НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Нед Ное 24, 2024 9:33 pm Вижте мненията без отговор
Какво представлява възстановяването на имунната система?
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Съб Фев 02, 2008 1:11 pm
МнениеЗаглавие : ????? ???????????? ???????????????? ?? ???????? ????????
Отговорете с цитат

Възстановяване на имунната система означава поправяне на вредите причинени на имунната система от ХИВ. В една здрава имунна система има пълен набор от Т-клетки (CD4+ клетки), които се борят с различни болести. С напредъка на ХИВ броят на Т-клетките намалява.

Първите Т-клетки, които ХИВ напада са тези, които се борят конкретно с ХИВ. Някои видове Т-клетки може да изчезнат и да оставят празнини в имунните защити. Възстановяването на имунната система търси начини да запълни тези празнини.

Една здрава имунна система може да отблъсква опортюнистичните инфекции (ОИ). Тъй като тези инфекции се развиват когато равнищата на Т-клетките спаднат, много изследователи смятат, че броят на Т-клетките е измервател за доброто функциониране на имунната система и че увеличаването на броя им е признак за възстановяване на имунната система. Въпреки това, има известни разногласия по темата.

КАК МОЖЕ ИМУННАТА СИСТЕМА ДА БЪДЕ ВЪЗСТАНОВЕНА?

Ако лечението с антивирусни медикаменти започне веднага след заразяване с ХИВ имунната система няма да бъде увредена. За съжаление много малко случаи на ХИВ се откриват толкова рано. С течение на времето ХИВ инфекцията уврежда имунната система и учените търсят различни начини да поправят тези увреждания.

Подобряване функцията на тимуса:

Тимусът е малък орган, който се намира в основата на гърлото. Той взима бели кръвни телца идващи от костния мозък и ги превръща в Т-клетки. Той работи най-усилено когато човек е на 6 месеца. След това започва да се смалява.

Учените смятаха, че тимусът спира работата си когато човек стане на около 20 години. Новите изследвания обаче показват, че той продължава да произвежда нови Т-клетки до към 50-годишна възраст. Силните антивирусни медикаменти позволяват на тимуса да замести изгубени видове Т-клетки.

Когато учените смятаха, че тимусът спира работата си в ранна възраст, те изучаваха трансплантирането на човешки или животински тимус в някой с ХИВ и се опитваха да го стимулират чрез употребата на тимусни хормони. Тези методи все още могат да се окажат важни за по-възрастни хора, които имат ХИВ.

Възстановяване на броя на имунните клетки:

С развитието на ХИВ намалява броя както на CD4+ (T4) клетките, така и на CD8+ (TCool клетките. Някои изследователи се опитват да поддържат или увеличават броя на тези клетки.

Един такъв подход се нарича увеличение на клетките. Клетките на даден индивид се мултиплицират извън тялото и след това отново се вкарват в него. Един друг подход е пренос на клетки. Това представлява даване на пациента имунни клетки от негов/неин близнак или друг ХИВ-негативен роднина.

Трети метод използва цитокини. Това са химически “съобщения”, които използват отговора на имунната система. Най-много изследвания са проведени с интерлеукин-2, който води до голямо нарастване на CD4+ клетките.

Генната терапия е друг подход. Той включва промяна на клетките на костния мозък, които стигат до тимуса и стават Т-клетки. Генната терапия се опитва да имунизира клетките на костния мозък срещу ХИВ инфекцията.

Оставяне на имунната система сама да се поправи:

Броят на CD4+ клетките е нараствал при много хора, които са вземали комбинирана антивирусна терапия. Някои учени смятат, че имунната система е способна сама да се поправи ако не трябва да се бори с огромни количества ХИВ вируси. Този подход изглежда по-реалистичен вече, когато се знае, че тимусът продължава да работи докато човек стане на около 50-годишна възраст.

Повечето хора вземат медикаменти, за да предотвратят опортюнистични инфекции когато броят на Т-клетките им падне под 200. Ако тези хора обаче вземат антивирусни медикаменти и броят на Т-клетките им се покачи отново над 200, в повечето случаи е възможно да се спре взимането на лекарствата. Винаги се консултирайте с лекуващия си лекар преди да спрете вземането на някое лекарство.

Стимулиране на имунна реакция специфична за ХИВ:

Изследователите са използвали модифициран, убит ХИВ вирус (Remune®) за да стимулират реакцията на тялото към ХИВ. Remune представлява нещо като ваксина, но се дава на хора, които вече са заразени с ХИВ. В момента се разработват и нови подходи. Един от тях е терапевтична ваксина наречена DermaVir, която се прилага към кожата. DermaVir е в стадий 1 от процеса на разработка.

Комбинация от ХИВ ваксини и интерлевкин-2 (ИЛ-2) са увеличили анти-ХИВ имунните реакции и са довели до имунен контрол на ХИВ за около една година в едно проведено изследване.

“Имунорегулиращ хормон” Immunitin, или HE2000, се разработва от Hollis-Eden Pharmaceuticals и е показал добри резултати във втората фаза на клиничните опити.

НОВИТЕ Т-КЛЕТКИ СЪЩИТЕ ЛИ СА КАТО СТАРИТЕ?

Повечето подходи за възстановяване на имунната система се опитват да увеличат броя на CD4+ клетките. Това се базира на предположението, че когато Т-клетките нараснат на брой, имунната система е по-силна.

Когато хората с ХИВ започнат да вземат антивирусни лекарства, броят на Т-клетките им обикновено се нараства. В началото новите Т-клетки вероятно са копия на съществуващи видове Т-клетки. Ако някои “видове” Т-клетки се загубят, те не се възстановяват веднага. Това оставя дупки в имунните защити на тялото.

Ако обаче ХИВ остане под контрол няколко години, тимусът може да произведе нови Т-клетки, които да запълнят тези дупки и да възстановят имунната система. Някои от тези Т-клетки могат да помогнат за контрола над ХИВ инфекцията.

ИМУННИ СТИМУЛАТОРИ

Можем да приемем образно антивирусните лекарства като “нападение”, атака целяща да намали развитието и мултиплицирането на вируса. Друг подход към ХИВ инфекцията е “отбрана” – засилване на имунните реакции на заразените хора. Този материал описва как се разработват имунните стимулатори.

ЦИТОКИНИ

Някои от тези видове лечение използват собствените химични “посланици” на тялото (цитокините) за да подобрят реакцията на имунната система към ХИВ. Различните цитокини носят различни послания на клетките на имунната система. Едни казват на клетката да започне да се мултиплицира; други могат да кажат на клетката да се саморазруши.

Интерферонът съществува в тялото под няколко форми. Hemispherx Biopharma тества Ampligen, форма на интерферона, и е във втори и трети етап на опитите. Целта е да се активират някои от собствените защити на клетките срещу вируси.

Най-известният цитокин е интерлевкин-2 (IL-2, Aldesleukin, Proleukin), изучаван от Chiron Corporation. В момента той е във втори етап на разработка. Bayer Corporation изследва Bay 50-4798, модифицирана рекомбинантна форма на IL-2, и е във втора фаза от опитите.

Multikine разработван от Cel-Sci Corporation, представлява смес от няколко различни вида цитокини. В момента той е във втора фаза на изпробване върху хора.

ВАКСИНОПОДОБНО ЛЕЧЕНИЕ

Друг подход за стимулиране на имунната система е подобен на ваксинация, освен че се използва на хора, които вече са заразени с ХИВ. HRG214 на Virionyx е генетично разработена група антибиотици за ХИВ. Той се нарича “пасивен имунотерапевтичен медикамент” и е във втора фаза на изследване.

Едно скорошно изследване показа, че комбинация от ваксини срещу ХИВ и интерлевкин-2 увеличава реакциите на имунната система срещу ХИВ, което е позволило на някои хора да спрат антивирусната терапия за около година.

Една нова терапевтична ваксина е DermaVir, която се прилага на кожата. В момента тя е във фаза 2 на опитите. Друга нова терапевтична ваксина е VIR201, която е във фаза 1/2а на опитите.

ДРУГИ ИМУННИ МОДУЛАТОРИ

HspE7 на StressGen Biotechnologies е процес на тестване във фаза 2 и фаза 3 за тумори свързани с човешкия папиломавирус.

Immunitin (HE2000) на Hollis-Eden Pharmaceuticals е ново лекарство, което действа върху имунната система на човек. Неговата цел е да стимулира хуморалния имунен отговор, който отговаря за произвеждането на антитела. Лекарството е в процес на тестване във фаза 1-2.

MDX010 е изкуствен продукт на антителата. Компанията Medarex го изпробва срещу ХИВ във фаза 2.

Murabutide се изследва от Д-р Georges Bahr във Франция. Той използва фрагменти от бактерии, за да стимулира цялостните реакции на имунната система. Murabutide се дава на инжекции. Резултатите от фаза 1 докладвани в края на 2001г. бяха обещаващи.

Resveratrol е химикал, който се среща в някои растения и в кожата на червеното грозде. Той предпазва растенията от патогени и вероятно има други свойства засилващи действието на имунната система. В момента се разучава във фаза и върху хора с ХИВ.

Reticulose на Advanced Viral Research Corporation е нуклеидна киселина, стимулираща способността на имунната система да убива клетки. Предписва се като подкожна инжекция. Ранните клинични опити показват, че пациентите, които получават Reticulose имат повишени количества на CD4 и CD8 клетките, увеличаване на теглото и по-малко опортюнистични инфекции от пациентите, които получават плацебо. Засега не са докладвани и никакви токсични странични ефекти. Reticulose е във фаза 2 на опитите.

SP-01 на Samaritan Pharmaceuticals нормализира (намалява) равнищата на кортизол, хормона на стреса. В момента е в ход трета фаза на изследването му.

WF10 на Dimethaid Research засилва нормалните имунни функции на макрофагите, вид бели кръвни телца и в момента е във фаза 3 на опитите.

КАКВО ОЗНАЧАВА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ ЛЕКАРСТВАТА?

Количеството предписани медикаменти трябва да бъде достатъчно високо, за да помага за справянето с дадена болест и достатъчно ниско, за да не предизвиква прекалено много странични ефекти. Други медикаменти, лекарства без рецепти или възстановителни лекарства, билкови продукти и дори храната, предизвикват големи промени в количеството на дадено лекарство в кръвообращението. По-висока доза може да причини сериозни странични ефекти; по-ниска доза може да означава, че лекарството няма да подейства.

КАК ТЯЛОТО ОБРАБОТВА ЛЕКАРСТВАТА?

Тялото ни разпознава лекарствата като “чужди субстанции”. То ги изхвърля обикновено чрез урината или червата. Много лекарства се изхвърлят непроменени от бъбреците. Те напускат тялото с урината. Други се обработват от черния дроб. Химикалите в черния дроб (ензими) променят молекулите на лекарствата. След това се изхвърлят с урината.

Когато вземете едно лекарство, то отива от стомаха в червата. След това към черния дроб преди да се предаде на останалата част от тялото. Ако лекарството се разбие прекалено лесно от черния дроб, много малка част от него достига тялото.

КАК СИ ВЗАИМОДЕЙСТВАТ ЛЕКАРСТВАТА?

Малко на брой лекарства забавят бъбреците. Това увеличава кръвните равнища на субстанции, които обикновено се изхвърлят от бъбреците.

Най-често лекарствата си взаимодействат с черния дроб. Няколко различни лекарства могат да забавят или забързат действията на ензимите на черния дроб. Това може да причини големи промени в равнищата на други лекарства в кръвта, които се преработват от същия ензим.

КАКВО ЗНАЧЕНИЕ ИМА ХРАНАТА?

Всички хапчета, които поемаме минават през стомаха. Повечето от тях се абсорбират по-бързо, ако стомахът е празен. За някои лекарства това е добре, но може и да причини повече странични ефекти. Други лекарства се вземат с мазни храни, тъй като се разграждат в мазнини и се абсорбират по-добре.

Стомашните киселини преработват някои лекарства, включително ddI (didanosine, Videx®). Оригиналните ddI таблетки съдържат буфер, който предпазва лекарството от стомашната киселина. Този буфер обаче пречи на абсорбирането на indinavir (Crixivan®), така че тези лекарства не трябва да се комбинират. По-новите версии на ddI се вземат по-лесно.

КОИ ЛЕКАРСТВА ПРИЧИНЯВАТ НАЙ-МНОГО ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ?

Протеазните инхибитори и ненуклеозните инхибитори на обратната транскриптаза се преработват от черния дроб и причиняват най-много взаимодействия. Всеки, който взема анти-ХИВ лекарства трябва да бъде много внимателен за тези взаимодействия.

Други лекарства, които е вероятно да причинят взаимодействие включват:

Лекарства против гъбички с имена завършващи на "-azole"

Някои антибиотици (с имена завършващи на "-mycin")

Циметидин на мравчената киселина (Tagamet®)

Някои лекарства, които предпазват от конвулсии, включително Dilantin® и Tegretol®.

Това не е пълният списък. Други лекарства също може да причинят взаимодействия.

КОИ ДРУГИ ЛЕКАРСТВА ТРЯБВА ДА СЕ ЗАПОМНЯТ?

При някои лекарства, само малко количество повече в кръвообращението може да причини опасна свръхдоза, а ако количеството е прекалено малко лекарството може да не подейства. Това се нарича “тесен терапевтичен индекс”. Ако вие взимате такъв тип лекарства, всякакви взаимодействия могат да се окажат опасни или дори фатални.

Лекарствата с тесен терапевтичен индекс включват:

Някои антихистамини, включително Seldane® и Hismanal®

Лекарства за контролиране на сърдечния ритъм

Някои пенкилери извлечени от опиум

Propulsid®, който усилва чревната дейност

Някои успокоителни включително Versed® и Halcion®

Лекарства, които изтъняват кръвта, като Coumadin®

Други лекарства с които трябва да се внимава включват възстановителните лекарства. Засега няма задълбочени изследвания за взаимодействия с възстановителни лекарства, но има съобщения за свръхдози и смърт причинени от взимането на възстановителни лекарства заедно с анти-ХИВ лекарства. Един уеб-сайт с повече информация по тази тема е http://www.hafci.org/drugs/

Жените, които взимат противозачатъчни хапчета би трябвало да говорят с лекаря си за взаимодействията с анти-ХИВ лекарствата, които могат да намалят равнищата на противозачатъчните, което да доведе до нежелана бременност.

АМИ БИЛКОВИТЕ ПРОДУКТИ?

Има много малко изследвания върху взаимодействието на билкови продукти с медикаменти. Скорошни разкрития показват, че чесънът може да намали равнищата на анти-ХИВ лекарствата, особено на протеазните инхибитори.
----------------------------------------------------------------------------------------
КАТО ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Много лекарства за ХИВ могат да си взаимодействат с други медикаменти, лекарства или билкови продукти. Тези взаимодействия могат да доведат до сериозни или фатални свръхдози или да намалят равнищата на анти-ХИВ лекарствата до такава степен, че да нямат ефект.

Вие и вашият лекуващ лекар трябва винаги внимателно да преглеждате упътванията на всяко лекарство. Питайте за такава информация за всяко едно лекарство, което взимате и се уверете, че вашият лекар е прегледал всяко лекарство или билков продукт, който взимате.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov