НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Чет Ное 28, 2024 6:40 am Вижте мненията без отговор
За "свещенния български" език...
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Нед Юни 27, 2010 7:06 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Има група чуждици, които ползваме ... от мързел. Laughing

Ами да! Иначе как ще обясним "Чао!", макар че италианците го ползват и като "Здравей!", нещо като гръцкото "Я су/ Я сас!".

"Довиждане!" има цели 4 срички, а "Чао!" го изтрелвате набързо като изстрел и приключвате някоя маловажна или прятелска, но честа среща.

Понякога се реща и вариант на"Хасде, чао!" или чатърското "Аре, чао!" или само"Аре!" или дори "Ае!"

Това ми звучи като Харе Кришна малко, та понякога тъй им отвръщам. Razz

Подобно е положението и с "Мерси!". Някога е било модно, а сега 4 -те срички в горенаписаните случаи се замества даже не с "Мерси!", че "р"-то изисква усилия, а с чатърското "Миси!".

Освен замяната на дълги думи с по- къси "орязани" български или чужди думи, в бита ни навлизат и съкращения по подобие на "STR8" - Street, "Q8" - Kuwait, "ISQ" - I seek you ( тук има направо творчество)...

Примерите са много и си мисля, че учените може би грешат, смятайки, че предаване на информация не чреч текст, а чрез символи, било признак на по - ненапреднла цивилизация.

Да вземем впредвид пътните знаци.

Преставете си какво би станало, ако вместо има надписи. Защото сега написите са много и навсякъде. Като нищо шофьорът може да пропусне "Сопри се! Оти, ке те утепат, бре!"

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 30, 2010 2:12 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

AUDAN написа:
radea, не знамкак тая идиотщина-"безхаберие", Ви харесва. Имаме си "невежество" "незнание". За какво ни е тая баламурщина?!


AUDANе, май емоцията е в повече и пречи на разсъжденията Wink
Вече обясних по-горе защо за мен навлизането на "безхаберие" в езика ни е приемливо: за мен думата означава "безотговорно невежество" или по-скоро "безотговорност породена от невежество", т.е. повече от просто "невежество" и "незнание" и според принципа за езиковата икономия е логично в този случай чуждицата да е по-разпространена от "българското" словосъчетание.

Сложих "българско" в кавички, защото на това място най е нужна точна дефиниция какво е то български език и произхода на кои корени се счита за българси - само старобългарските или също така славянските и тракийските такива. Защото коренът на думата "невежество" не е старобългарски, а (църковно)славянски:
невѣжда = не- + *vědi̯ā (от ведать)
Други български синоними са
- неначетеност, непросветеност, простотия, дивотия, изостаналост, незнание, ограниченост, неграмотност
- мрак, тъмнина, мракобесие, назадничавост, обскурантизъм, духовна нищета

От тях само "простотия" и "дивотия" като че ли съдържат някакъв мнооого фин намек за безотговорност (простият или див човек може би никога не е учен да бъде отговорен), но имайки предвид, че в "безхаберие" това е по-силния семантичен компонент, са някак си незадоволителни като кандидати покриващи точно този семантичен диапазон.

Освен това "безхаберие" не е точно чуждица, а производно на турска заемка съставено съвсем по правилата на българското словообразуване. Мисля, че точния термин в славянското езикознание за такива образувания е "оказионализъм".

И тъй като споменах принципа за езиковата икономия, нека обясня още малко.

Според теориите на словообразуването в англо-американската лингвистична традиция*, интеграцията (добре де - приемането Smile) на една дума в един език преминава през три фази:
1) създаване / заемане
2) институционализиране (при заемки евентуално адаптиране)
3) лексикализиране

В първата фаза думата (било тя новосъздадена или заета) бива внесена в езика от някой потребител. Ако тя получи достатъчно гласност и е в съответствие на някои основни принципи, които ще споделя по-надолу, тя започва да бъде употрябявана от все повече хора и се институционализира. Такава институционализирана дума е примерно "пействам" от английското paste в copy-paste (ако някой ми каже чисто българския еквивалент на тази думичка, много ще съм му благодарна - не я харесвам, но я използвам поради липса на по-добра хрумка). Друг пример са словосъчетанията "междугалактически стопаджия" и "пангалактически гаргаробластер" Wink

Естествено говорим за определени степени на институционализация - не е задължително абсолютно всеки член на една езикова общност да познава и използва определената дума. Когато обаче лексиколозите, т.е. създателите на речници, решат (в днешно време на базата на статистически проучвания), че една дума се употребява активно от по-голяма част от членовете на въпросната езикова общност и може да се счита за част от езиковия им запас, тя бива включена в речниците на съответния език. Естествено, това не и гарантира вечен живот - ако започне да излиза от употреба, тя малко започва да бъде считана за архаизъм докато отново не бъде извадена от речниците.

Защо някои думи (чуждици) навлизат толкова бързо и масово в езика ни?
От една страна вина са това имат масмедиите, които често ни насаждат определени заемки опитвайки се по този начин (насилствено) да ги институционализират. От друга страна, обаче, този процес може да бъде и напълно нормален и естествен.
За да бъде една дума включена в активния речников запас на по-голямата част на говорещите даден (матерен) език, тя трябва да отговаря на следните условия:
1) да обозначава някоя нова идея - нещо, което досега е било непознато на съответната културна общност и за което тя до този момент не е имала дума ("телевизор", "радио", "паркур" ми хрумват в момента)
2) да кондензира информация, вкл. да комбинира значения (както в случая "безотговорност" + "невежество" = "безхаберия") => е в съответствие с принципа на езикова икономия, според който говорещия винаги търси най-лесния начин да се изрази
3) да изразява (по нов начин) някакво отношение (това важи най-вече за новообразуваните думи, не за заемките; сещам се за "изтрещявам" в смисъл на "полудявам отведнъж и може би по много внушителен и експресивен начин")
4) да не бъде блокирана от вече съществуваща в езика дума, която отговаря на поне един от горните 3 условия.

Нека отбележа, че в условие 2) се има предвид както семантична (отнасяща се до значението на думата) информация, така и фонетична такава. Т.е. напълно нормално е чуждии, които се произнасят по-лесно и за по-кратко време от семантично еквивалентни и вече съществуващи "туземни" думи, да изместят вторите. Това обяснява по-широката употреба на "мерси" вместо "благодаря" и на "чао" вместо "довиждане".

Естествено, когато анализираме подобни процеси, трябва да имаме предвид, че институционализирането на нови думи, и най-вече на някои чуждици силно се влияе от модните влечения на обществото в съответния времеви диапазон. Така често биват нагалани термини/лексеми само защото са употребявани от хора с по-високо обществено положение (учени, политици и други авторитети) или от хора, които в съответния момент са се издигнали до позицията на ролеви модели на някаква социална група (примерно всякакъв тип звезди и звездички от шоубизнеса, по които си припадат тийнейджърите).

Та, AUDANе, надявам се, че този път успях по-добре да аргументирам симпатиите си към думичката "безхаберие" Wink

Ще завърша с един цитат от една много хубава статия:
В друго обаче съм склонен да вярвам, започне ли една нация да чезне, първо се разболява езикът й. И не са проклетите чуждици причината за заболяването. Употребени на място, чуждите думи само обогатяват езика, но те крият съблазън, много са лакоми, изтървем ли ги, изпояждат българските синоними. Нанизват се една до друга в изречението и всъщност прикриват хилавата мисъл на суетния оратор.

Та според мен не чуждиците сами по себе си са виновни за израждането на българския език, а нежеланието на българина да го учи и употребява. И някак си ми се струва, че това нежелание е поддържано много усърдно от властимащите. Справка: официалното разрешение на Софийска община и Светия синод за чалга събитието, което разтресе храм "Александър Невски" и стана повод за поругаването на всички светини около него, както и прясно-прясното затваряне на chitanka.com - най-голямата за момента виртуална библиотека за книги на български и най-вече ОТ български автори.

ПП Когато намеря пак повечко време на куп, ще взема отношение и по употребата на учтивата форма на обръщение, която започна на лични Wink
Моля те извини забавянето.

--------------
*просто защото с нея съм запозната, а не защото смятам традициите на славянското/българското езикознание за недостойни; поради тази причина моля да бъда извинена за евентуални разминавания в терминологията

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 30, 2010 2:32 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

А ето тук една друга интересна (и забавна Smile ) дискусия по темата...

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 30, 2010 8:05 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

radea написа:
Сложих "българско" в кавички, защото на това място най е нужна точна дефиниция какво е то български език и произхода на кои корени се счита за българси - само старобългарските или също така славянските и тракийските такива. Защото коренът на думата "невежество" не е старобългарски, а (църковно)славянски:
невѣжда = не- + *vědi̯ā (от ведать)
Значи не било на български, а на църковнославянски,а? Laughing Laughing Laughing
Тия дето твърдят това, ни открехват, че кирилицата е написал Ленин.
Laughing Laughing Laughing

Доста глупости от този тип са се ръсили и в България, и в Русия, и ...навсякъде от време на време, а при дуги от доста дълго време. От този род идиотини се пръкна и мкедонският език, който приемам, ако немците се съгласят, че има австрийски, например. Laughing Laughing Laughing

Политическите борби се водят и в науката. Горните примери ги онагледяват. Обаче, моята идвя беше, че не познаваме прооизхода на някои думи и ги обявяваме за чужди заеми. Особено от турският език. Затова ще се заема малко със съвременния турски, за да осветля съвременния български (ама се получи един израз...) Wink

Османският турски език (на османски турски: لسان عثمانی, lisân-ı Osmânî, на турски: Osmanlıca или Osmanlı Türkçesi), наричан още османо-турски или само османски, е официален език в Османската империя, принадлежи към огузката подгрупа на тюркските езици.

Въпреки че османският език в основата си е турски език неговата лексика се е състояла от около 70% арабски и персийски заемки, като по-голямата част от арабските заемки (както и в другите тюркски езици) са влезли в османския език през персийски. Освен това в османския турски език са се използвали отделни арабски и персийски граматически конструкции, поради които към средата на 19 век османския език започнал много силно да се отличава от разговорните турски диалекти, като същевременно им е оказвал влияние. Османският турски език е използвал арабската азбука с някои модификации, общи с персийската писменост.

Към средата на 19 век, след въвеждането на Танзимата, започва да се оформя така нареченият новоосмански език, който стои по-близко до разговорната реч и съдържа много заемки от западноевропейските езици.

След образуването на Турската светска република през 1924 година е кодифициран съвременния турски литературен език, на основата на латиницата (1928), и османският турски език излязъл от употреба. Ататюрк учредява Турското езиково дружество, която имала за задача да замени арабските и персийски заемки с нови турски еквиваленти. Фондацията успява да замени няколко стотици арабски думи, които сега се считат за отживели.

Съвременният турски език е създаден в началото на 20 век по пътя на кодифицирането на народните разговорни диалекти в Анадола и по този начин не се явява пряк продължител на османския турски език, въпреки че около четири столетия османската писмена традиция им е оказала силно влияние. Една от основните разлики на съвременния турски език от османския е широкото използване на тюркски неологизми вместо арабо-персийските заемки — в турския език те съставляват около 20% срещу 70% в османския турски), а също така и по-малкото количество сложни думи.


============
bg.wikipedia.org

Накратко.
1. В Османския турски език, арабските и персийските думи са около ... 70%!!!
2. Съвременният турски почва да се заражда от средата на XIX в., когато навлиза еазгворният и все повече западни думи. Но едва след 1924 г. настъпва голямата промяна.

Да, ама ние се отделяме през 1878 г.,. Сиреч в българския би трябвало да има думи от Османския турски със 70-те % арабски и персийски. Razz

И още нещо.
УчЕните твърдят, че през 500- те години "Османско присъствие" в нашия език влизали туски думи. А никой не се е сетил, че има и обратното. Все пак турците побеждават арабите, но приемат исляма. защо да не приемат думи на по - културен народ от тях?

Освен това експедиции в Средна Азия доказаха, че много от смятаните до скоро за турски думи са общи и за българи и за таджики, и за перси, и за още много други народи от същата група.

Та да не се очерняме безмислено и невежествено. Вярно, че е модно (пак!), ама на мен самобичуването не ми харесва нещо. Защото след мазо, винаги следва садо. Rolling Eyes


Едно видео преди експедиция "Българи - прародина" - в търсене на истината за историческите ни корени
http://bnt.bg/bg/news/view/30586/ekspedicija_bylgari_prarodina_v_tyrsene_na_istinata_za_istoricheskite_ni_koreni

Второ видео http://www.youtube.com/watch?v=ZSYqfNVZZss

Освен теорията, че сме се появили около Памир и сме дошли тук, има и друга, че сме тукашни и че сме се разселили там. А сме се местили в зависимост от климата поне веднъж, има доказателство.

И за десерт давам две кратки откъса от публикации.
1. Траки = бълари, тракиски език = бългаски езил
"Нека започнем с нашата величествена и красива река Дунав. Нейното най-старо име е Матоас, което Страбон превежда като мътещ, мътен. Понеже Дував е голяма река, то водите му са мътни, особено в делтата му. За да не се чудят как да обяснят, че най-древното име на тракийската река е обяснимо на български, траколозите се преструват, че не са запознати със сведението на старият автор.
...
Древното име на Тимок е Тимакус, Георгиев свързва ТИМ със старобългарската дума тьма- тъма, тъмнина. Реката е получила името си благодарение на тъмните си води. Тук виждаме, че още един древен хидроним има българска етимология.

Атрус и Иетерус са названия на Янтра, която в горното си течение се нарича Етър. Значението на името е бърза и е сродно със старобългарската дума яндъръ – бърз. Имената са леснообясними на български, но по непонятни причини и траколози и лингвисти си затварят очите за старобългарската дума, която дава обяснение на тракийския хидроним.

Карпатите са били обитавани от дако-гетите, агатирзите, костобоките... Името на тези планини се обяснява с думата карпа – скала. Тя присъства и до днес в нашите говори като и притежава абсолютно същото значение. Имаме и нейни сродни думи, това са кърпел, карпелак – предмет с отър връх ( както и скалата).

Местността Друвета е обяснима с множественото число на нашата дума дърво, те. дървета. Тук трябва да се отбележи, че множествено число на съществително в тракийския език се образува с та, както и в българския – дървета, момчета, полета.

Друм е тракийска дума за гора, храсталак. Тя се среща дори днес в нашия топоним Вълчидръм, т.е. вълча гора, дръм е българска дума за горичка.

Гариск е древно селище в близост до река Вардар.Значението е горист, намиращ се в гори. Окончанието СК е типично за старобългарски думи като блескъ, бытиискъ


2. КАКВО НЕ ЗНАЕМ ЗА КИРИЛИЦАТА ?

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 30, 2010 8:17 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Maлко пояснение за неспециалиститe: К - кирилица, Л.П. - линеарна писменост

Неотдавна ние българите доказахме, че считаме кирилицата за свещена азбука и част от националната ни идентичност. Низкият опит на безсъвестни личности да заменят древната ни писменост с латиница бе провален. Ние показахме, че все още сме будни и не сме загубили нито гордостта си, нито почитта към дедите си.

Кирилицата заслужаваше да бъде пазена, тя е много по-древна отколкото някои учени твърдят. В този постинг няма да бъде разгледан подробно нейният произход, а само ще бъде обяснено от кой период са особените й букви неприсъстващи в гръцката азбука. Става дума за Б, Ж, Ч, Ш, Щ, Ц и др. Всички те имат ясни успоредици сред писменост употребявана във второто хилядолетие преди Христа.

В раблицата е показано сравнение на линеарни знаци ( от 1750-1450 преди Христа) с наши кирилически букви. Виждаме, че въпреки голямата си отдалеченост във времето ( около 2600-2300 години) знаците на двете писмености показват смайващи прилики.

За тези, които не са запознати с всичките ми работи ще поясня, че до преди около 50 години се смяташе, че линеарен А и линеарен Б са били създадени на през XVIII-ти и XV-ти век преди Христа на остров Крит. След откриването на тракийската неолитна писменост някои учени установиха, че съществуват доста паралели между знаците от Градешница, Караново, Тартария ...и линеарен А и линеарен Б. Понеже количеството е значително, то в никакъв случай не може да се касае за случайност. Съдейки по това, че знаците от Тракия са доста по-стари от критските може да се заключи, че тракийски мигранти от Балканите са занесли своята писменост на остров Крит и са взели активно участие в оформянето на минойското общество. Тракийският произход на линеарните знаци се повърждава и от разпространението на особен вид керамика. Преди тези съдове с уникална украса да се появят на остров Крит, те са били употребявани в Тракия около 2500 години по-рано. Да не забравяме, че с линеарен А и линеарен Б са документирани тракийски имена като Арей, Бузо, Бата, Гета, Марон...

Който е да е създал кирилицата, той несъмнено е бил добре запознат и с древната писменост на трако-пеласгите. Как по друг начин да обясним многото паралели? Два, или три приличащи си знака биха могли да се приемат за случайност, но тук имаме налице eдинадесет успоредици. Фактът, че особените кирилически букви са взаимнствани от от трако-пеласгийските линеарен А и линеарен Б показва, че дори през 9-ти век ( или по-рано) все още е имало запазени тракийски книги, от които Б, Ж, Ч, Ш, Щ и др. са взаимствани. До този период старите българи са знаели много добре, че са древен балкански народ и поради тази причина са избрали особени букви от тракийската писменост.

Етническа омраза и религиозен фанатизъм са заличили старата тракийска литература, но част от нея възкръсва в кирилицата и заживява с още по-голяма сила. През Средновекоието старите българи дадоха четмо и писмо на милиони хора – сърби, руснаци, украинци, белоруси. С това си дело дедите ни показаха за пореден път, че са древните благородници на Европа, носители на искрата на познанието...

Когато днес пишем живот, любов, щастие...ние ползваме знаци, които са на повече от три хилядолетия. В кирилическите букви е скрита вечната слава на нашите деди - траките"


И ако някой стар руски комунист ви каже, че кирилицата я е измислил другарят Ленин, му прочетете тези редове, които е публикувал sparotok в http://sparotok.blog.bg

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 30, 2010 8:31 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Е в такъв случай какъв ти е проблема с "безхаберие"? Razz

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 30, 2010 8:37 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

radea написа:
Е в такъв случай какъв ти е проблема с "безхаберие"? Razz

Казано по - засукано - звучи ми отвратително!

Не е зле някой музикантин да се поровичка в качеството на съчетаването на звуци и да си каже професионалното мнение.

За мен "безхаберие" е част от чалга - културата. А ко Ви харесва Азис, то и "безхаберие" ще Ви допада, естествено. Razz

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 30, 2010 9:05 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

AUDAN написа:
А ко Ви харесва Азис, то и "безхаберие" ще Ви допада, естествено. Razz


Ами не, не ми харесва Азис, въпреки че смятам, че той е закономерно явление на фона на цялата изродщина, която е разтресла народа ни. Но пък ми харесва "безхаберие", по причини, които няма да изброявам за трети път. И какво правим тогава?

Определено обаче не ми харесва начина, по който реагираш - след като отделих повече от час, за да съставя отговора си базирайки го на научни теории, а не на емоционални изблици и то само за да не нараня емоциите ти (защото въпреки бурната реакция относно въпросната думичка, си оставил в мен впечатлението на човек, който борави с факти), ти решаваш да ме захапеш за нещо, което просто покрай другото съм споменала, игнорирайки всичко останало, което съм изписала, и след два крещящи разноцветни чаршафа да ме приравниш с идолопоклонниците Азисови...

Благодаря значи...

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 30, 2010 11:10 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

radea написа:
Определено обаче не ми харесва начина, по който реагираш - след като отделих повече от час, за да съставя отговора си базирайки го на научни теории, а не на емоционални изблици и то само за да не нараня емоциите ти (защото въпреки бурната реакция относно въпросната думичка, си оставил в мен впечатлението на човек, който борави с факти), ти решаваш да ме захапеш за нещо, което просто покрай другото съм споменала, игнорирайки всичко останало, което съм изписала, и след два крещящи разноцветни чаршафа да ме приравниш с идолопоклонниците Азисови...

Благодаря значи...
Всеки има право да харесва или не нещо си.

Понякога не мога на мига дфа обясня защо нещо не е свястно. Намирам обявснение след време. На други неща и досега не съм им намерил обясненията, но ... първото впечатление НИКОГА не ме е излъгало, въпреки, че съм мъж и гледам да я карам по логика.

Въпросната изродщина (благодаря за хубавата хрумка!) е от тия с кофтито отношение от първо чуване.

Та, Радея, ако щете цял реферат ми напишете, аз едва ли ще си изкривя душата и да Ви лъжа, говорейки сладки лъжи.
Няма да стане и това си е!

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 30, 2010 11:33 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Аз не искам да ми говориш лъжи, просто да дискутираш аргументите ми, т.е. да участваш в дискусията, която започна. Ако не можеш, значи истината ти е субективна. Което естествено не значи, че не можеш да я изказваш...

А това моето си беше почти реферат Laughing Честно казано, ако нямаше връзка с темата за изпита, за който учех доскоро, хич нямаше да ти се връзвам да ти обяснявам, защото от началото усетих естеството на твоите аргументи, но така поне си направих упражнението Wink Cool

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Чет Юли 01, 2010 5:59 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

radea написа:
А това моето си беше почти реферат Laughing Честно казано, ако нямаше връзка с темата за изпита, за който учех доскоро, хич нямаше да ти се връзвам да ти обяснявам, защото от началото усетих естеството на твоите аргументи, но така поне си направих упражнението Wink Cool
Какоу, даваш 5 лева за съдействието?

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Чет Юли 01, 2010 6:49 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Laughing Laughing Laughing
Като мине успешно изпита, имаш една боза от мен Wink

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Пет Юли 02, 2010 10:52 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Вие и двамата май сте слънчасали! Very Happy

_________________
Най-същественото е невидимо за очите...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Пет Юли 02, 2010 5:12 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

ниските магнитни полета са виновни Laughing

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пон Юли 05, 2010 6:34 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

penka написа:
Вие и двамата май сте слънчасали! Very Happy
Графкей, когато двама благородници се дуелират, не си навирай главата между мечовете им. Razz Laughing


_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov