НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Нед Ное 24, 2024 1:49 pm Вижте мненията без отговор
Нов атлас на ООН показва промените в картата на Африка
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 17, 2008 1:55 pm
МнениеЗаглавие : ??? ????? ?? ??? ??????? ????????? ? ??????? ?? ??????
Отговорете с цитат

Той акцентира върху разрастващите се градове и намаляването на защитените територии.

Човекът винаги си е падал по картите. Когато познатият свят бил още прекалено малък, той запълвал останалите територии със стотици екзотични места и чудновати същества. После изпитвал неизмеримо удоволствие при попълването на белите полета.

Освен това той отделял доста време за воденето на войни, главно със същата цел- за да промени картата, разширявайки владенията си. После не останали бели полета и човекът се заел главно с второто занятие, което ескалирало в две световни войни. Ето, че и днес картите се променят под въздействието на човека. Този път обаче нещо е различно.

Някои промени извън Африка
Преди година и половина потъна индийският остров Лохарача, а неговите 10 000 жители бяха евакуирани. Това явление беше прецедент. Лохарача стана първият остров, потънал в следствие на покачващото се ниво на океаните.

Глетчерите на Гренландия се топят с бясна скорост,
а документални филми на екологични организации правят възможно да видим тяхното движение като снимат на бавен кадър. Кулминацията е през април 2007 г., когато край източния бряг на Гренландия, след изчезването на голям глетчер, се появява нов остров. Ако ледовете на Гренландия се разтопят, морското ниво ще се повиши с малко повече от 7 м.

И това са само две малки събития на фона на променящата се повърхност на Земята.

Новият атлас
ЧЕТЕТЕ ТУК
Пейзажът на Африка се променя и в това има скрита символика, защото този континент е люлката на човечеството. На 10 юни излезе "Африка: Атлас на нашата променяща се околна среда". Амбициозният проект е дело на ООН.

Той е разгърнат на 400 страници, разглежда малко повече от 100 места и съдържа над 300 сателитни изображения, 300 снимки и 150 карти, както и графики и таблици. Наблегнато е на човешкото влияние - както положително, така и отрицателно.

Атласът се фокусира върху разрастващите се градове, намаляването на защитените територии, най-вече в следствие на незаконно нахлули в техните граници ферми и прокарването на нови пътища през горите. Сателитните изображения показват постепенната промяна, като за целта понякога обхващат цели десетилетия.

Промени в картата на Африка
Предмет на бурни дискусии стават глетчерите в планината Рувензори, простираща се между Танзания и Уганда. От тях води началото си Нил - най-дългата река в света. Актуална серия от сателитни изображения свидетелства за намаляването на глетчерите с почти 50% - пряк резултат от промените в климата. Отстъпването на глетчерите застрашава около 2 млн. души, които разчитат на тази вода за препитанието си.

Проследено е развитието на сенегалската столица Дакар: в началото малък градски център, а днес огромен град с 2,5 млн. души, разпръснати на широка територия.

Не са пропуснати също намаляването на водата в езерото Виктория, обезлесяването в Конго и загубата на растителни видове в ЮАР.

В същото време друга поредица от изображения дава да се разбере, че разумното управление може да има позитивен ефект върху околната среда. Мочурливата земя в Мавритания отново е възстановена, залесяването в Нигерия вдъхва живот на обезлесени в миналото територии, а пасбищата в Тунис са възстановени, след като са пострадали от свръх експлоатация.

Във връзка с това изпълнителният директор на Програмата за защита на околната среда към ООН Аким Стайнер казва: "В Африка има много места, където хората вземат конкретни мерки. Това са сигналните светлини, които трябва да следваме, за да осигурим оцеляването на хората в Африка и техните важни от икономическа гледна точка природни авоари."

Авторите на атласа са на мнение, че предизвиканото от конфликти имигриране оказва значителен натиск върху околната среда. Въпреки това най-големите заплахи идват от понижаването качеството на почвата, засягащо 32 африкански държави, обезлесяването, което е на обезпокоителни равнища в 35 държави, и загубата на биоразнообразие в 34 държави.

Друг обезпокоителен факт е, че Африка губи повече от 4 млн. хектара гори годишно, а някои области губят над 50 т почва на хектар всяка година поради ерозията в откритите области.

Eдна планета - много хора, или Крехката земя


В същността си атласът, посветен на Африка, не е нов. През 2005 г. пак ООН издаде "Една планета ? много хора: атлас на нашата променяща се околна среда". Книгата се появи по повод на Деня на околната среда. Сред засегнатите проблеми в нея бяха огромният растеж на изхвърлянето на парникови газове в Южна Испания и бързото покачване на броя на фермите за скариди в Азия и Латинска Америка.

Друго подобно заглавие беше книгата "Крехка земя", която излезе през март. Въпреки че книгата не беше посветена специално на явления, свързани с промените в климата, на страниците й намериха място доста такива като активното обезлесяване в Аржентина, Бразилия и Парагвай, ерозията на реката Бетсибока в Мадагаскар, резултат от активно обезлесяване, грозният черен слой почва в Кувейт, останал като белег от стотици запалили се варели с петрол.

В последния месец се шуми и за Испания. Страната страда от опустошителна суша и е на път да се превърне в пустиня. И сега нека отново се върнем на човека, войните и картите. Дали някой ден, след много години, децата няма да изучават нашата съвременност като времето, през което човекът е водил война с планетата си?





-----------------------------------------------------
Иван Димитров, Gorichka.bg

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 17, 2008 2:06 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

В дълбоки води

Съвсем наскоро в Индийския океан потъна първият населен остров, жертва на глобалното затопляне.

Учените-океанографи предупреждават за още много потенциални жертви на покачващото се ниво на океаните.

За тъжната статистика съобщи вестник „Индипендънт”.

Океанографите, които отдавна следят този род явления, очакваха първи да изчезнат островите Картерет в Папуа Нова Гвинея. Потъването се очакваше след осем години. Но индийският остров Лохачара ги изпревари.ЧЕТЕТЕ ТУК

Лохачара е остров в Бенгалския залив, недалеч от делтата на Ганг и Брамапутра. Доскоро населението му беше 10 000 жители. През последните шест години учените от университета в Калкута следяха потъването.

Лохачара стана първият населен остров, който изчезна от лицето на земята заради покачващото се ниво на океаните.

Съседният остров, Горамара, и десетина други острови в същата част на Бенгалския залив също потъват. Две трети от Горамара вече са под водата. Освен населението на островната група (около 70 000 жители), застрашени са около 400 тигъра, които обитават района.

Заради глобалното затопляне (причинено от множество човешки дейности, които създават парниковия ефект в атмосферата) ледниците се топят с невиждана бързина. Постоянно покачващото се ниво на океаните застрашава много и все по-големи острови.

Смята се, че островни групи като Малдивите ТУК и островите Маршал ще потънат в недалечно бъдеще. Ще пострадат и много крайбрежни населени места в страни като Бангладеш и Египет.

Преди осем години, в ексклузивен репортаж, вестник „Индипендънт” съобщи за потъването на първите ненаселени острови – част от територията на Кирибати в Тихия океан. Тогава много жители в съседно Вануату също бяха евакуирани.

Учени, политици и икономисти се опасяват, че този род евакуации ще стават все по-често срещано явление и търсят начини да спрат глобалното затопляне. Има начини да помогнеш и ти.
-------------------------------------------------------------
gorichka.bg
---------------------------------------------------------
Източник: The Independent


_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 17, 2008 2:25 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Въпроси и отговори: Промените в климата

10 отговора, които отдавна искаш да чуеш, на 10 важни въпроса за промените в климата, глобалното затопляне, парниковия ефект и това как и ти, като вече много от нас, можеш да направиш нещо по въпроса.

1. Промяната на климата някога беше наричана "глобално затопляне". Има ли разлика между двата израза?


Терминът "глобално затопляне" се използваше първоначално, за да опише покачващите се температури на повърхността на планетата. Този термин обаче не успя да обхване всички последствия от "затоплянето" - бури, наводнения, суша и горещи вълни. Затова в момента понятието "промяна на климата" означава едновременно глобално затопляне и всички последствия от него.


2. Възможно ли е да грешим относно промяната на климата и можем ли да вярваме на твърденията, че климатът се променя заради човешката дейност?

Вече е налице ново и то по-солидно доказателство, че глобалното затопляне от Индустриалната революция насам се дължи основно на увеличаващите се емисии на парникови газове от човешките дейности. Добро обобщение на всичко, което се знае по въпроса до сега, направиха на международната пресконференция "Как да избегнем опасните климатични промени" през февруари 2005 г. в Англия.

Все по-усъвършенстваните компютърни модели, както и нарастващият брой доказателства за покачващи се температури, зачестилите случаи на бедствия и други странични последствия съответстват на научните прогнози за промяна в климата. Компютърните модели показват също, че най-вероятно температурите ще продължат да се покачват през 21 век и ще повлияят на природата и хората.

Ключов момент за сътрудничеството между учените, занимаващи се с климата, бе създаването на Междуправителствена група по промените в климата (IPCC) ТУК от Обединените нации през 1988 г. Организацията излиза с три основни доклада - от 1990 г., 1995 г. и 2001г., а следващият се очаква на 2.2.2007 г. Заключението е, че температурите ще продължат да се покачват с 1.4C до 5.8С до 2100 г. Основната причина са увеличените емисии на парникови газове, причинени от човешката дейност.


3. Няма ли едно леко затопляне да има положителен ефект - изобщо или поне за Северна Европа?

Едно леко затопляне може да има положителен ефект върху земеделието в Северна Европа, но то ще се компенсира от последвалото покачване на температурата. Изчисленията показват, че земеделската реколта в ЕС ще нарастне при евентуално покачване на средната температура с до 2С и ще започне да намалява, ако покачването продължи.

Освен това, увеличеното водно налягане и по-високите температури в Южна Европа ще компенсират тази позитивна тенденция в северната част. По време на горещата вълна през 2003 много южноевропейски държави претърпяха спад на реколтата с до 30%!

Глобално последиците от променянето на климата ще са предимно негативни. Повишаването на морското равнище ще постави в риск милиони жители по крайбрежията. Тази промяна ще увеличи и честотата на бедствията (суша, наводнения, горещи вълни и бури), които освен това ще станат и по-сурови.

Ще нарастне недостигът на вода в много региони, където тя вече е оскъдна. Ще се повиши дефицитът на храна и разпространението на тропически болести в определени райони. Това на свой ред може да увеличи както конфликтите за намаляващите ресурси, така и миграцията.

Температурата, покачваща се с повече от 2С над пред-индустриалните нива, също увеличава риска от катастрофални и необратими събития (например изчезването на топлоемната циркулация на океаните или рязкото покачване на морските нива с няколко метра).


4. Засяга ли ме лично промяната на климата?


Ако живееш в Европа, най-вероятно си преживял или горещата вълна през 2003 г., или някой от горските пожари в Южна Европа, или едно от наводненията на континента през последните години. Макар че е невъзможно да твърдим, че тези събития са били директно причинени от промяната на климата, те отговарят на прогнозите на учените.

Най-вероятно през следващите години все по-често ще преживяваш бедствия или най-малкото ще забележиш увеличаване на застрахователните премии за защита на собствеността ти от щети, причинени от бури.

Очаква се завбъдеще в държавите в Южна Европа да има все по-малко дъжд за сметка на по-високи температури (около 4.5С над средната за Испания до 2080 г.), докато в Северна Европа температурите ще се повишат по-малко (с около 1.5-2.0 до 2080 г.) и ще има повече дъждове.

Ако живееш по крайбрежието, може да забележиш покачване на морското равнище.

Възможно е също така да бъдеш засегнат от някои други влияния на промяната на климата в случай, че работиш в сферата на земеделието, лесовъдството или естествознанието, тъй като растенията и животните мигрират от типичните за тях региони към такива с по-хладен климат.

Ако си скиор, може да наблюдаваш как с годините местата за ски и ледниците постепенно изчезват.

Когато избираш къде да почиваш, сигурно ще се спираш на съвсем различни места от любимите ти, защото се предполага, че някои от обичайните туристически дестинации ще станат прекалено горещи или с прекалено променлив климат.

По всяка вероятност ще усетиш и мерките, взети от правителството, за адаптиране към промените на климата - засилване политиката за защита от наводнения, въвеждане на нов тип строителство, подкрепа за фермерите за отглеждане на различни от досегашните земеделски култури.

Ако обаче положението стане наистина сериозно - ако обществото не вземе необходимите мерки за ограничаване на промяната на климата или пък ако нещата станат дори по-лоши отколкото предвиждат учените - възможно е да бъдеш засегнат от общия икономически спад, а държавата ти вероятно ще решава между това да участва в конфликти за хранителни или водни ресурси в третия свят, да доставя хуманитарни помощи или да пуска бежанци.


5. Не е ли вече прекалено късно да се направи нещо по въпроса?


Категорично не е късно! Всъщност , точно сега е моментът да действаме, ако искаме да ограничим промяната на климата. Първо, защото ще отнеме време да се приложат мерките за намаляване емисиите на парникови газове и второ тези газове са с дълъг живот и вредните емисии, които се отделят сега ще влияят на климата десетилетия напред.

Европейските лидери, като се позовават на научните проучвания, твърдят, че за да се справим с промените и последствията, покачването на глобалната средна температура трябва да се ограничи до максимум 2С над пред-индустриалните нива.

През последния век глобалната средна температура вече е нарастнала с 0.6С, така че ние сме на ход. За да останем в границите на тези 2С, глобалните емисии на парникови газове трябва да спрат да се покачват до 2020г., най-късно до 2025г., а след това да започнат да спадат.

Според учените, тези емисии трябва да се съкратят с поне 15% и може би с 50% до 2050 г. Това ще изисква съществени промени в енергийните и транспортните ни системи, както и ангажирането на цялото общество, на всички нас.


6. Може ли един човек да промени нещо?

Промяната на климата със сигурност е проблем на всеки един от нас. Всеки е част от решението. За да спечелим битката срещу промяната на климата, всяка една част на обществото ни и всеки индивид поотделно ще трябва да дадат своя принос.

За пример, домакинствата използват една трета от енергията, консумирана в ЕС (и така са отговорни за около 20% от европейските вредни емисии). 70% от енергията, използвана от домакинствата, се харчи за ототпление на домовете, 14% за затопляне на вода и 12% за осветление и електрически уреди.

Използването на частна кола пък добавя още 10% от емисиите на парникови газове в европейската общност. Освен това хората си купуват продукти, за направата на които е употребена енергия, използвани са самолети, създаден е боклук, изядено е месо... изобщо извършват се всички дейности, които индиректно причиняват вредните емисии.

Всеки обикновен гражданин има възможност да влияе на тези емисии и в нашия сайт има доста идеи и хрумки как да стане това без да се отрази на качеството ти на живот. Всъщност така хората дори спестяват пари!

С общи усилия отделните индивиди могат да постигнат значително намаляване на вредните емисии.

В по-широк план, обществото ще има нужда от различни варианти за намаляване на емисиите на парникови газове. Това включва по-широко използване на възобновяеми източници на енергия, по-добра ефективност на енергията, по-чисти начини за производство на енергия от изкопаеми горива, нови горива за транспорт, по-добра изолация на сградите, а в дългосрочен план - нови чисти технологии като водород и технология с водородни клетки.

Задължение на политиците остава да създаде рамката, която да позволи използването на тези опции. Изследователите и учените пък трябва да разработят и усъвършенстват чисти източници в третия свят.


7. Какво прави бизнесът по въпроса?

Бизнесът и индустрията започват да разбират, че съкращавайки вредните емисии, те не само се борят с промените в климата, но освен това могат да спестят пари, да подобрят конкурентността си и да работят за доброто си име. Все повече компании сами се ангажират да намалят емисиите си.

Асоциациите на европейските, японските и корейските автомобилни производители доброволно се ангажираха с намаляване на средните емисии въглерод (СО2) на новите си пътнически автомобили, продавани в Европа, с приблизително една четвърт от 1995 г. до 2008 (или 2009 г.)

Близо 11,500 предприятия и инсталации в ЕС, които много интензивно използват енергия и съответно отделят голямо количество СО2, също участват в търговията с емисии в ЕС. Позволено им е да отделят само ограничено количество СО2 безплатно и това ги окуражава да подобрят енергийната си ефективност и да инвестират в нови технологии, благоприятстващи климата.

Освен това разработването на благоприятни за климата технологии дава нов тип работа и отваря нови пазари. Благодарение на помощните схеми за експлоатиране на енергията добивана от вятър в някои ЕС-страни, в момента европейските компании са основният доставчик на такова оборудване (90% от световния пазар).


8. Има ли поражения за индустрията в ЕС заради ограничението на емисии предвид факта, че икономиките на САЩ и Китай процъфтяват без подобни ограничения?

Не! Индустрията е само един от секторите, който трябва да намали емисиите, за да успее ЕС да постигне целите на протокола в Киото, свързани с вредните емисии през периода 2008-2012. Другите сектори са транспорт, домакинства и земеделие, т.е. предизвикателството е споделено.

И на всичкото отгоре, правителствата в ЕС могат да постигнат част от изискванията за намаляване като инвестират в проекти за спасяване от емисии на парникови газове в третия свят (според гъвкавите механизми на протокола в Киото). Така че усилията за намаляване на вредните емисии не са ограничени само до териториите на ЕС.

За да увеличи максимално възможностите за намаляване на емисиите и същевременно да намали до минимум щетите за индустрията, ЕС създаде Схема за търговия с емисии през 2005 г.
Тя работи по следния начин: правителствата в ЕС са установили ограничения за това колко въглероден двуокис могат да отделят годишно 11,500 ядрени завода и фабрики, използващи голямо количество енергия. Тези заводи са отговорни за почти половината от емисиите на СО2 в ЕС.

Предприятията, които отделят по-малко СО2 могат да продават неизползваните квоти емисии на други заводи, които не се справят така добре. Това е и финансов стимул за намаляване на вредните емисии. За това обаче системата изисква да са налице със сигурност купувачи - компании, които превишават техните емисионни ограничения и в случай, че не закупят необходимте квоти ще заплатят тежки глоби.

Схемата за търговия с емисии подсигурява намаляването на емисиите там, където е най-евтино и понижава с около 1/3 общите разходи по намаляването на емисиите за индустрията.

Според заключенията на Европейската комисия, целите на протокола в Киото могат да бъдат постигнати за 2.9 до 3.7 милиона евро годишно, което е по-малко от 0.1% от БВП в ЕС. Без тази Схема за търговия с емисии цената би стигнала и до 6.8 милиона, сочи едно от проучванията на общността.

Освен това намаляването на емисиите има положителни страни - по-висока енергийна ефективност, намалени цени на енергията (особено важно за периодите на високи цени на петрола, като сега) и по-добро качество на въздуха.

Еврпейската общност обаче не може сама да реши проблема с климатичните изменения. ЕС-емисиите са около 14% от глобалните такива. Необходими са усилията на всички основни причинители на този проблем . Те трябва да опитат да се справят с вредните си емисии, ако искаме ефикасно решаване на проблема с промяната в климата.


9. Не е ли по-рационално за икономиката да не се борим с климатичните промени, а просто да се адаптираме към тях?

Налице са все повече научни доказателства, че икономическите изгоди от ограничаването на глобалното средно ниво на покачване на температурата до максимум 2С (целта на ЕС) ще надвишат разходите за намаляване на емисиите до наложените граници.

Макар че в промяната на енергийния сектор и намаляването на парниковия ефект първоначално ще се вложи известна сума, печалбата ще е под формата на спестените суми от избегнатите щети от покачване нивото на моретата, от бедствията вследствие промяната на климата, от недостиг на вода и храна и нефункционираща екосистема.

Например, глобалното затопляне може да се намали с 50% на цена от едва 1% от световния БВП, докато цената на неовладяната промяна на климата би намалила БВП с до 10% (според заключението от проучването на Потсдамския институт за изследване на влиянието на климата, публикувано през март 2006).

Освен това, има редица позитивни последствия от борбата с промяна на климата, които са от икономическо значение - намаленото използване на енергия и природни ресурси спестява разходи; подмяната на енергийните източници, в това число и засилена употреба на възобновяеми източници на енергия, прави икономиката по-независима от покачването цената на петрола; 50% от разходите за постигане целите от Киото могат да се компенсират от спестените разходи за контрола върху замърсяване на въздуха.

Играчите на пазара, пионери в разработването на технологии, благоприятстващи климата, ще са значителна крачка напред сред конкурентите си. Тук Европа има истински шанс да стане световен лидер (както стана с оборудването за овладяване на енергията на вятъра, където европейските компании в момента доставят 90% за световния пазар).


10.Какво се случва след постигане на целите на протокола в Киото през 2012 г.?


Политиката на ЕС срещу промяната на климата не свършва през 2012 г. Много от политиките, които вече са на ход, ще влияят съществено и след обвързващия период на протокола в Киото 2008-2012. Схемата за търговия с емисии ще продължи и след 2012 г. Втората фаза от Европейската програма срещу промяната на климата беше стартирана през октомври 2005. Целта й е да установи следващите мерки за спестяване на разходи.

Програмата се фокусира и върху изпълнение на вече стартирани мерки, справяне с вредните емисии от обществения транспорт и авиацията и разработване на технология за улавяне и съхраняване на въглерод, стратегии за адаптиране към неизбежните ефекти от промяната на климата.

Паралелно, 188 нации участват в световно обсъждане на бъдещите действия свързани с промяната на климата под шапката на Рамковата конвенция за промяната на климата на ООН от 1992 г . Разговорите стартираха през май 2006 г. в Бон. Целта е да се стигне до споразумение за бъдещите международни действия за спиране на промяната на климата.

Европейската комисия изведе няколко ключови елемента за добрия глобален климатичен режим - необходимостта от широко участие на държави и сектори с високи нива на емисии, политика спрямо всички видове емисии на парникови газове, разработване и използване на технологии с ниско съдържание на въглерод, продължително и всеобхватно използване на пазарни похвати и адаптирани мерки.

------------------------------------------------------------
Източник: Еuropean Commission, gorichka.bg

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 17, 2008 2:31 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Промените в климата – знак за внимание


2007 год.

Последният месец беше изключително наситен с екстремни прояви на атмосферното време в Европа – суша и горещини на юг, хлад и наводнения на север. Последиците са многобройни:

* 500 са жертвите в Унгария поради температури над 42 градуса по Целзий;
* Над 30 са жертвите на горещините в Румъния;
* 30% от посевите в България са унищожени от сушата през май и юни, подобна е ситуацията и в Украйна – един от най-големите производители на пшеница в Европа;
* Криза на туризма по Средиземноморието;
* 4,4 млрд. евро щети във Великобритания от наводненията през последния месец.

Какво се случва?

Със сигурност се случва нещо. Учените, както винаги, са разделени в оценките си, но са налице и няколко неоспорими факта:

1. Част от предвижданията на теоретичните модели на глобалното затопляне се потвърждават от метеорологичните събития особено през 2006 и 2007 г.;

2. Все още нямаме конкретно обяснение на механизмите, които предизвикват промените в климата (дотук най-доброто, което имаме, са докладите на Междуправителствения панел по промените в климата, за които вече сме писали - 1, 2, 3);

3. Имаме достатъчно основания да смятаме, че България попада в зона на трайно затопляне и засушаване;

4. Ще нараства броя на екстремните метеорологични събития – много високи температури, наводнения, суша, ураганни ветрове и бури;

5. Необходими са конкретни стратегии за справяне с новите предизвикателства на климата.

В тази посока, разбира се, България не работи. Тук никой не знае какво ще се случи утре, камо ли след 5 години. А е изключително важно сега да се подготвим за възможните (дори вероятните) изненади на времето!

Ето защо предлагаме:

1. Да се създаде екип от национални експерти, които да оценят КОНКРЕТНИТЕ рискове за България, за българските граждани, за околната среда и за бизнеса от възможните промени в климата;

2. Да се подготвят планове за действие за ограничаване на рисковете, свързани с промените в климата;

3. Не на последно място – да бъдат освободени от длъжност министрите Джевдет Чакъров и Емел Етем в името на общото благо.

Нека го кажем: с тези личности начело на тези министерства първите две точки няма как да се случат. А това означава, че България ще продължи само да реагира и да плаща високата цена на тяхната некомпетентност.
--------------------------------------
devon.gov.uk

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov