщава, че нещо не е наред и показва на останалите как се чувстваме. Ако се научим да осъзнаваме гнева, ще го изразяваме директно и открито, когато се появи чувството. В самият акт на изразяване на гнева има решителност, дори и ако не можем да променим ситуацията или човека, който го провокира. Подтискането на чувството на гняв допринася за депресия, вътрешно недоволство и безсъние. То също може да доведе до главоболие, стомашни проблеми и като цяло да повлияе на здравословното състояние.

Опитайте някой от следните начини, които може да ви помогнат да управлявате гнева си по-успешно:
- Освободете се от натрупания гняв. Напишете писмо до този, който някога ви е ядосал. Позволете си да кажете всичко, което чувствате. Разбира се – не бива да изпращате това писмо. Детето ви може да използва същата техника за освобождаване от натрупаното недоволство с писане или рисуване.
- Научете се да осъзнавате физическите и поведенческите сигнали на гнева – дали се чувствате напрегната, какво правите, когато се ядосате, как се чувствате като цяло? Когато вие се научите да осъзнавате собственото си състояние, ще може да помагате и на детето си да изразява емоциите си.
- Осъзнайте за какво сте ядосана. Дали сте ядосана на някой друг, на себе си или става въпрос за натрупан гняв от миналото? Задайте си въпроса кое в цялата ситуация най-много ви ядосва. Заменете самообвиненията с приемане на собствените ви чувства.
- “Узаконете” чувствата си, позволете им да ги има. Това ще ви помогне да управлявате гнева. Направете същото и за детето си – когато то знае, че чувствата му са разбрани, че може да изпитва подобни емоции, ще може и да се освободи от тях.

След като сте осъзнала гнева си, може да се справите с него по конструктивен начин:
1. Преценете възможните решения. Може да поговорите с приятел, с психолог, да изразите чувствата си върху лист или да говорите открито с човека, който ги е предизвикал.
2. Мислете, преди да говорите и винаги използвайте личната форма за първо лице “аз”. Тук не става въпрос за печелене на спор, а за това, да накарате някой да разбере как се чувствате и да намерите решение. Вместо да кажете: “Ти никога нямаш време за мен”, изразете чувствата си, като поставите изискване: “Чувствам се много самотна, когато не ми обръщаш внимание. Имаш ли желание да отделиш време за нас двамата?”. Научете се да общувате по този начин и го предайте като модел и на децата си.
3. Похвалете се за усилията си. Научете себе си и децата си да идентифицирате гнева, да го управлявате и да се освобождавате от него. Освобождаването от гнева помага на човек да стане по-прощаващ. Като прощаваме на другите, по-лесно ще прощаваме и на себе си. Прошката, заедно с любовта, са велики сили, от които започва връзката с духовната ни същност.



Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
 
Сходни статии
За сайта
© 2024 selenabg.com. Този сайт е притежание на Окултен Център Селена. Всички права запазени .