Автор |
Съобщение |
СЕЛЕНА Ярослава Велесова
Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Окт 09, 2008 2:28 pm
Заглавие : ???????? ?????
|
|
|
Липсата на слънчева светлина причинява умора, дори депресия у хора, чувствителни към светлината.
Лечението е просто: фототерапия.
Есен е.
За някои хора през този сезон отлитат веселостта и жизнената енергия. Вечер не могат да заспят, а денем са в интелектуален спад. И като връх на нещастието имат непрестанно желание да си похапват сладкиши. В резултат напълняват, намалява либидото им и т.н.
Необходимо е да изчакат идването на новата пролет с хубаво време, за да възстановят формата си, да са тонизирани и динамични до...следващата есен.
В началото на зимата 5 -30% от нас имат този тип оплакване. Затова? „При някои хора, лишени от светлина, тялото функционира икономично. Те изпадат в състояние на защитен „зимен сън" - казва с усмивка д-р Льомоан, психиатър от Лион. — Проблемът е свързан с производството на един хормон — мелатонин."
Тайните на мелатонина
В края на 1970 г. американски учени, професорите Розентал и Леви, са констатирали при някои „депресирани" през есента аномалии в секретирането на мелатонина. Този хормон се произвела от епифизата (пинеалната жлеза) в мозъка. „Той е един вид мозъчен часовник" - обяснява д-р Льомоан.
Мелатонинът се секретира нощем и се подчинява на денонощните ритми (смяната на деня и нощта). Учените са допускали, че този хормон действа камо химичен сигнал в регулирането на многобройните сезонни ритми на организма.
Открили са, че потискането на мелатонина от светлината позволява да се регулират нарушени функции като хранене, сън, телесно тегло, либидо и пр. Достатъчно е да се блокира мелатонинът чрез прилагане на бяла светлина с интензитет 2500 лукса и хората с констатирана есенна потиснатост след 3-4 дни се връщат към доброто настроение и виталност.
Те престават да имат апетит към сладките храни.
Това ново заболяване учените нарекли "SAD" (Seasonal affective disorder) или сезонна депресия.
Неговото лечение е чрез светлина. По-късно открили, че бялата светлина е ефикасна. дори когато секретирането на мелатонин не е напълно блокирано. Но все още сложните механизма на въздействие на този хормон остават неизяснени.
Във Франция са оценили, че 20% от депресиите са сезонни. Тази форма на умора, която може да достигне до депресия. засяга жените 4 пъти повече от мъжете. Пиковото и проявление е при индивиди около 40-годишна възраст.
Много от тях не знаят, че има начин за лечение на това състояние.
Какво трябва да направим, когато редовно изпитваме повече или по-малко интензивна умора през есента или изпадаме в депресия всяка зима?
Лечение чрез светлина
Ако наесен често сте уморени. сънливи, мрачни и „ненаситни" за сладкиши, вие сте много чувствителни към недостига на светлина. Ето няколко съвета, които дава лекар психиатър:
# Максимално се излагайте на слънчева светлина през есента и зимата.
Излизайте дори при облачно време, за предпочитане сутрин — няма полза от облъчване с ултравиолетови лъчи, защото последните са невидими за човек.
Те не могат да се ”борят” с този вид умора.
Безполезно е и да увеличавате осветлението у дома — то не може да има ефект, колкото и да е интензивно.
# Вземете си зимната отпуска във времето от ноември до февруари. Все едно къде ще отидете - на планина или на море.
Вие се нуждаете от светлина, а не от топлина.
# Ако въпреки всичко не усетите подобрение, направете няколко сеанса фототерапия: излагане на много интензивна бяла светлина (изкуствена).
Тя е близка до слънчевата, като включва и безвредния ултравиолетов спектър.
Излагайте се на тази светлина без слънчеви очила, защото светлинните лъчи въздействат през ретината. Ако е осветена само кожата, лечението не е ефикасно.
Необходими са сеанси по 3 часа дневно минимум в продължение на 2 седмици.
Интензитетът на светлината е между 2500-3000 лукса, но може да достигне и до 10000 лукса, което позволява да се съкрати времето на сеансите.
Това лечение е противопоказно за хора. Които страдат от очни заболявания: катаракта, болести на ретината и пр.
Необходими са консултации с лекар, за предпочитане психиатър.
-------------------------------------------------------------
rozali.com |
|
_________________ Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
|
|
|
|
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
НАЧАЛО / Към уебсайта
|
|