НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Нед Ное 24, 2024 3:36 pm Вижте мненията без отговор
Животните в сънищата
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Съб Сеп 20, 2008 4:31 am
МнениеЗаглавие : ????????? ? ????????
Отговорете с цитат

Когато видите животно в съня си е важно да забележите какво прави, как се отнася с вас или вие с него, как изглежда и каква роля играе в съня ви. Колкото и съновници да използвате най-подходящо е да потърсите вашите асоциации на животното-с какво го свързвате, какъв символ е, какво показва държанието му или вашето към него, харесвате ли това животно или не, дали в миналото си сте имали контакт с такова и какъв е бил той, дали животното не се е появило от това, че наскоро сте имали контакт с такова, впечатлило ви е с нещо или просто е някаква ваша проекция.
Пиер Дако обяснява животните в сънищата ни и дава някои символи и насоки за тълкуването на появата им:

Животните обикновено населяват важните сънища. Те символизират между другото инстинктите и дълбоките жизнени сили - понякога изтласкани. Проявяват се като отзивчиви спътници или опасни натрапници. Или са ни добри приятели, дошли от земния рай, или настървени врагове, решени да ни унищожат. В сънищата те са такива, каквито ги направим, тъй като са наши проекции. Представляват страстите ни, тревогите, страховете ни. Понякога обаче са чудесни пратеници, пазители на тайния ни храм. Защото между пълзящата в храстите змия (например) и коронованата Змия, която се полюшва на слънцето, се простира цяла вселена от вътрешни еволюции...
Животните са следователно наши проекции - в това отношение най-типични са вълкът и мечката. Но те често са и символи на могъщи лица, майката и бащата на- пример. Така „лошата майка" може да се яви в образа на разярен кон, на крокодил и пр. „Добрата майка" се преобразява в лъвица, мечка и т. н.
Като се има предвид честото присъствие на някои животни в сънищата, не е зле да видим какво символизират те обикновено.

Бик
Това животно понякога е обект на истински култ. То е тясно свързано с живота и смъртта. В повечето сънища се явява като побеснял, яростен, неукротим звяр. Тогава е символ на разрушението. Важното е да се знае какво точно означава в един или друг сън.
Бикът представлява също животинската, инстинктивната природа на човека, която е свързана със земята и слънцето и го кара да усеща всяко нещо с голяма сила. От друга страна - цитирам Юнг: „Жертвоприношението на бика изразява желание за духовен живот; последният би позволил на човека да надвие примитивните си животински страсти, които, след съответната церемония, ще го оставят намира." Не е ли това символиката на „борбата с бикове", обичани или мразени, но винаги завладяващи въображението; на тореадорите в ярки като слънчевата светлина (=духовни) костюми? Така в съня да убиеш бика може да изразява потребност да прогониш „вътрешния си звяр".
В други сънища бикът може да символизира разгневения баща; тук стигаме до едиповия комплекс. Убийството на бика означава, че синът „убива" (= отстранява от пътя си) баща си, за да запази само за себе си майчината любов.
Като животно на инстинкта, на силата, но и на насладата от живота и природата, бикът олицетворява понякога и Сянката. В този случай е напълно възможно бикът-Сянка на сънуващия да бъде и негова светлина.

Бухал
Бухалът е нощна птица и затова е приел символиката на самотата и меланхолията. Навлязъл е в суеверията и се смята за лошо знамение. Но може да бъде и символ на знание - в някои сънища той „предизвестява" важни промени в личността, защото „познава" тъмнината на несъзнаваното.
В други сънища се явява като закрилник и водач (все в нощта на несъзнаваното).
Символизира също Мъдреца у нас, „стария бухал", който всеки носи у себе си... Не напразно многобройни бухали от глина и всякакви други материали населяват съвременните домове. Символ на мъдрост? Справедлив обрат на нещата за тази нелепо оклеветена, а всъщност толкова полезна птица.

Вълк
Вълкът е едновременно Брат и Прокълнат. Достатъчно е да знаем, че броди наоколо, за да залостим врати и прозорци. Този страх се дължи не толкова на способността му да убива; става дума за почти свещена тревожност; за древни сънища, които се надигат от дълбините на времето. Те несъмнено ни връщат към разбирателството с вълка в отдавна изгубения рай.
Вълкът е зареден с богата символика; сънищата, в които присъства, са винаги силно въздействащи. Е ли той просто библейският „Звяр", който се появява внезапно и тайнствено, за да изчезне безследно след изтреблението? В митологиите вълкът приема ту доброжелателен, ту сатанински образ. Той вижда в тъмното, затова е соларен символ, символ на светлината. Вълкът е самотният герой, който предизвиква преследвачите си. Той е символ на интелигентност и дръзновение. Но той е и онзи, който разкъсва децата, големият лош вълк, върколакът, божеството от преизподнята.
В сънищата ни вълкът има значението, което ние му придаваме. Понякога е част от нас - благотворна или отрицателна. Може да представлява вглъбяването в себе си, оттеглянето ни от другите. Но и да символизира инстинкта, на който не съумяваме да дадем външен израз, Би могъл да бъде и „поглъщащо" лице - баща, майка... Или обществена фигура; защото, ако човек за човека е вълк, вълкът рядко е такъв за своите събратя.

Гарван
Народът го смята за „лошо знамение". Крясъкът и цветът му лесно впечатляват простоватите или тревожни души.
Гарванът е много социална птица, която води организиран и добре структуриран живот. Той може да носи прекрасни новини, дори да бъде божествен посланик (Япония). Нали в „Битие" тъкмо той проверява дали земята отново ще се появи след потопа?
Гарванът е надарен с проницателност и знае тайните на живота и смъртта. Той е птицата на „вещиците"; изпълнява пророчески функции. Някои народности (индианците тлигит например) го почитат като магьосника, създал света.
Гарванът символизира много неща. В сънищата той олицетворява доброволната самота, духовното оттегляне, надеждата. Или пък приема зловещ образ, за да изрази нарушено вътрешно равновесие. А може и да е предвестник на важна промяна в личността.

Змия
Ето още едно богато на символи животно. В сънищата това влечуго представлява тъмната ни страна. То принадлежи на подземния, невидим свят; живее в пукнатините, в сенчестите дупки. Но изпълзява от тях със светкавична бързина. Змията задушава плячката си, смила я, поглъща я. Така (пише Гастон Башлар) „змията е един от най-важните архетипове на човешката душа. Обожествявана или проклинала, хиляди пъти изобразявана в изкуството, пазителка на тайни и храмове,'тя се отъждествява с изкусителката, но и представлява Знанието, Мъдростта. Символ е на западната медицина; заедно с това се явява универсален, сексуален символ, изправен и фалически образ. Няма съмнение, че змията още дълго ще запази противоречивата си символика, ще запленява и ще ужасява". .
Всъщност всички сънища за змии се въртят около едно и също: сексуалност, фалически символи, заплаха в несъзнаваното, „пълзящи" и скрити от самите нас части от личността ни; но и: мъдрост, познание за нещата, опазване на тайните и на вътрешните храмове (последните две теми присъстват и в сънищата с кучета).

Кон
Това животно е чест гост на сънищата. То е важен символ; да се опитаме да определим най-разпространените му значения.
Конят се появява изневиделица, галопира, рие с копито, препуска, тъпче. У много народи той е син на Нощта и носи едновременно живот и смърт. Но конят е и соларно животно. Обяздват го воини и богове. „Конят на Апокалипсиса" е свързван с пречистващия, но унищожителен огън; той побеждава и възвестява нови времена. Ha
коне препускат както воините-отмъстители, така и опустошителните орди.
Затова в сънищата той често е пратеник на смъртта, разбирай на „стъпкването" на личността, както и на възможното й възраждане.
Присънилият ни се кон е символ на инстинкта, необуздан или усмирен. Конят е плах, капризен, непредвидим, див, често глупав. Той е животното, което пленяваме и „опитомяваме".
В някои сънища конят и човекът образуват едно цяло; това е образът на хармонията между несъзнаваното и съзнателното. Подобен сън показва, че личността става все по-хармонична.
От гледна точка на сънищата важен е и цветът на коня; черен или бял кон, пратеник на ада и на страха или средство, което ви отнася до собственото възраждане.
Колкото до понито, то може да представлява възходящата жизнена сила, потенциалната енергия, която се стреми да се изрази, както и радостта от живота.

Котка
Символиката на котката „се люлее" като махало. Ту ненавиждано, ту обожествявано, това животно - заедно със змията - открай време провокира човешките страсти. Има хора например, които са неспособни да докоснат котка. Други, обратно, живеят заобиколени от истинска колония от писани. Кое лежи в основата на толкова противоположни чувства?
Символиката на котката несъмнена се дължи на характера, който хората й приписват. Казват, че е независима, горда, безразлична; от друга- страна, минава за привързана към човека, гальовна. Обвиняват я в коварство, мистериозност, но и я смятат за мъдра. В Камбоджа вярват, че е способна да предизвиква дъжд. Известно е колко са я почитали в древен Египет за нейната пъргавина, за мускулната й сила, за бързината й.
Котката играе роля и в народните суеверия. „Лошо знамение" е черна котка да ти пресече път; ако обаче чуеш котка да мяука призори, ще те споходи късметът и тъй нататък. В много традиции черната котка символизира смъртта.
Така че сънищата, в които се появяват котки, могат да имат разнообразни значения в зависимост от онова, което сънуващото лице „проецира" върху животното.
Със своята тайнственост, със „зелените си дебнещи" очи, с гъвкавостта си, с резкия си и „капризен" характер котката често символизира жената или женствеността, обикновено в пейоративното й значение.

Крокодил
Той доста ни навестява нощем и е крайно архаичен символ - на дълбините на несъзнаваното. Дошъл е от нощта на времето, още отпреди потопа. Затова не е чудно, че символизира и мъдростта на дедите и в някои традиции притежава „светлинни" качества.
Но крокодилът е преди всичко чудовището на тишината и неподвижността, на бруталното и светкавично нападение (понякога го свързват с мълнията). Той ви завлича във волните дълбини без никаква възможност за спасение. Символ е на „лошото око", на „предопределението"; в някои зоологически градини посетителите хвърлят монети в ямата, където той сякаш дреме, за да не предизвикват съдбата.
Крокодилът е онзи, който дебне невидим от водния си свят. Той се родее с дракона, варана - други животни, дошли от недрата на вековете. Способен е да потопява и унищожава; затова понякога символизира Великия господар на живота и смъртта.
У човека от Запада сънищата с крокодили почти никога не пораждат приятни усещания. В тези случаи трябва да се слезе дълбоко в несъзнаваното и да се потърсят там лицата, възприемани като разрушителни и пагубни за личността.

Кукувица
Когато - много рядко - се появява в сънищата, кукувицата изразява усещането за паразитиране, чувството, че сме „в повече", че заемаме чуждо място и пр. В такива случаи тя е знак за чувство за вина и малоценност. Може да бъде и символ на инстинкт, за притежание с разяждащата ревност, която той включва.

Куче
Обикновено то е отзивчивият другар. Верността на каквато и да е цена. Инстинктът. Както и онзи, който „подушва" и открива неща, недостъпни за ограничените ни сетива.
Но символиката му е много по-широка от тези елементарни представи. Кучето е пазач - пазач на човека и на ада. То води човека в нощта на смъртта, както води и слепеца. Много митологии го свързват с подземния свят, с другарството в отвъдното. Кучето охранява вратите на свещените места. У някои племена мъртвият винаги бива погребван заедно с кучето си, което ще го отведе в небесното царство.
Кучето може да е и соларен символ; или майчин.

Мечка
Това животно очарова децата със своето явно добродушие, с майчинския си и спокоен вид. То е важен символ, макар и да се среща доста рядко в сънищата. Според някои народности (сойотите) мечката е господарката на горите, „черната старица".. Други я смятат за символ на мъдростта. Тя изразява преди всичко стихийната сила, могъществото на несъзнаваното, но и недпредвидимото, капризния примитивизъм и склонността към насилие, които често се вграждат в отрицателната ни Сянка. В детските сънища мечката нерядко е въплъщение на майчиния авторитет (или на бащиния, ако става дума за мечок).

Орел
Той е небесният император. Предполага се, че гледа слънцето „в очите". Символизира могъществото, непобедимостта. Като соларна птица понякога бива свързван със светкавицата. Той е и животното, което се спуска върху плячката си, кълве я, отвлича я.
Орелът често се явява в сънищата. Той може да означава вътрешна духовност и себеосъществяване. Понякога обаче изразява страх от „пробождане", тоест страх от кастрация и от смаляване на личността.
Орел, който ни гледа, „дебне" ни, сочи чувство за вина, пораждащо усещането, че другите „виждат през нас", че са ни разкрили, че сме изложени на погледите на хора, за които смятаме, че ни превъзхождат.
В съня може да се появи и убит орел. Тази смърт символизира разрушението на някакъв идеал, смъртта на илюзиите, дори усещането, че сме си провалили живота.

Паяк
В западните цивилизации той обикновено предизвиква ужас. Но у други народи притежава изключително положителна символика. Ева Мейерович съобщава, че в Индия паякът е много важен космологичен символ. Та нали паяжината напомня слънцето, което „секретира" лъчите си както паякът нишките си? Според някои африкански народи Паякът (Анансе) е създал слънцето, луната и звездите и е „замесил човешкото тесто". За ашантите паякът е основният Бог, който е създал човека. Поради факта, че тъче мрежата си, като извлича от себе си необходимото вещество, паякът придобива положителна функция; в такива случаи той се схваща като запознат с тайните на живота, на миналото и бъдещето.
У нас паякът обикновено се възприема като отрицателен в сънищата, тъй като ние сме „просмукани" от злотворните свойства, приписвани на това насекомо.

Отрицателният паяк
Тук се намесват два елемента: паяжината и насекомото. Паякът „тъче" капана си. Дебне плячката си. Овързва я. Стои неподвижен в центъра на мрежата си, но реагира с извънредна бързина.
Схващан по този начин, паякът се е превърнал в символ на „лошата майка" със своята натрапчива и поглъщаща страна - лошата майка „се залепва" за детето си, задушава го и си го присвоява. В този случай паякът е символ на смъртта на личността и често се явява в сънищата на хора, главно на жени, които усещат майка си като отрицателна, регресивна, унищожителна. Тогава той е транспозиция на символа на „злата вещица".
Все в отрицателен смисъл паякът олицетворява фаталната жена, пленителната и смъртоносна жена, която омагьосва и убива. В това значение той се явява в сънищата на мъже, чиято отрицателна Анима функционира като злотворна сила. Разбира се, и при мъжа паякът може да символизира майката.
Понякога паякът е символ на самия сънуващ; тогава той изразява свръхнарцистичната и прекалено интровертна страна на неподвижна и обърната към центъра си личност - паякът е застинал в мрежата си.

Прилеп
Да цитираме отново Гастон Башлар; „... нещо мрачно и тежко витае около нощните птици." Ясно е, че за много въображения прилепът е олицетворение на неосъществения полет».
А ето какво казва Жул Мишле: „В него (прилепа) виждаме, че природата е търсила крило, а е постигнала само космата, отвратителна мембрана, която все пак изпълнява желаната функция."
Прилепът е „сбъркана" птица с хибридна външност (да не забравяме все пак изумителния „радар", с който е надарена въпреки своята „незавършеност"); но с тихия си нощен полет може да символизира в сънищата и тъмните сили, които крием в себе си; да олицетворява тревожността, трудността да се освободим от вътрешния си смут; както и „черната" гмеж в душата, скована от страх и неспособна да се издигне духовно.

Птица
Тъй като птицата обитава небето, тя често символизира духовния живот; главно чучулигите, лястовиците, пойните и пъстрите птички. Птицата може да е представител на висшето съзнание, но може да е и сексуален символ или символ на Анимата.
Каква е тя в съня - шарена, жива, сивкава, самотна? Ранена? Очевидно е, че гарванът и колибрите са заредени с различна символика. Ако птицата е синя, тя е символ на надеждата и обновлението. Бялата птица предвещава вътрешен ред и хармония.
Всичко зависи от контекста на съня, но символиката на птицата обикновено е проста.

Риба
Рибата принадлежи към течния свят, както птицата е част от небето. И ако птицата символизира духа и съзнателното, рибата често е представител на несъзнаваното, на дълбокия вътрешен живот. Но тя може да изразява и онова, което „ловим в себе си", за да го „извадим на светло" (да го осъзнаем) и да освободим задръстеното си несъзнавано.
Понякога рибата е озарена от многоцветната светлина на реката, друг път се плъзга в тихия мрак на океана.

Сърна
Символиката й е елементарна - лесно е да си я представим, опирайки се на разпространените изрази като „очи на сърна", „бърза като сърна", „плаха като сърна", „грациозна като сърна" и т. н., без да броим нежните названия като „сърничке моя" и пр.
Така сърната става преди всичко символ на женствеността. Тя често се явява в сънищата на жени. Тогава представлява част от самата сънуваща, чиято женственост е още недоразвита, още тъждествена с майчината. Сърната изразява прекалено „плаха", прекалено „бягаща" женственост, все още непридобила силата, която дава автономията и откъсването от майката.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov