НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Чет Ное 28, 2024 10:34 am Вижте мненията без отговор
Завистта - тази страшна отрова
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Яну 19, 2009 2:32 pm
МнениеЗаглавие : Завистта - тази страшна отрова
Отговорете с цитат

Ще продължим нашето жестоко изпитание: един опит за честен и безпристрастен поглед в огледалото на истината към нашата национална душа. Поглед без грим и илюзии.

Този път ми се иска да започна с много баналния анекдот за българина в ада. Според него, казанът с катран, където били измъчвани нашенските грешници, не се нуждаел от охраната на рогати дяволи с вили в ръце.

Защото, успеел ли някой да изплува и да подаде глава от врящата черна смола, останалите бързо се постаравали да го дръпнат обратно. Всеки е чувал тази история. Всеки я е повтарял. Банална е до втръсване. Но не е ли вярно, че банална става само неоспоримата и всеизвестна истина?

Такава всеизвестна истина е, че нашенецът не обича някой да постигне повече от него или да бъде нещо повече. Той приема успеха, напредъка и по-висшите качества на съседа си като лична обида.

Духовното ни пространство направо изобилства от реплики като: "Баш еди кого си ли избраха? Какво пък струва той?” или: “С какво X е по-добър от мене?”; или: “На какъв ми се прави тоя Y? Като че не го знам колко струва…” И, цоп! - Всички по-инициативни, по-интелигентни, по-свободолюбиви и оригинални хора бързо биват предърпвани обратно в катрана.

Дори и цялата нация да губи от това. Нали пак си е наша поговорката: “Я не сакам да съм добре. Сакам Вуте да е зле.” Или: “Нека ми изгори къщата, ама да пламне и на Вуте плевнята.”

Завистта е особена, перфидна форма на страха.

Ще ви убедя, че наистина е така, колкото и агресивни да са нейните проявления. Може би, точно затова е единственият порок, който не носи удоволствие на оня, който го притежава, а само мъчение.

Нека ви споделя защо считам завистта за вид страх.

Всеки, дълбоко в себе си, смята собствената си личност за най-специална, най-добродетелна, най-кадърна и надарена. Най - най… Ето защо изпада в ужас и раздразнение, ако сам прецени, че някой друг е постигнал повече в този живот или представлява нещо повече от него.

Тази оценка силно дразни и притеснява човека. Това раздразнение, този страх бързо мутират в злоба и силно желание да докажеш и на себе си, и на света, че ненавистният дразнител всъщност нищо не струва и нищо не представлява.

Ето това е завистта. Тя винаги е порок на действието, но действие не градивно, а зло и разрушително. Затова смятам, че е страшна отрова.

Смятам също, че българинът е дълбоко интоксикиран от нейните вонящи миазми. Това води до убийствени резултати за цялата ни нация, спъва всеки напредък и убива всяка надежда.

Една от плачевните последици на отровата е в проявата на икономическо безумие.

Завистта пред имотното благосъстояние на другия води до упорит стремеж на всяка цена да демонстрираме повече просперитет от него. Ето причината за наглед налудните реакции на нашенските гешефтари, подкупни чиновници и политици.

Навсякъде по света такива гледат да демонстрират бедност и са по-ниски от тревата. Откраднатото тихомълком се завлича в чуждестранни банки, а човекът демонстрира скромни доходи, ни лук ял, ни лук мирисал.

Тук, при нас няма нищо подобно! Нали целта е да покажеш на другите, че не са нещо повече от теб?! Така, безумците започват да строят къщи като палати, да издигат хотели, да се возят в суперлуксозни коли. Какво биха стрували престъпните им усилия, ако не могат да се изфукат с резултата? Техните демонстрации, на свой ред, предизвикват нова вълна от завист, водеща до нови престъпления и гешефти, за да покажат завистниците, че могат да постигнат същото и дори повече.

Така става нещо като Стахановско социалистическо съревнование по кражби и демонстрации на лукс и разкош, на което въобще не му се види краят. Достатъчно е да си припомним, например, митничарското село или обувките със златни кантове за петнадесет хиляди долара на социалния ни министър, за да видите какво имам предвид.

Друга метаморфоза на отровната завист е подлостта.

Хората не подбират средствата, за да съборят ближния си от всеки възможен пиедестал и да му попречат по всякакъв начин да постигне възход.

Спомням си някога в Африка за безумните измерения, до които бе достигнала тази прелестна национална черта. Тъй като данъците, вземани от държавата от български специалисти, работещи в чужбина, бяха непосилно високи, повечето хора тайно работеха някакъв “частпром”, за да могат да свързват двата края.

Естествено, другите българи бдяха с четири очи да не би някой друг да си напълни паницата повече. Те засипваха посолството с доноси (анонимни или подписани) как X или Y работел, без да декларира допълнителната си печалба.

Едно симпатично младо семейство лекари не издържаха и се прибраха в България, защото съседите им - сънародници редовно ровели в боклука им. Целта била да преценят по изхвърляните отпадъци какво са яли и оттам да добият представа трупат ли някакви недекларирани доходи и какви.

Възрастен сънародник, архитект, беше дотолкова омерзен от това безобразие, че отказваше да говори на родния си език и контактуваше с повечето българи на английски.
“Защо гледате в паницата на другите?”- отчаяно каза веднъж търговският представител на България. - “Работете и печелете всички. Не искам да ви преча, но като пишете доноси, ме принуждавате да реагирам”.

В оня период с учудване разбрах, че и срещу мен има донос, въпреки че работех само по ограмотителна система за местното население на доброволци и личните ми доходи бяха символични. Твърдеше се, че съм предпочитала компанията на англичаните и другите хора от Западна Европа и непрекъснато съм прекарвала свободното си време с тях.

Мотивът на доносника, вероятно, беше, че не е сред поканените на поредицата приеми, организирани от британските ми приятели.
Тогава се отървах от неприятни последици доста ефективно. Просто казах в посолството, че не съм осъзнавала това общуване да е забранено и ведро обещах още на следващия ден да спра да приемам в дома си приятелките си чужденки, като им обясня учтиво, че моето правителство забранява това. Естествено, дипломатите нямаха друг уместен ход, освен да ми се извинят и да ми препоръчат да поддържам контактите си спокойно.

Подозирам, обаче, че подобни доноси са разрушили немалко кариери и съдби.

И до днес, започне ли някой да добива популярност, да изпъква сред съседите си, моментално следват сплетни, злобни клюки и забележки, а нерядко и жестоки клевети, чиято единствена цел е да сринат репутацията на човека и да му попречат да напредне. От тези фалшиви обвинения и гнусни оскърбления често за невинната жертва няма измъкване. Неслучайно, пак в България съществува поговорката: “Ако заговорят, че сестра ти е лека жена, иди доказвай, че нямаш сестра.”

Един изключително колоритен резултат на завистта в националния ни характер е ненавистта на българина към собствената ни интелигенция.

Още в историческото си минало трудно понасяме факта, че някой умее или знае неща, недостъпни за нас. Затова, докато навсякъде по света народите почитат и пазят интелигенцията си, ние се чудим как да я унижим и да я натикаме в калта.

По времето на Петко Славейков, както е видно от собствените му спомени, битувало мнението, че говедарят заслужава по-висока заплата от даскала. Защо ли? Как тъй защо?! Нали човекът търчал подир говедата и в пек, и в дъжд, а даскалчето си приказвало с дечицата на светло и топло?
-----------------------------------------------------
Паула Лайт


Последната промяна е направена от СЕЛЕНА Ярослава Велесова на Пон Яну 19, 2009 9:46 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Яну 19, 2009 2:53 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Искам да отбележа, че когато Паула Лайт говори за интелектуалци с духовен потенциал, тя има предвид именно самата интелигентност, а не само и единствено интелекта на човека!!! Има разлика между двете понятия.

Тази абсурдна философия на отрицание битува и до ден днешен.

Неотдавна, в едно малко планинско селце разярен земеделец, който яростно дърпаше посивелите си мустаци, ми се оплака от местния фелдшер: “Зема толкоз пари” - фъфлеше човечецът възбудено - “ пък хич не знае ‘кво е да се изпотиш. Аз мъкна тежка мотика, а той с бялата мантичка и леката слушалка ми се прави на велик!”

Социализмът използва умело тази благодатна почва, за да пусне гъсти филизи убийствената му политика на обезличаване. Учителите, лекарите, творците и учените имаха жалки доходи. Докато работниците се кичеха с гордия етикет “класа”, интелигенцията беше само “прослойка”. С ушите си съм чувала изрази като “интелигентски залитания”, “интелигентски отклонения” или просто “интелигентщина”, които трябваше да се възприемат като отрицателни и обидни.

И до днес това отношение към духовния елит процъфтява. Спомнете си колко негативни бяха реакциите на обществото към учителската стачка. Помислете си какви са доходите на преподавателите в университетите и на учените в БАН или как едва мъждукат и как гладуват творците ни.

Един посредствен футболист е десетки пъти по- облагодетелстван и тачен и от най-заслужилия ни специалист в която и да било сфера на науката.
После, незнайно защо, от интелигентите се очаква да работят някак само в полза на обществото и да не проявяват капризите да искат добро заплащане. Това се възприема като скандално користолюбие и алчност от тяхна страна.

Сякаш те не трябва да се хранят, а може някак да се справят с фотосинтеза.

И, ето какви са отровните плодове на завистта: Поради това, че ние, българите, не можем да понесем мисълта, че някой представлява нещо повече от нас, трябва с всички възможни средства да го накажем за това.

В резултат на тези абсурдни импулси, губим каймака на нацията си. Големи певци и музиканти се представят предимно в чужбина. Големи учени са постигнали великите си изобретения пак извън границите на Родината. В резултат на това безумие, губим не само престиж и слава, а и възможност за чисто материален просперитет.

Друг интересен резултат от тази причудлива нашенска омраза към одухотворените, будните и знаещите е крайно екзотичната ни селекция в областта на политиката. Определено, някак харесваме ограничените и простовати държавни ръководители.

Тодор Живков си беше по свой начин народен любимец. Изрази като : “Днес полупроводници, а утре - цели”. Вместо да ни накарат да се срамуваме пред света, будеха разнежени усмивки като щуротиите на любимо дете. При всеки гаф в политиката, вместо да го заклеймят, хората съчувствено цъкаха с език, че подчинените му го лъжели.

Със същата страст и симпатия прегърнахме каузата на Симеон Сакскобургготски. Фактът, че изпълняваше причудливи клоунади пред медиите и не можеше да каже и две свързани думи очароваше и разнежваше българина. Изрази като “когато му дойде времето” или че “трябвало да си сменим чипа”, вместо да ни подразнят, будеха и будят усмивки на симпатия.

Само в България може да просперират министри без висше образование като Лучиано.

Друг любим тип политици са наивните, бутафорни млади марионетки, неспособни да мислят и действат сами като Виденов и Станишев.
Изобщо, този, който трябва, сенчестите кукловоди, познават прекрасно тази черта на нашенеца, неговият култ към посредствените и ограничените и добре се възползват от нея.

Докато политиците с мозък, смелост и идеи са разглеждани като тъмна и враждебна сила и много лесно могат да бъдат обявени за народни врагове. Такъв е случаят в исторически план със Стефан Стамболов и Александър Стамболийски, а в по-ново време - с Трайчо Костов.

Спомнете си за покъртителните кадри във филма “Страшният съд”. Великолепно беше пресъздадена насладата, с която простакът унижава и тъпче в калта човек, който притежава финес и духовност, знае няколко езика и стои неизмеримо по-високо.

Зад всички тези абсурдни и злокобни процеси отново се крие завистта. Българинът по принцип трудно преживява факта, че някой ще го направлява и ще бъде над него, но е балсам за душата му, ако този някой е видимо толкова жалък и некадърен, че не накърнява с нищо неговото его. Напротив така нашенецът може, докато чака на опашка за социалните помощи, самодоволно да си мисли, че е нещо повече от премиера, министъра или градоначалника. Това подхранва самочувствието му.

Пак завистта е в дъното на факта, че българите са толкова неспособни на организация, дисциплина, подчинение и йерархия. Редът и дисциплината предполагат да си знаеш мястото и искрено да приемеш, че някой друг знае и може повече от теб и затова следва да бъде слушан. За нас сякаш граничи с невъзможното да направим това.

Ето защо в България има толкова партии, като и в най-малката от тях всеки се вижда като бъдещият й лидер или поне като кандидат в депутатската й листа на следващите парламентарни избори и то на избираема позиция.

Разбира се, все пак, има един начин българите да ти простят величието, знанията и уменията, духовните, нравствените и интелектуалните качества и дори да ти признаят някакви заслуги. Как да стане това ли? Лесно. Просто за целта трябва да си мъртъв. Понякога прощаваме на покойниците тяхното духовно превъзходство, въпреки че не винаги успяваме дори в това.

Вземете случая с българските медици в Либия. Бяхме ги възприели за обречени, за покойници и си позволихме лукса да ги героизираме, а тези “неблагодарници” взеха, че проявиха “наглостта” да се завърнат живи и здрави, дори напълнели и да получат някакви разумни компенсации и привилегии. Какво нахалство!

Виждате ли до каква степен сме пропити от отровата? Тя разяжда нашите добродетели и обезобразява националната ни душа.
Англичаните имат израз my betters ( по-добрите от мен) и с радост, спокойствие и уважение признават, че има хора, които ги превъзхождат. Те знаят точното си място и възможностите си в този живот. Нима това съзнание ги прави по-малко горд народ?

При японците йерархията е жизненоважна за равновесието и здравата структура на цялата им цивилизация. За един японец прекият му началник е величествен човек, а директорът на фирмата, в която работи - божество. Никога не съм чувала да укоряват японците в раболепие и липса на достойнство.

Дори по-фриволните, по-бохемски настроени французи издигат на пиедестал своите творци и своите учени. Нима в душата на французина има нещо робско и угодническо?

Запомнете, докато не се научим да почитаме подобаващо тези, които ни превъзхождат, да осъзнаваме своите качества и своето място в живота и да се гордеем с тях, да се трудим неуморно, като вместо да оправяме света, запретнем ръкави да вършим това, което умеем най-добре, никога няма да видим прословутата светлина в тунела и ще затъваме все по-дълбоко в блатото на икономическия, нравствения и политическия хаос!
---------------------------------------------------------
Паула Лайт

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
avb




Регистриран на: 11 Авг 2007
Мнения: 96
Пуснато наПуснато на: Вто Фев 03, 2009 3:44 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Много тежка тема за дискутиране...болезнена и позната до болка.....има много голяма доза истина в това, което се казва. За неуважението на по-различните,на по-умните на по-можещите....Може би неуважение е твърде лека дума в случая, по-скоро е завист...злоба....вместо да се научим от тях, трябва да ги спъваме, гоним, излагаме и всякакви други думи, които честно казано не искам да употребявам. Неуважението към учителя, към преподавателя и въобще към основоположника на знания. Но това го има не само в България. Даже бих казала, че всяка една нация, която не уважава хората които работят в сферата на образованието и науката има проблеми. Не ми се иска да назовавам конкретни държави, но това си е така. Наблюдава се такава тенденция. И обратно- историята знае много случаи на държави тотално разбити след войни, които са се изправяли икономически единствено и само чрез инвестиции във високи технологии и наука. А това от своя страна предполага други качества, като уважение на идеите на другите и стремеж за реализацията им. Споменахте Япония, един такъв пример.
Чакам вашите мнения.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Фев 03, 2009 9:34 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

И аз, и аз ги чакам avb, амммммаааааа ......... Sad Confused Rolling Eyes

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
avb




Регистриран на: 11 Авг 2007
Мнения: 96
Пуснато наПуснато на: Чет Фев 05, 2009 12:01 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Аз по тази тема мога да говоря много...и да подкрепям с доста примери...Погледнете колко специалисти изгуби България.....но никой не го осъзнава, че именно това е огормната загуба. Те заминаха на запад, не защото не искат да работят тук. Ще кажете "ами по-добре им плащат и затова заминаха", а аз ще ви кажа, че това съвсем не е така. Просто работейки тук (да оставим настрани заплащането) винаги, ама почти винаги има някой който се опитва да ги спре да създадат нещо. Опитвайки се да ги спрат по всички възможни начини, понякога дори уволнявайки ги, те са принудени да търсят работа в чужбина, където впоследствие работят. Какво ще кажете за това?
Ами учителите, представете си "средностатистическа ситуация", в която някой от хората казва, че е учител....спедва присмиване.....май сме свикнали прекалено много на безплатно образование. Българите забравят онзи период от историята си след освобождението от Османско робство, когато са нямали университети и повечето хора са отивали да учат в чужбина, а после са се завръщали, за да допринесат нещо за родината си. Може би едиствено тогава се е ценяло малко повече образованието в сравнение със сега.
Но може би оценяваш нещо само когато го нямаш, както е било тогава.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Маг Живин




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 1558
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Фев 05, 2009 8:15 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

avb написа:
...Но може би оценяваш нещо само когато го нямаш...


Тогава образоваността би трябвало да се цени безумно тук в наши дни. Но да не се изхвърляме чак до образованост, след като дори грамотността е доста спорна. Направо сме си за завист. Rolling Eyes

_________________
"Всекиму своето!"
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Пет Фев 06, 2009 9:14 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Право в сърцето ми ,Живин …. Право в сърцето ми ! Laughing Laughing Laughing


_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
avb




Регистриран на: 11 Авг 2007
Мнения: 96
Пуснато наПуснато на: Чет Фев 26, 2009 12:30 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Аз имам усещането и наблюдението, че повече страда този на който са му завиждали, отколкото този който завижда. Знам, че сега много от вас ще скочат и ще кажат "не" на това. Но аз бих добавила, да завистникът си постига това, което иска, но в краткосрочен план. Повечето хора изобщо не се замислят какво ще стане с тях в дългосрочен план. За тях е най-важното СЕГА И В МОМЕНТА да са добре и да смажат този, който ги е изместил или потенциално може да ги измести. И си го постигат.....успяват да го изместят...., но тази победа е твърде "краткосрочна"
Поне така мисля аз..., а вие?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Фев 26, 2009 4:30 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Завистта е нездравословна

Завистта е едно от най-нездравословните чувства, които може да се пробудят в човек. Завистта поражда негативни емоции и реакции като агресия, спорове, междуличностни конфликти. В много редки случаи тя може да е полезна за човек.

Причините, поради които едни хора завиждат на други, не са универсални. На всеки човек може да се случи да завижда или да бъде обект на нечия завист. За съжаление. Обикновено това се случва, когато някой притежава качества и достига успехи, за които друг винаги е мечтал или просто се чувства в сянката му. Завистта се проявява към хора, с които сме близки или имаме постоянен контакт с тях.

Най-често завистта се поражда със сравнението - „защо той е такъв, а аз не съм“, „защо тя успява, а аз не“. Хората, които се чувстват пренебрегнати и живеят с представата, че всички други имат по-голям късмет от тях, обикновено започват да усещат назряващото чувство на завист към околните. Завистта е чувство, което хората не си признават. Много по-често може да чуем някой да казва „мразя“, „ненавиждам“, „не понасям“, отколкото „завиждам“.

Завистниците се опитват да прикриват мислите си зад емоции като „кое е справедливо и кое не“, „не е честно“, „не го заслужава“. Те почти никога не казват на обекта на своята завист мислите, които ги вълнуват, а ги изразяват пред други хора, които по някакъв начин са свързани със ситуацията.

Завистта бива прикривана зад „справедливостта“ и „правилното“. „С какво тя е заслужила толкова всеотдаен съпруг?“, „Не е честно тя да получи повишение, не го заслужава“ или „Дават й се незаслужени привилегии“ са реплики, които често може да чуете от хора, които завиждат.

Как действат завистниците?

Завистта не е порок. Тя може понякога да се събуди дори и у много добри хора, ако имат причина. Проблемът възниква тогава, когато завистта е основен двигател на живота на отделни хора. Те завиждат на околните за всеки успех и всяко положително събитие в живота им. Считат, че щастливият човек никога не заслужава щастието си и винаги има нещо нередно в живота на тези, които успяват.

Обикновено усещаме кога хората ни завиждат. Те често се прикриват зад маската на лицемерните усмивки, но е осезаемо, че не се радват искрено за нас. Завистниците често започват да ни критикуват „приятелски“ за неща, които ние намираме за типични за себе си или да ни дават „загрижени“ съвети кое е редно и кое не. Когато успяваме в работата, чувстваме се щастливи в личния живот или просто нещо ни радва, те се намесват с укорителен поглед или хаплив коментар, който трябва да ни „приземи“ и да ни накара да се чувстваме зле.

В други случаи, когато някой ни завижда, той започва да се държи зле с нас и да демонстрира антипатия. Използва всеки момент да каже нещо лошо зад гърба ни и да убеди околните колко незаслужени са успехите ни; как не сме се облекли подходящо, макар че останалите ни казват, че изглеждаме страхотно; че се опитваме да се харесаме на всички, а никой не забелязва, че сме лицемерни.

Как се отразява завистта?

Завистта е чувство, което преди всичко вреди на този, който завижда. Тя се загнездва в човека и почерня дните му. Завистникът се вълнува повече от това да не успеят околните, отколкото за собственото си развитие. Обикновено човек забелязва именно нещата, към които е чувствителен и затова завистниците негодуват срещу хора, които имат нещо, което на тях им липсва – добра кариера, стабилни финанси, перфектен партньор, щастливо семейство. При някои хора завистта е толкова силна, че те живеят с идеята да видят обекта на своята завист провален.

Черните мисли, които ги обхващат, ги карат да се чувстват нещастни и ги затварят в себе си. Тези емоции се отразяват и на здравето на човек, защото колкото по-неудовлетворен и подтиснат е, толкова по-зле се чувства и физически.

Как да „използваме“ завистта?

Ако ни завиждат на нас?

Няма съмнение, че за повечето хора, е подтискащо да усетят, че някой от обкръжението им завижда. Особено, ако са положителни и добронамерени. Най-добрата реакция спрямо завистниците е да се стои настрана от тях. Не им давайте повод да завиждат и да клюкарстват, като просто не споделяте нищо лично с тях. Служебните ангажименти изпълнявайте открито и дипломатично, така че да нямат реален повод за завистливи коментари.

Завистта на околните може да използвате и като мотиватор да се справяте още по-добре с всичко в живота си. Чувствайте се едно стъпало пред тях и вървете само напред, без да обръщате внимание на низките страсти.

Не бива да бъркате завистта с отправената критика. Това, че някой ви прави забележка или се опитва да ви посъветва, не означава задължително, че той ви завижда. Може просто да иска да ви помогне.

Ако ние завиждаме?

Ако по някаква причина усетите, че у вас се появява чувството на завист към някого, моментално се опитайте да го разсеете. Използвайте я за стимул да подобрите живота си. Щом харесвате нещо, което някой има, а вие не, тогава мислете градивно как да го постигнете. Не изпитвайте негативни чувства към успелите и щастливи хора, вземете пример от тях. Лошото отношение запазете за тези, които го заслужават.

Деси Великова. zdrave.rozali.com

_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov