НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Чет Ное 28, 2024 8:34 am Вижте мненията без отговор
НА БЪДНИ ВЕЧЕР СЛОЖЕТЕ ЧЕМШИР ПРОТИВ УРОКИ
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Дек 24, 2007 1:04 pm
МнениеЗаглавие : ?? ????? ????? ??????? ?????? ?????? ?????
Отговорете с цитат

Нощта, в която според църковното предание се е родил Христос, е най-интимният български народен празник. Предния ден се приготвят бъднишките свещи и китките с чемшири, които ще украсят празничната трапеза и ще пазят обитателите на дома от уроки и болести.

На празничната трапеза задължително присъстват нечетен брой постни ястия. Техният брой не е фиксиран нито от традицията, нито от църквата. Но у нас е прието да са не по-малко от 7.

Коледната питка с паричката се замесва от най-възрастната жена в семейството. Питата, наричана още „боговица", е с украса също от тесто във формата на кръст, кръг или растителен орнамент. В питата се поставя монета. На когото се падне монетата, той поема грижата

да отговаря за парите вкъщи

чак до следващата Коледа. Бъдни вечер е втората (след Игнажден) кадена вечер. Преди да седнат на трапезата, най-възрастният мъж я обикаля с димящ тамян, за да прогони злите сили от дома и обитателите му. Трапезата започва с разчупването на погачата.

Първото парче от нея е за починалите близки, второто се нарича на самата къща. Вареното жито, украсено със стафиди, орехи, а в по ново време с дребни бонбони, е пожелание за весел и богат живот през следващата година. Боб се слага, за да е сито домочадието.

Сармите и пълнените чушки са пожелание за добра реколта на зеленчуците. В тяхна чест е и любимото лакомство на стари и млади -тиквеникът. Ошавът е в чест на овощните дървета. Сварените сушени плодове са се подслаждали с мед. Ошавът се

приготвя два-три дни по-рано

в някои райони на страната - още на Игнажден, и се държи на

студено - да си обиколи градините и да им покаже, че и те са почетени на празничната трапеза. Особено място сред ритуалните храни на Бъдни вечер заемат орехите.

След вечеря всеки трябва да грабне по три от тях, без много-много да ги гледа и избира, и по вида им гадае какво ще му донесе новата година. Ако са чисти, годината ще е успешна, ако са почернели -и той ще черней от ядове. Червивите пък са предзнаменование за болести.

Не бива да се забравят и всякакви пресни плодове, като ябълки или запазеното на свиела грозде, а също и гонещите злите сили лук и чесън. До празничния обяд на Коледа трапезата не се раздига.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
reveta




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 826
Пуснато наПуснато на: Пон Дек 24, 2007 5:23 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

СИМВОЛИ В БИТА

СОЛ Сол, хляб и вино са светата троица в българската битова обредност. Къща без сол не бива. Изчезне ли, свърши ли се – в тая къща влизат болестите и разрухата. Домакинствата винаги са се запасявали със сол на буци за няколко месеца напред. Солникът е заемал челно място на трапезата им и никога не се маха от нея. Вярва се, че там където няма солник, дяволите прескачат софрата и в къщата настъпват скандали и раздори. Хляб, сол и вино са посрещали невястата от венчило някога. Солта действа като обединител, запазва семейството. Върнеш ли се вечер вкъщи, непременно пипни солницата със сол – тя ще погълне лошотиите, които са ти се случили през деня. Сол вечерно време или след залез слънце не се дава на заем. Сол в огнище не се хвърля – все едно си изхвърляш благополучието и късмета.

ОЦЕТ Народното вярване придава магическа сила на оцета. Той гони уроките и лошите очи – дете или булка, които са урочасани, се мият над огъня с оцет. След залез слънце оцет не се вади от вкъщи.

КВАС Поверието е, че българската къща не бива никога да остава без квас. Той се подновява на Велики четвъртък и трае през цялата година. Не се дава и не се внася вкъщи чужд квас – с него може да се вкара някоя лоша магия. В народната медицина се използва методът "пукане валци". Квасът се прави на топчета, които се пускат върху нагорещена плоча и над тях се бае и нарича. Когато топчетата се пукат, това означава че лошотията се разнася, отива си от дома. Същото важи и за болестта.

МЕД Той е благословен от Бога. На Бъдни вечер, срещу Суроваки и Водица не се кади без мед. С него се мажат обредните хлябове – баенето с мед разваля магии, урочасване, лоша среда. Булката, когато ще влезе за пръв път в къщата на младоженеца, се спира на вратата и маже горния праг с мед и масло, за да има любов, здраве, берекет. Мед, изпратен с послание за мир, може да обезвреди и най-заклетия враг.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov