НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Нед Ное 24, 2024 7:52 pm Вижте мненията без отговор
Апендиксът не е безсмислен
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Ное 12, 2007 4:37 pm
МнениеЗаглавие : ?????????? ?? ? ??????????
Отговорете с цитат

Смята се, че той има отношение към протективната роля на чревната флора. Хирурзи и имунолози от Duke University Medical School са публикували статия по темата в научно списание Journal of Theoretical Biology.

Досега лекарите не установяваха конкретна функция от страна на апендикса. По повод възпалението му той редовно се отстранява, а хората живеят пълноценно и без него.

Днес учени смятат, че апендикса е свързан с продукцията и заселването на чревния тракт от бактериална флора, необходима както в процеса на храносмилане, така и за предпазване от патогенни агенти.

Ред заболявания са свързани с унищожаването на тази флора, а апендиксът е този, който я възстановява след преодоляване на заболяването. Той сякаш ги съхранява.

В съвременния индустриализиран свят тази функция може би не е изключителна. Гъстотата на населението позволява заселването на споменатата флора чрез контакта между хората.

През миналото обаче, когато поредиците ни са живеели по-изолирано, епидемии от заболявания, унищожавали чревните бактерии, последните трудно са се възстановявали.

И все пак в случай на апандисит - най-доброто решение е премахването му, иначе може да се стигне до фатален изход.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Фев 01, 2008 9:39 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Апендиксът - нужен, но опасен

Преди се смяташе, че апендиксът е напълно безполезен орган, който носи само неприятности. С времето бе научно доказано, че природата е създала апендикса с определена функция и той играе важна роля в дейността на имунната система на организма. Оказва се, че нашето здраве до голяма степен зависи от тази тясна “тръбичка” с дължина около 6 см.

Нещо повече - много хора са се сблъсквали с проблеми, свързани с нарушения в работата на апендикса и често това е завършвало с оперативна намеса.

Апендиксът е главният източник на полезни бактерии в организма, показват последните изследвания за него. Той е разположен близо до органите на храносмилателната система и се грижи за нейното нормално функциониране. Но в резултат на заболявания, например холера или дизентерия, които убиват полезните бактерии, апендиксът може да престане да се справя със своята функция, а именно да служи за бариера срещу различните възпаления.

Разбира се, чревната флора може да се възстанови и без участието на апендикса, но съвременните методи позволяват да се провеждат по-щадящи операции – с помощта на лапароскопия, които запазват този орган.

Внимание! Смъртността в резултат на възпаление на апендикса (апендицит) е много висока дори в развитите страни и затова при появата на симптомите на т.нар. “остър корем” незабавно потърсете лекарска помощ.



_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov