НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Нед Ное 24, 2024 6:21 pm Вижте мненията без отговор
Рак на гърдата се получава и от стрec
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Окт 03, 2007 12:20 pm
МнениеЗаглавие : ??? ?? ??????? ?? ???????? ? ?? ???ec
Отговорете с цитат

Жените, подложени на хроничен стрес на работното си място, с 30% по-често заболяват от рак на гърдата в сравнение с онези, чиято работа не е съпроводена от стрес, съобщава списание Epidemiology.

До този извод са стигнали шведски и британски учени. Те се базират на изследване, проведено сред 36 000 работещи жени на възраст между 30 и 50 години.

Участничките, които живеят в Швеция, са били наблюдавани от 1990 г. до 2004 г. През това време 767 жени са развили рак на гърдата.

След като са били взети предвид такива фактори като консумация на алкохол, брой деца, тегло и възраст, учените са стигнали до извода, че при жените, които са подложени на хроничен стрес на работното си място, рискът от рак на гърдата се повишава с една трета. Това се отнася само за жените, които работят на пълно работно време, съобщи ръководителят на изследването Хана Купер.

Механизмът на влияние на стреса за появата на рак на гърдата не е напълно ясен. Учените предполагат, че определена роля играе хормонът естроген, чието ниво се повишава при хроничен стрес. Повишеното ниво на естроген се смята за рисков фактор за поява на рак на гърдата.

Според друга теория за развитието на рака спомага нездравословният начин на живот – жените в състояние на хроничен стрес често пушат и не спортуват.

Освен това стресът може да отслаби имунната система, което може да повлияе на съпротивляемостта срещу онкологични заболявания, съобщи Купер.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Съб Дек 01, 2007 2:05 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Нощните смени водят до рак

Хората, работещи нощно време, са подложени на по-голям риск от заболяване от рак, се казва в доклад, направен по поръчка на Световната здравна организация (СЗО), съобщи BBC.

Според мнението на учените вероятността от заболяване на рак на гърдата сред медицинските сестри и стюардесите, които дават нощни дежурства, е два пъти по-голяма от тази при жени, които имат нормален работен график.

В доклада, представен от звеното на СЗО, което провежда изследвания в областта на раковите заболявания, се казва, че нощният труд „може да бъде опасна от канцерогенна гледна точка“.

Така той може да бъде приравнен към такива предизвикващи рак фактори като стероидите, слънчевото лъчение и замърсяването от дизеловите двигатели. Ако тези изводи бъдат признати официално, на работодателите евентуално ще се наложи да направят промени в договорите на милиони хора, за да компенсират техния потенциално опасен работен график.

В западните държави нощно време работи почти 20% от трудоспособното население. За първи път за зависимостта между рака на гърдата и изкуственото осветление, използвано през нощта, се заговори в края на 80-те години на ХХ век.

Тогава учени си зададоха въпроса защо броят на раковите заболявания започна да нараства от 30-те години на ХХ век, когато нощният график на работа е смятан за напредничав.

Повечето специалисти не бяха съгласни от самото начало с тази теория. Още повече, че по-късно бе забелязано, че жените, които работят през нощта в продължение на години, действително заболяват по-често от рак на гърдата.

Опитите, проведени с животни, също показаха, че у онези от тях, които са били подложени повече на изкуствено осветление, раковите тумори се разрастват по-бързо. За да бъде потвърдена или опровергана тази хипотеза, трябва да бъдат изследвани представители на различни професии.

Засега изводите се базират върху резултатите от наблюдения само на медицински сестри и стюардеси. Съществуват няколко теории за механизма на въздействието на нощния труд върху процесите на развитие на рака.

Възможно е недостатъчният сън да отслабва имунната система и организмът по-трудно се бори с раковите клетки. Не и изключено цялата работа да е свързана с хормона мелатонин, който задържа развитието на раковите клетки.

Той обикновено се изработва в организма през нощта, а светлината, при която преминават нощните смени, намалява нивото му в организма.

Някои експерти смятат, че за момента няма достатъчно доказателства дали нощният труд спомага за развитието на ракови болести.

Според една от версиите, работещите нощно време хора се подлагат на въздействието на някакъв друг фактор, който води до появата на рак и който до момента не е известен на учените.

Специалистите обаче са единодушни, че трябва да се избягват дългите нощни смени. Ако не можете да го направите, по-добре заспете, като се върнете у дома, но в затъмнена стая.


_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov