НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Нед Ное 24, 2024 5:24 pm Вижте мненията без отговор
КАКВО Е ТО ТОВА СПАМ?!
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Фев 08, 2008 12:47 pm
МнениеЗаглавие : ????? ? ?? ???? ?????!
Отговорете с цитат


Понятието "спам" се свързва с изпращането чрез електронната поща на рекламни материали до хора, които не желаят това.

В Съединените Щати има точен юридически термин: нарича се UCE (unsolicited commercial email), в превод - непоискани търговски съобщения по електронната поща, и се преследва от Закона. Неотдавна Щатският Сенат прие закон, според който спамът се наказва с до една година затвор и глоба до 500 000 долара!

Как стоят нещата с нашия закон?
В приетият наскоро у нас "ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОННАТА ТЪРГОВИЯ" пише: "Чл.6. (1) Доставчик на услуги, който изпраща непоискани търговски съобщения по електронната поща без предварително съгласие на получателя, е длъжен да осигури ясното и недвусмислено разпознаване на търговското съобщение като непоискано още с постъпването му при получателя."

Какво значи това, ще попитате? Ами нищо! Това просто значи, че за деяние, за което в Щатите вкарват в затвора, българският "законодател" просто иска извършителят да "осигури ясното и недвусмислено разпознаване" ... и толкоз!

По тази "гениална" логика вероятно скоро същият български "законодател" ще поиска крадецът, който ви ограби дома, просто да остави съобщение че го е ограбил ... за да продължи да си граби безнаказано ....

Но да не ви занимавам повече със скудоумието на българския законодател ...

Откъде идва думата СПАМ?

Спам в същност е запазена марка на американската компания за консервирани храни "Хормел Фуудз Корпорейшън". Спам е просто марка консервиран месен продукт, нещо като нашенското Русенско варено. Консерви със "Спам" и до ден днешен се продават в Щатите и дори са част от бойната готовност на Американската армия.

Понятието Спам обаче придобива смисъла, за който говорим, след един скеч на Монти Пайтън, в който се усмива досадният начин, по който тази храна се рекламира.

От този момент, и особено в епохата на Интернет, понятието Спам вече има един единствен смисъл - досадна реклама, изпращана чрез електронна поща до хора, които не я желаят.

Защо спамът е толкова опасен?

Изпращането на реклами по пощата винаги е било характерно за пазарната икономика и развитата търговия. Преди епохата на Интернет обаче, това явление не е застрашавало никого, просто защото за изпращането на едно рекламно писмо по обикновената поща са се изисквали средства.

Най-малкото - за хартия, плик и пощенска марка. От друга страна, човекът, който го е получавал, е можел просто да го хвърли в коша за боклук. Това не е изисквало средства от негова страна.

В епохата на Интернет нещата вече са коренно различни. Хората, изпращащи такива нежелани реклами, могат само с едно натискане на клавиша да изпратят досадното си съобщение до стотици хиляди, дори милиони нищо не подозиращи интернет потребители.

От своя страна, нещастните потребители са принудени да изтеглят тези съобщения от Мрежата (което им струва пари за достъп) или трябва непрекъснато да "почистват" своите онлайн пощенски кутии, за да не се задръстят, което също им струва пари и нерви.

Кога едно съобщение е СПАМ?

Според Елена Фокнър, юрист и интернет експерт, спамът се дели на четири основни категории:
Изпращане на рекламно съобщение до дори и един интернет потребител, който не е изрично пожелал това. В същност, ако една глупост задръства пощата ви, надали за вас ще има значение дали сте сам, или има още сто хиляди като вас.

Изпращане до потребители на рекламни съобщения и поща със съдържание, различно от това, за което те са заявили че искат да получават. Ако например дадете e-mail адреса си за да получавате новини за нови книги, а вместо това получавате и реклами за нови порно сайтове, това отново е спам.

Изпращане до потребители на рекламни съобщения и поща с честота, различна от обявената. Ако например се абонирате за месечна информация, а получавате рекламни съобщения ежедневно, спамът отново е налице.

Включване на случайни хора в мейлинг листове, като им се предоставя "възможността" да се отпишат. Това е най-досадния и нагъл тип спам. Тъй като в Щатите, при условие че на жертвата е предоставена възможност да се отпише от списъка, спамът не се преследва, някои хора използват това за да ви тормозят "законно".

Те не само че най-нахално ви включват в списъците на жертвите си, но и "законно" изискват от вас да предприемате стъпки (т.е. да губите време и нерви) за да се отписвате.

Какво е положението у нас?

За съжаление, у нас спамът си пробива път все повече и става все по-досаден. Най-странното е, че спамът у нас си пробива път или през Български фирми, имащи амбициите за "европейско" ниво, или чрез работещи у нас чуждестранни компании. Странно е, защото именно те би трябвало по-добре да знаят правилата на Интернет (нали уж са по-напред ...).

Отново заблуда!

Неотдавна пощенската ми кутия се напълни с реклами на една световно безизвестна фирма от южната ни съседка. Естествено, в рекламата дори нямаше адрес, на който да се отпиша от мейлинг листа им.

Веднага се свързах с директора на тази фирма, най-любезно го информирах, че това което прави е спам и го помолих да ме отпише от списъка на жертвите си. Господинът обаче ми заяви, че той бил инвестирал два милиона долара (?!) и че e-mail адресът ми бил в публичното пространство (!?)...

Макар и да не разбрах какво общо имат двата му милиона с моята пощенска кутия, не спорих с него. С такива хора човек има натрапчивото усещане, че разговаря с радиоапарат...

Напоследък пощенската ми кутия се пълни с глупости, изпратени от някакъв никому неизвестен "Център за европейско образование и мултикултурни комуникации" ... Боже Господи!

За какво европейско образование и за какви мултикултурни комуникации можеш да говориш, когато използваш най-неевропейския и най-некултурния начин да се рекламираш?

Друга подобна и "нашумяла" с такъв подход фирма е и печално известната "Дитерамб Консулт", която през ден пълни пощенската ми кутия с рекламни писма и промоции, които никога не съм искал и изобщо не ме интересуват. Боже опази да ме консултират подобен род "консултанти"!

Подобни методи използват и някакви личности, наричащи себе си "Argenta Communication Agency" ...
Но аз не им се сърдя! Както казва старата поговорка - "Простотията ходи по хората, не по гората ..."

Тогава, какво да правим?

Преди всичко - никога е прибягвайте към такъв вид "маркетинг и реклама". Единственото, което може да получите, е известно количество (основателни) ругатни по пощата.

Ако трябва да изпратите e-mail на непознат човек (запитване или оферта), винаги се обръщайте лично към него - по име. Никога не изпращайте реклами на непознати хора, освен ако те изрично не са пожелали това.

Ако получавате спам, никога не отговаряйте! Това само ще даде увереност на изпращача, че си четете пощата редовно, и той ще продължи да ви тормози.

Ползвайте спам-филтри. Известен е софтуерът, наречен Spam Killer, но бъдете внимателни как го настройвате. Да не "филтрирате" и полезни съобщения.

Можете да използвате и възможностите на e-mail програмата си за да се предпазите. Повечето такива програми (като Outlook Express, Eudora, Pegasus mail) могат автоматично да изтриват съобщения, отговарящи на зададени от вас критерии.

Например, съобщения от определен домейн, или съобщения, съдържащи определен текст в предмета си (subject) или в основното тяло (body).
Типични такива английски текстове са например "$$$$$", "bigdollars", "big bucks" "six figures income" и други подобни.

Накрая - не се изнервяйте. Просто натискайте клавиша "Delete".

Успехи в Мрежата!
---------------------------------------------------
Автор: Атанас Георгиев
--------------------------------------------------
sibir.bg


_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Фев 08, 2008 5:22 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Мой стар пост от здравния раздел по темата: спамът дори може да бъде вреден за здравето, но явно за тези, дето си правят труда да го четат:

Спамът е способен да влияе на физическото състояние на хората, които всеки ден обработват електронни писма. В някои случаи това влияние е положително, в някои - не, показва изследването на канадски учени.
Според тях получателите на спам, който пропагандира здравословен начин на живот, т.е. спортни занимания, правилно хранене, липса на вредни навици и т.н. след 3 месеца са показвали по-добро здраве и положителни за здравето навици, отколкото преди.
За сметка на това тези, които са били атакувани предимно от рекламни спам-съобщения, които пропагандират някаква покупка, са увеличавали теглото си, твърдят канадските учени от Университета на Алберта (University of Alberta, цитирани от ВВС.

На това му се вика новина. В един от е-мейладресите ми ежедневно ме заливат със СПАМ-ове,има си отделна папка и там си ги и трият после,не се занимавам с тях,само следя да не попадне в групата и някое читаво писмо,затова не съм предприела и блокаж.
Когато се започна тази история,се зaглеждах от любопитство,те са на английски де,но ми направи впечатление,че бяха предназначени за мъже - отнасяха за неща като виaгра и какви ли не средства за увеличаване на размера дето според едни имал значение,а според други - не. Та на мен нито ми вредят,нито ми помагат.

А,напоследък в друго адресче от време на време понякога ми пускат и линкове за геймърско сайтче, който се интересува от разни игри, мога да му ги препращам, ако не съм ги изтрила вече. Laughing Laughing Wink



_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Фев 08, 2008 9:42 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Оооооооооооо ... блаженни са вярващите, дето си правят само труда да ми изпращат спам-ове!!! Razz

Трия ги с най-голямо удоволствие без изобщо да ги поглеждам ... Razz Laughing Laughing Laughing Twisted Evil

Едно-единствено нещо ми направи впечатление и честно казано изпитах огромно удоволствие ... ми ще ви кажа какво е ... Embarassed

Спомняте си онзи "индиговия луд" нали?! Cool

Него си го сложих в "спам отдела" с още една наша "видна българска билкова производителка" и щуро се забавлявах с тях до последно ... удоволствието да ги триеш е като да изтръгваш кърлежи от себе си, просто е невероятно като усещане!

Хубавото е, че нито един път не съм се изкушавала да отворя "спам"-овете им ...

А за виаграта съм забелязвала също спамовете, но и те естествено бяха в раздела delete!!! Razz Laughing Laughing Laughing

Че то от виагра се интересуват само и единствено болни мозъци и перверзни умове, амааамммм ... тъй като и те са преобладавищи просто изобщо не им отдавам необходимото внимание, за да не им храня лакомите и гнусни ларви ... Twisted Evil Razz Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
reveta




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 826
Пуснато наПуснато на: Съб Фев 09, 2008 3:43 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

СПАМ = Само Пиша, А не Мисля. Embarassed
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Фев 10, 2008 3:05 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

А дали пък и "пише"?! Sad

По-скоро действа машинално - копи/пейст ... Sad

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Маг Живин




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 1558
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Фев 12, 2008 8:13 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Битката със спама май е предварително изгубена. Нещо като битката с вирусите. Вече има доста платени и доста добри антиспам програми за уиндоус, предполагам (доколкото познавам донякъде тази чисто търговска ОС), че платените версии ще завладеят изцяло пазара на услугата антиспам до накоя и друга година. Както винаги ще се печели яко и от спама, и от антиспама. Rolling Eyes

Ето мнението на един професионалист. Доста обезпокоително:

...Майкъл Кеслър, основател и управител на Kessler International. е добре запознат с кибер престъпленията. Като съдебен компютърен експерт и следовател по счетоводни измами той е помагал за завеждането на дела срещу детската порнография и е разкривал факти зад тайнствени счетоводни практики.

Но това, което вълнува Кеслър, не са обикновените престъпници. Както при всяка компания с отдалечени офиси, външни служители и купища спам, Кеслър трябва да даде най-доброто от себе си, за да предпази системата си от инфектиране. Той твърди, че сайтът му investigations.com е непрекъснато под атака и наскоро той се е снабдил с застрахователна полица, за да намали финансовия риск от загуба на данни.

„Може да имате всички най-добри практики заедно... но в повечето случаи се оказва, че проблемите днес често се дължат на човешка грешка, а не на грешка в системата”, обяснява Кеслър.

Кеслър наблюдава развитието на компютърната престъпност от 35 години. Основава компанията си за компютърни разследвания Kessler International през 1988 г., след като напуска позицията на главен следовател в Службата за данъци и финанси в Ню Йорк. Той е работил и като директор на Бюрото за данъчни измами, заместник главен следовател на градската транспортна служба в Ню Йорк и финансов инспектор и следовател за нюйоркския щатски прокурор.

В днешно време почти всеки бива засегнат от киберпрестъпници, казва Кеслър. И последните доклади по този въпрос потвърждават заключенията му. Световният обем на спама се е удвоил през 2007 г. до 120 милиарда съобщения дневно според данните на Ironport Systems – компания, притежавана от Cisco Systems. При това съобщенията стават по-добре подправени, тъй като спамерите изпращат на служителите съобщения, които изглеждат правдоподобно, но са създадени да разпространяват зловредни програми и да крадат поверителна информация.

„Мислехме спамерите за гениални още когато използваха различни начини, за да вмъкнат съобщенията си, използвайки само един тип файл” - споделя Дайвид Майер, който е продуктов мениджър на Ironport. “Но през юни миналата година те започнаха да използват три или четири типа файлове за тази цел.”

Никога няма да се справим със спама, поне докато има пари, за да бъде правен, е мнението на Кеслър.

„Това винаги е било игра на котка и мишка - допълва Кеслър. В момента, в който излязат нови технологии за борба със спама, лошите момчета ги откриват и създават методи за разрушаването им или просто излизат със собственитехнологии и ги използват срещу производителя. Те винаги са с една стъпка напред.”

За да защити отдалечения достъп до пощенската си кутия (Microsoft Outlook Web Access) от хакери, Кеслър използва продукти на канадската компания Messageware за сигурност на интелектуалната собственост и прекъсване на неактивни сесии. Но някои от неговите методи не са толкова технологични. Например в своята компания той използва софтуер, за да блокира спама, след което служител преглежда отхвърлените съобщения, за да отдели истинските писма и адреси.

„В нашата област трябва да сме внимателни за методите, които прилагаме за блокиране на спама - казва Кеслър. Бизнесът ни е свързан с дела за ипотеки и детска порнография, затова не може просто да дефинираме думи, за да идентифицираме спама, тъй като много валидни писма ще бъдат блокирани.”

Рискът от загуби на поверителна информация чрез електронни съобщения е нараснал значително, твърди президентът на Messageware Марк Ротман.

„Само вижте какво съдържа електронната поща днес. Ако сте счетоводител, вероятно имате множество платежни нареждания. Ако сте в адвокатска кантора, то пощата ви сигурно съдържа информация за делата, а ако сте в софтуерна фирма, вероятно сте обменили съобщения с планове за разработка на следващ продукт”, казва Ротман. “Сега електронната поща е важна част от бизнеса и трябва да се отнасяме с повече внимание към нея.”

В един доклад на компанията Elk Rapids институтът Понемон отчита, че щетите, свързани с изтичане на информация, са нарастнали до 197 долара на компрометиран запис. Това е 8% ръст спрямо 2006 г. и 46% в сравнение с 2005 г. Рисковете от изтичане на данни са нараснали до толкова, че Кеслър се е принудил да плати застрахователна полица, покриваща щетите, свързани с липса на данни и уведомяване до повдигане на съдебни процеси.

„В случай на пробив и изтичане на информация доверието на клиентите в компанията ми рязко ще се понижи - обяснява Кеслър. “Трябва да имаме всички възможни защити, за да сме сигурни, че това няма да се случи, но ако все пак се случи, трябва незабавно да организираме екипа, за огласим проблема и да си възвърнем доверието.”

_________________
"Всекиму своето!"
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov