НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Нед Ное 24, 2024 10:26 am Вижте мненията без отговор
Билки при козметични дефекти на кожата
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Фев 04, 2009 5:04 pm
МнениеЗаглавие : Билки при козметични дефекти на кожата
Отговорете с цитат

Суха кожа на лицето

Използват се растения, които съдържат етерични масла - листа от мента и маточина, цветове от лайка, цветове и листа от мащерка, корени и плодчета от магданоз.

Те се комбинират обикновено с растения, които съдържат слузни вещства - слез, лопен, подбел, семе от плод на дюля. Със сока от растенията се намазва лицето или се поставят компреси.

Сухата кожа на лицето се повлиява добре от много билкови маски. Например: от овесени ядки, моркови, тиква, ябълки, краставици. Под формата на лосиони и маски с успех могат да се използват и много други плодове и зеленчуци.


Мазна кожа на лицето

В такива случаи се препоръчват следните билки: градински чай, цвят от бял равнец, хмел, конски кестен, теменуга, невен и др. Билките се прилагат най-често под формата на запарка. С нея се прави компрес.

По-добре е да се използват няколко билки. Маски могат да се приготвят и от много други растения - бадеми, ябълки. Използват се извлеци от билки за измиване и освежаване на кожата - магданоз, ружа, горски ягоди, мента. Употребяват се запарки от розмарин, мащерка, синчец.

Особено се препоръчват билковите парни бани със смес от градински чай, лайка, розмарин, липов цвят, мента, дъбови кори, листа от върба и бреза и семена от див кестен по равни части. 1 супена лъжица от билковата смес се поставя в съд с вода и след като започне кипенето се прави парна баня на лицето и врата.


Черни точки по кожата на лицето

Тези козметични дефекти, засягащи хора със суха и с мазна кожа на лицето, се отстраняват с маска от 2 супени лъжици царевично (овесено) брашно, смесено с разбит белтък.

След като засъхне маската, сместа се отстранява със суха памучна кърпа и след това лицето се измива със студена вода и се подсушава. При единични черни точки се използва енергично натриване на мястото с лимонов сок, още по-добре след парна баня.

След това лицето трябва да се намаже при мазна кожа с лосион, съдържащ спирт, а при суха кожа - с отвара от билки, съдържащи слузни вещества или рициново масло.


Лунички

Могат да бъдат лекувани по всяко време на годината, но най-добре се повлияват от лечението през ранна пролет. Използват се няколко растения, прилагани обикновено в прясно състояние.

Прилага се сок от магданоз или от краставица, както и прясно отрязана глава кромид лук, с които се намазват петната (с леко втриване) 2-3 пъти дневно. Може да се изпозват и лапи от сварени корени и листа от магданоз или отвара от глухарче или селим.


Бръчки

Прилагат се билкови смеси с тонизиращо действие върху кожата, лосиони и билкови маски, пресни сокове от растения. Препоръчват се обтривания на кожата на лицето всяка вечер в продължение на няколко седмици със смес от ягодов или краставичен сок по 50 г в 200 г 45° спирт. Добре е към сместа да се прибави 1/2 г салицилова киселина.

Билките могат да бъдат използани и под формата на парна баня. Ето една: по 10 г стръкове от мащерка, цветове от лайка, и цветове от лайка се поставят в 1/2 л вода. След като заври се прави парна баня на лицето и врата. След това лицето се измива със студена вода и се подсушава.

Добре е да се намаже с пресен жълтък. 30-40 минути след това не трябва да се говори, за да няма мускулни движения на лицето. Накрая лицето отново се измива и подсушава.


Брадавици

Премахването на брадавиците, при което се изпобзват и някои билки, е най-добре да бъде извършено от лекар, тъй-като билките имат силно дразнещо действие и често са отровни.


Билки при козметични дефекти на косата

Кръгово оплешивяване

Някои растения могат да подпомогнат лечението на този неприятен козметичен дефект. Прилагат се счукани пресни коренища от брей смесени с маслиново масло. За лечение на оплешивяването се използва и кашица от счукани скилидки чесън или кромид лук, отвара от коприва.

Прилагат се също: бял равнец, сок от пресен хрян, репей, розмарин, латинка и др. Препоръчва се следната билкова рецепта за лечение на оплешивяването: Корени от дилянка, стръкове от хвощ, стръкове от камшик и цветове от лавандула се смесват по равни части, 2 супени лъжици смес се вари 10 минути в 1/2 л вода.

След като изстине, отварата се пие па 1 винена чаша 3-4 пъти на ден преди ядене. Когато се поднови растежът на космите, започва обработка на кожата на главата с 10% спиртна настойка от цветовете на арника.


Себорейно оплешивяване

Най-често се използва репеят - външно или вътрешно. Репейното масло е полезно не само при себорейното оплешивяване, но и при суха кожа на главата и лицето.
Оредяване на косата Лекува се със стимулиращи растежа на космите средства. Използват се и някои билки - чесън, репей, кромид лук, коприва, розмарин, бял бор и др.

Употребяват се етерични масла от тези билки, които се втриват в кожата на главата, или пресните растения под формата на сок, нарязани луковици или счукани предни листа. Прилагат се и отвари.

Ето и една рецепта: листа и цветове от латинка, листа от коприва и листа от чимшир по 100 г се накисват в 1/2 л 90° спирт. След като престоят 15 дни, течността се прецежда. С тази смес сутрин и вечер се правят фрикции на кожата на главата.


Суха коса

Тя е често чуплива и трудно се поддава на моделиране. Лечението включва освен средства за омекотяване на косата и подобряване на нейната еластичност и препарати против сърбеж, чувство на опънатост на кожата и др. Използва се извлек от корените репей в маслиново масло при съотношение 1:10.

С маслото се правят втривания всяка вечер. Преди измиване косата се намазва с растително масло (рициново, бадемово или друго), покрива се с натопена в гореща вода и изстискана кърпа.

След 1 час, се намазва с разбито прясно яйце и се измива с топла вода. За подсилване на блясъкът - косата след измиване може да се изплакне с отвара от лайка или чай.


Мазна коса

За разлика от сухата коса мазната трябва да се измива по-често. За отстраняване излишъкът от мазнини, вместо вода може да се използва отвара от дъбови кори - 3 супени лъжици оситнени дъбови кори се варят 15 минути в 1 л вода. Отварата се прецежда след като изстине. Използва се за миене на косата 2 пъти седмично в продължение на няколко седмици

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov