Опитите да бъде приравнен гражданския брак със съжителството е всъщност опит за деинституционализиране на брака, което би имало пагубни последствия за нашата нация. Това заяви Стоян Георгиев, семеен консултант и главен редактор на сайта Semeistvo.bg.
Изявлението е по повод предложенията за промени в Семейния кодекс с цел изравняване статута на съжителствата без брак с брачната институция, срещу които се обявиха граждани и семейства.
"Това би било също и нарушение на Конституцията на България, според която "законен е само гражданският брак", а също и в противоречие с основното твърдение в Семейния кодекс: "Брачната институция е залегнала в основите на семейството".
Георгиев цитира проучвания, извършени през последните 30 години, в които съжителствата без брак са били наблюдавани и анализирани в редица страни, предимно в САЩ, Великобритания и други европейски държави. Според резултатите
те не приличат почти по нищо на двойките, сключили граждански брак
Във Великобритания средната продължителност на съжителствата е по-малко от две години. Само 4% от тях просъществуват повече от 10 години, а 84% от двойките на Острова, които избират този начин да бъдат заедно, се разделят в рамките на пет години.
Неженените родители е 4-5 пъти по-вероятно да се разделят, отколкото женените. В рамките на пет години след раждането на дете 8% от женените двойки във Великобритания се разделят, сравнено с 52% от съжителстващите и 25% от онези, които минават под венчило след раждането на детето.
Георгиев определи като мит идеята, че брачната институция е генератор на домашно насилие.
"В едно сериозно проучване на семействата и домакинствата в САЩ се посочва, че насилието между неженени партньори е четири пъти по-голямо от това при женените, дори след отчитане на образование, раса, възраст и пол", заяви той.
За сравнение двойките, сключили граждански брак, били по-щастливи, по-здрави и живеели по-дълго, печелели повече, работели по-усърдно и спестявали повече.
Гражданите категорично заявиха, че за момента Семейното право не се нуждае от съществени промени като редефинирането на семейството чрез приравняването на съжителствата без брак с гражданския брак.