НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Нед Ное 24, 2024 7:49 pm Вижте мненията без отговор
КАК ДА ПОПЪЛНИМ НЕДОСТИГА НА СЪН
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Яну 16, 2008 9:17 am
МнениеЗаглавие : ??? ?? ???????? ????????? ?? ???
Отговорете с цитат

Учените спорят възможно ли е да се реши проблемът, придобил глобални мащаби - недостигът на сън.

Хората, които не се грижат за отдиха си, рискуват сериозно да увредят здравето си. Изследователите на Медицинското училище на Хравардския униврситет смятат, че недостигът на сън през седмицата може да бъде компенсиран: достатъчно е човек да си отспи през почивните дни или през следващата седмица.

Впрочем, съществува и напълно противоположна гледна точка. По мнение на учените от Северозападния университет на Илинойс, дефицитът на съня само се натрупва, но не се попълва.

Въпреки многогодишните изследвания и усилия на хиляди учени, сънят си остава загадъчно явление, като до ден днешен за него се правят всякакви противоречащи си един на друг изводи.

Това особено касае продължителността на съня на здравия човек. При това има моменти, ч които мнението на повечето учени съвпада. Те са няколко.

Първо. Продължителността на съня на здрав работещ човек трябва да е 7–8 часа на денонощие. Индивидуалната потребност зависи от пола, възрастта, цвета на кожата и даже от социалното положение.

Така, след проверката на 670 респондента на възраст от 38 до 50 г. изследователите на Чикагския университет съобщиха, че най-голяма е продължителността на съня на жените от бялата раса. Средно те потъват в обятията на Морфей за 6 часа 42 минути в денонощие. Най-малко от всички спят мъжете от негроидната раса. Те потъват в сън за 5 часа 6 минути на ден.

По думите на изследователите, на ефективността на съня влияят и други фактори, например нивото на доходите и заетостта. По техни данни на хората с най-малък доход им трябва повече време за да заспят, а сънят им е крайно неспокоен. Освен това хората на умствения труд са склонни към по-продължителен сън, отколкото тези, които се занимават с физически труд.

Тези изводи не се оспорват от никого: индивидуалните особености на организма и психическата конституция диктуват индивидуалната продължителност на нормалния сън.

Полярни мнения битуват за това доколко може да се компенсира недоспиването. Реално ли е да си отспиш за седмицата? Харвардските медици предполагат, че да.

В своето изследване лекарите сформирали групи от здрави мъже и жени от 21–38 г. , които получавали 8, 6 или 4 часа сън на нощ или не са имали възможност да спят въобще в продължение на три поредни нощи.

През деня не се разрешавало да се спи. На всеки два часа по време на бодърстването участниците в експеримента преминавали през тестове за реакцията, паметта и познавателната способност.

След две седмици специалистите направили извода, че лишаването от сън, безусловно, оказва негативно влияние върху здравето на човека, но пропуснатите часове за сън могат да се попълнят.

Ако сте пропуснали 10 часа сън за повече от една седмица, трябва да се наспите докрая на седмицата, както и през следващата, казват изследователите. Ако страдате от хронично безсъние от десетилетия, можете да си отспите за няколко седмици нормален здрав сън.

"Позволете ни да не ви вярваме!" – заявиха техните колеги от Северозападния университет (щата Илинойс) и привели своя аргументация. Тяхното изследване, публикувано в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences, свидетелства: когато мишките не си доспиват няколко дни подред, те вече не се опитват да компенсират изгубените часове, макар и дефицитът на сън да се наорупва.

"Губи се самата способност да се компенсира загубата на сън, а това вреди на физическото и менталното здраве", – обяснява ръководителят на групата изследователи професор Фред Тарек. По оценките на учените, през1960-е години хората са спали повече от 8 часа на денонощие.

Сега те спят около 6 часа. Симптомите на недоспиване включват увеличено тегло, раздразнителност, халюцинации и депресия, разказва професор Ръсел Фостер от Оксфордския университет.

Освен това недоспиването отслабва спосонбността на мозъка да взема нови решения. Това има пагубен ефект, казва той, защото хората, които страдат от недостиг на сън, започват все по-трудно да се справят с различни задачи, макар и да не чувстват сънливост.

По думите на професор Фостер, ние се превръщаме в "цивилизация зомби", тъй като недостигът на сън отслабва гъвкавостта на ума, пподрива паметта и здравето, повишава риска от нещастни случаи.

"Нашето общество, което бодърства 24 часа в денонощие, 7 дни седмично, смята, че можем да забравим за своята биология. Но това е невъзможно", – казва той.

"Къде е истината, братко?" – да зададем въпроса, и да надникнем въпросително в честните очи на представителите на всяка от научните школи, притиснати до стената, в тясно място, от търсачите на правда. А истината, изглежда е по-присъща на древните.

Както е писал в един от своите трактати един от бащите на медицината, римлянинът Гален: "7 часа сън са достатъчни за здравия, 8 дай на болния и стареца, но 9 не позволявай никому"!

lekar.bg


_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Яну 16, 2008 3:57 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Как правилно да спим през зимата

Малцина обичат зимата. Това се диктува от самата природа, която е заложила у човека определена генетична програма - понижаването на температурите е пусков сигнал, който променя обмяната на веществата.
Този механизъм е започнал да се развива още в каменната ера, когато нашите предци, облечени в кожи, са прекарвали зимата, криейки се в пещерите. Еволюцията е запазила тази приспособяваща реакция при северните народи, докато при южните тя е атрофирала. Именно благодарение на този механизъм ние усещаме приближаването на зимата дълго преди нейното настъпване: около талията се появява допълнителни мазнини, ние ставаме по-слаби, раздразнителни и постоянно изпитване потребност от сън.

За да се чувстваме добре и през зимата, трябва да отделяме по-голямо внимание върху себе си. Преди всичко трябва да увеличим продължителността на съня. През зимата за възстановяването на силите са необходими не по-малко от 8-9 часа пълноценен сън. Затова - лягайте си по-рано! Хората, които живеят в големите градове, рядко се придържат към това правило, но именно техният живот, изпълнен с по-малък и голям стрес, се нуждае повече от т.нар. разтоварващи часове.
Вечерта е времето, подходящо за тази цел и тогава хората стоят пред телевизора, четат книги или разтоварват по друг начин нервната си система. Липсата на пълноценен сън сама по себе си е силен стрес. Не забравяйте обаче и че сънят с продължителност повече от 10 часа също вреди на организма.

За максималното възстановяване на силите е важно правилно да се приготвим за съня. Ето няколко елементарни мерки, които ще направят съня ви по-приятен и ефективен:
1. Вашият организъм се нуждае от голямо количество кислород. Проветрете спалнята преди лягане. В противен случай недостигът на кислород ще се отрази отрицателно на нервната система.
2. Ако помещението, в което спите, се затопля с парно, поставете върху радиатора влажна хавлия или съд с вода. По този начин ще се предпазите от сухия въздух, който спомага за появата на редица проблеми свързани с дихателните пътища.
3. Височината на възглавницата не трябва да превишава 6-8 сантиметра - високата възглавница пречи на кръвообръщението.
4. Пригответе се предварително към прехода към зимното часово време: всеки човек си има биологичен часовник, а преместването на стрелките нарушава вътрешния ритъм на тялото.



_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Яну 24, 2008 6:12 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Невероятни факти за съня

* Рекорда за най-дълго време без сън е 18 дни, 21 часа и 40 минути по време на маратон "клатещ се стол". Държащият рекорда се оплаквал от халюцинации, параноя, замъглено зрение, насечена реч и загуба на памет и концентрация.

* Не може да се каже дали някой е бъден без медицински надзор. Хората могат да заспиват за кратко време с отворени очи, без дори да разбират за това.

* Ако заспивате за по-малко от 5 минути означава, че много ви се спи. Идеалното е 10 - 15 минути, което значи, че сте достатъчно уморени да спите дълбоко, но не чак толкова, че да ви се спи през деня.

* Ново бебе обикновено означава 400-750 часа по-малко сън за родителите през първата година

* Засичането на продължителната мозъчна активност довела до откриването на REM съня (rapid eye-movement - бързо движение на очите) е открита през 1953, защото учените не искали да хабят хартия

* REM съня се случва няколко пъти за една нощ и е с обща продължителност от 2 часа, като първото отчитане е 90 минути след заспиване

* Сънищата преди са се считали, че се случват по време на REM съня, което е предимно вярно, но се случват и по време на другите фази на съня

* REM сънищата са по-странни, но другите се случва да се повтарят и в тях има мисъл, с по-малко измислица, което после ни кара да мислим, че сме си оставили телефона някъде си например

* Определени движения на очите по време на REM съня, съответстват на определени движения в самия сън, все едно гледаме филм

* Слоновете спят прави по време на не-REM-сън, и лягат по време на REM съня

* Учените вярват, че сънуваме за да си спомним неща от дългосрочната памет, т.е. сънуваме неща, които си заслужават да бъдат помнени. Други вярват, че сънуваме неща заслужаващи да бъдат забравени.

* Сънищата може да не изпълняват никаква цел, а да са просто безмислен продукт на две еволюционни адаптации - съня и съзнанието

* REM съня може да помага за развитието на мозъка. Новородените спят във фаза REM 75% от целия сън.

* От министерството на отбраната на Англия са успели да reset-нат биологичния часовник на войници за да ги накарат да издържат безпроблемно 36 часа без сън. Дребни оптически влакна вградени в специални очила прожектират обръч от ярка бяла светлина(със спектър подобен на изгрева на слънцето), около ръба на ретината, като залъгва войниците, че току ще са се събудили. Системата е била използвана за пръв път върху американски пилоти по време на бомбардировките в Косово.



_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Яну 28, 2008 1:56 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Още невероятни факти за съня

* 17 часа без сън са равносилни на намаляването на производителността от алкохолно ниво в кръвта - 0.05%
* Катастрофите от Чернобил, тази с совалката Челинджър и разлива на нефт в Аляска през 1989 година се станали поради човешка грешка, в която голяма роля има недоспиването.
* Изчислено е, че умората е следствие за всяка шеста автомобилна катастрофа
* Излагането на шум през нощта може да намали имунната функция, дори спящият да не се събуди. Непознат шум или шум през първите и последни 2 часа сън водят до най-лош ефект от съня.
* "Биологичният часовник", който позволява на някой да се будят когато искат е в следствие на завишаване на количеството на хормона адренокортикотропин.
* Някой хапчета за заспиване поттискат REM съня, което за по-дълги периоди е с лоши последствия
* Малки светли лъчи (като от дигиталния ви будилник) може да са достатъчни за да нарушат съня ви дори да не се събудите заради тях. Светлината кара мозъка да занижи нивата на химикалите придизвикващи съня.
* За да заспим трябва да се охладим; температурата на тялото е свързана с цикъла на заспиването. Затова горещите летни нощи причиняват неспокоен сън. Кръвния поток прехвърлящ топлината към кожата р * аботи най-добре между 18 и 30 градуса. С остаряването обаче се измества в зоната между 23 и 25, което е причина старите хора да имат повече проблеми със съня.
* След 5 нощи лишаване от сън, 3 алкохолни питиета ще имат ефекта на 6 когато сте бодри.
* Хората спят около 3 часа по-малко от други примати като шимпанзетата например, които спят 10 часа.
* Патиците заради риск от хищници могат да балансират съня с оцеляването, като държат едната половина от мозъка си будна докато другата спи.
* 10% от хъркащите страдат от болестта "apnoea", при която хората спират да дишат до 300 пъти за една нощ и рязко увеличават риска от инфаркт.
* Хъркането се случва само при не-REM сън.
* Тийнейджърите се нуждаят от толкова сън колкото и малките деца (около 10 часа) докато тези над 65 години най-малко от всички (6 часа). За нормалния човек на възраст между 25 и 55 години, 8 часа на ден е оптимален вариант.
* Според учените, жените се нуждаят от 1 час поевче сън от мъжете и като не го получават подлежат на по-голям риск от депресия от мъжете.
* Повечето, което знаем за съня сме научили през последните 25 години.
* Хората между 18 и 24 са с по-намалена работоспособност когато не са си доспали от по-старите.
* Експертите казват, че един от най-големите проблеми за нормалния сън е интернет.
* Допълнителния час сън при преместване на часовниците назад е показало много по-малък брой катастрофи за деня в Канада.



_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пон Яну 28, 2008 3:03 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Чудесен материал,kati!
Само ще направя малка поправка-аварията в Чернобил не е поради човешка грешка от недоспиване.Трагедията е вследстиве неуспешен експеримент...
Т.е. пак е от човешка грешка,но вината за всичко тежи върху някои люде в пагони.

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov