НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Нед Ное 24, 2024 7:28 pm Вижте мненията без отговор
Защо боли гърлото
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Окт 08, 2007 3:27 pm
МнениеЗаглавие : ???? ???? ???????
Отговорете с цитат

Почти винаги това е свързано с респираторно заболяване.

Обикновено болките в гърлото са съпътствани от респираторно-вирусни заболявания или възникват в резултат на тях. Най-разпространените болести са:
• Ларингит - заболяване на гласовите връзки, съпроводено от хриптящ глас или загуба на глас, суха кашлица.
• Фарингит - заболяване на задната стена на гърлото, съпроводено от болки (не само при гълтане) и кашлица.
• Тонзилит - заболяване на небните сливици и на лимфоидната тъкан между небните дъги (сливиците са с увеличен размер и са зачервени), болки в гърлото.
• Ангина - остро инфекциозно заболяване на лимфоидната тъкан, характеризиращо се с възпаление на небните сливици. Предизвиква се от различни микроби - главно стрептококи.
• Паратонзиларен абцес - болката в гърлото е толкова силна, че болният не може напълно да си отваря устата, шията отича, подчелюсните и шийните лимфни възли са увеличени и болезнени.

Как да се лекуваме
На организма са необходими през този период топли напитки и храни (чай, бульон, супа) и по-големи количества витамин С. Малко количество (до 50 г) алкохол, най-добре вечер, също може да е от полза.
Препоръчително е лечението да се определи от лекар, който да открие истинската причина за болките.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Окт 08, 2007 3:36 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Ангината – най-честото простудно заболяване през лятото

Ангината или острият тонзилит е инфекциозно заболяване, което Всичките видове ангина се нуждаят от адекватно професионално поразява не само гърлото, но и целия организъм. Причинител на ангината е стрептококовата инфекция. Тъй като има над 70 разновидности, не може да става дума за създаване на имунитет сред тези, които вече са боледували от ангина.

Симптоми на ангината:
• висока температура (до 39 градуса)
• главоболие
• болки в ставите
• болка при гълтане, коята с всеки ден става все по-остра
• увеличаване на лимфните възли
• зачервени сливици
• треската се сменя с висока температура.

В зависимост от промените, които се извършват в сливиците и тежестта на заболяването, ангината се дели на катарална, фоликулярна и лакунарна.

Катаралната ангина започва внезапно. Още със ставането усещате изнемогване в тялото и тежест в главата, а също много трудно преглъщате. Трудно ви е дори да разговаряте, въпреки че температурата почти никога не е по-висока от 37,5 градуса. В гърлото не се виждат никакви налепи, то е малко зачервено (само около сливиците), а болката е сериозна. Ако зачервяване има и върху задната стена на глътката, това не е ангина, а фарингит или грип. При правилно лечение катаралната ангина преминава за 5-6 дни. Но ако не посетите лекар, често този вид ангина е първият стадий на по-сериозни заболявания като дифтерия, скарлатина, морбили или инфекциозна мононуклеоза.

Фоликулярната ангина започва с температура до 40 градуса, треска, болки в ставите и кръста, рязка болка при гълтане. Шията се подува от двете страни, усеща се болка и в лимфните възли. Най късно на 3-ия ден от болестта върху зачервените сливици се появяват бяло-жълти точки с главичка (това означава, че фоликулите на сливиците са гноясали). Гласът отслабва, а слюнката капе през устата. Тази ангина продължава 5-7 дни, след това фоликулите са пукат и оставят бързо заздравяващи язвички.

Лакунарната ангина наподобява предходната, но всички симптоми за засилени. Болките в главата и ставите са много силни. Болката в гърлото преминава към ухото. Вместо гадене налице е силно повръщане. Температурата е около 40 градуса, лимфните възли са увеличени не само от двете страни на шията, но и под челюстта. Върху зачервените сливици се образува гноен налеп. Симптомите нарастват до 3-5 ден и докато лимфните възли са увеличени, а налепът е на мястото си, не може да става дума за оздравяване.

Всичките видове ангина се нуждаят от адекватно професионално
лечение
. Лекува се за около 2 седмици, но може да доведе до усложнения.Ако ангината не се лекува, последствията могат да бъдат много тежки, защото тя може да предизвика усложнения на сърцето, ставите, черния дроб и бъбреците.
Първото и най-важно лечение на болестта е спазването на леглови режим. Освен антибактериалните препарати, трябва да се приемат витаминозна храна и чай с лимон (топъл, но не и горещ!), който унищожава гнойния налеп.

Ако вече сте се излекували и сте започвали да излизате, но болката в гърлото се връща, а температурата ви отново се повишава, незабавно потърсете лекар. Това означава, че се е появил абцес - натрупване на гной в тъканите в резултат на възпаление или дори загниване на тъканите. Отровните продукти от този процес попадат в кръвотока и така стигат до всички органи на тялото.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Окт 25, 2007 11:45 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Дишайте през носа, за да се предпазите от инфекция

За да не попаднат причинителите на остри респираторни заболявания в горните дихателни пътища, не трябва да се допуска преохлаждане както на самите горни пътища, така и на целия организъм.
При дишане през носа въздухът се нагрява значително по-добре, отколкото ако се поеме през устата. Това намалява опасността от преохлаждане на горните дихателни пътища, т.е. организмът ще се противопоставя по-успешно на инфекциите.
Ако ви се налага в студеното време да извършвате тежка физическа работа или да тренирате на открито, когато дишате през устата, притискайте върха на езика към небцето си. По този начин студеният въздух ще се затопли повече.
Не е добра идея да разговаряте дълго или да ядете например сладолед навън при силен студ.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Дек 18, 2007 6:58 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Нощната кашлица не е безобиден симптом

Кашлицата е защитен механизъм, който помага за освобождаването на белите дробове от влагата и дразнещите частици.
Ако обаче се събуждате посред нощ от кашлица или кашляте няколко седмици поред, това е сериозен повод да се обърнете към лекар.

Кашлицата е една от най-честите причини за търсене на лекарска помощ, макар не винаги да се оказва симптом за някакво заболяване. Но нощната кашлица и събуждането в резултат от нея са достатъчна причина да потърсите своя личен лекар.

Някои възможни причини за появата на кашлица са:
• вирусна инфекция на горните дихателни пътища;
• бронхиална астма;
• заболяване в носната кухина;
• нарушения в работата на стомаха и хранопровода;
• чуждо тяло в дихателните пътища;
• навик;
• раздразващо вещество от въздуха.

Съвременните методи на лечение помагат за облекчаването на кашлицата практически при всички пациенти.

Необходимо е да направите консултация с алерголог–пулмолог при една от следните ситуации:
• кашлицата продължава повече от 3 седмици;
• кашлицата се съчетава с пристъпи на задушаване;
• хроничната кашлица се съчетава със запушен нос;
• хронична кашлица при активни или пасивни пушачи.


_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Яну 28, 2008 4:57 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

6 алтернативни рецепти за здраво гърло

Всеки певец и актьор си има тайни, които му помагат да възстанови своя глас в навечерието на някаква изява след съвсем неочакваното изчезване на гласа или появата на пресипналост и дрезгавина.

Най-често, за да премахнат своя дрезгав глас, хората на изкуството прибягват до инхалациите, които способстват за смекчаването на лигавицата, премахване на възпалението и унищожаването на бактериите, предизвикващи заболяванията на гърлото. Често се прилагат и маслените и алкалните инхалации (с минерална вода), но за особено полезни и ефективни се смятат билковите.

Вдишването на изпаренията на ригана и жълтия кантарион оказва противовъзпалително, отхрачващо и бронхолитично действие и възстановява тонуса на гърлото. Същото се отнася и за ефирните масла.

Дихателната гимнастика и изплакването на гърлото с морска вода са друг отличен начин за възстановяване и лечение на гърлото от различните инфекции. Чудодейната сила на крайморския вятър е в изпаренията на морската вода, богата на всички необходими за здравето елементи, включително и йод. Йодните йони прочистват и смекчават дихателните пътища и лигавицата. Умерено влажният и чист морски въздух оказва общо благотворно действие на организма и стимулира имунитета.

Гласните струни са само източника на звука. Гласът звучи идеално, ако правилно работи целия “екип” – бронхи, гръдна клетка и т.н. Затова трябва внимателно да наблюдавайте цялата система уши-гърло-нос. Противопоказано е да се разговаря на улицата при силен вятър, да се вика, да се пие студена вода. Пушенето е истинско табу за гърлото - смолите, никотинът и димът способстват за появата на бронхит, който е несъвместим с красивия глас.
Не на последно място се нарежда и следващото правило: в никакъв случай гърлото не трябва да се напряга.

Любопитен факт е, че благотворно влияние на гърлото има чаша затоплена бира. Не студена, не гореща, а именно затоплена. Това е отлично средство за лечение при чести ларингити, бронхити и други заболявания на дихателните пътища. Бирената мая притежава отхрачващ ефект. Топлата бира затопля гърлото, подобрява микроциркулацията на кръвта и заставя клетките да работят по-активно и по-бързо да се справят с възпалението.

Друг ценен съвет е да се нареже на ситно половин лимон (без кората) и да се добави 1 с.л. мед. Сместа се задържа в устата и след това се гълта. Медът съдържа много микроелементи и витамини и притежава противовъзпалително и антисептично действие. А в лимона, както е известно, има много витамин С. Съчетанието на тези продукти укрепва лигавицата, премахва дрезгавината и едновременно с това поддържа имунитета.

В равни пропорции могат да се смесят водка, мед и лимонов сок, след което се изпиват 50 г от тази напитка, но много бавно, задържайки течността в устата. Водката затопля гърлото и в малки дози способства за премахването на стреса. Но главната полза от тази напитка се дължи на меда и лимона. Не трябва да се забравя, че и водката, и медът, и лимонът са алергени и те могат да се приемат само от хора, които не са чувствителни към тях.



_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov